← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Вільні радикали, антиоксиданти

версія для друку

Що таке вільні радикали?Кожна сучасна людина обов'язково чув словосполучення «вільні радикали» - причому в негативному контексті. Що таке вільні радикали, наскільки вони небезпечні і чи можна від них захиститися?

Вільні радикали і антиоксиданти

вільні радикалиДо наукової революції початку і середини ХХ століття населення землі жило відносно спокійно, беручи зачаття, народження, здоров'я, хвороби і старіння як якусь природну даність. Але після того як у 1950-ті роки радянський академік М.М. Семенов отримав Нобелівську премію за відкриття так званих вільних радикалів, світ буквально збожеволів: мало не кожен день учені відкривали нові властивості вільних радикалів, поступово відходячи від чистої хімії до фізики, біології і, головне, до медицини. З роками люди дізналися про те, що старіння шкіри, розвиток онкологічних захворювань, а іноді і безпліддя пов'язані з цими агресивними структурами.

В даний час вільні радикали розглядаються як неповноцінні молекули, які позбавлені одного електрона і всіляко намагаються його повернути, відбираючи в інших, «нормальних» молекул. З «нормальних» молекул будуються всі клітини і тканини організму, тому, коли їх атакують вільні радикали, вони окислюються ( тобто віддають свої «рідні» електрони «голодним» радикалам ) і запускають незворотний процес руйнування тканини.

Віднімаючи у нормальної молекули заповітний електрон, вільний радикал перетворюється в стабільне з'єднання, а атакована молекула стає вільним радикалом. З кожним разом уражається все більше і більше клітин, і коло замикається. В результаті вільнорадикального окислення молекули, які раніше були інертними, вступають в хімічні реакції. Наприклад, молекули колагену, зіткнувшись з радикалами кисню, стають настільки активними, що здатні зв'язатися один з одним. Зшитий колаген менш еластичний, ніж звичайний, а накопичення таких колагенових димерів веде до старіння шкіри, появи зморшок.

Самим наочним прикладом реакції вільнорадикального окислення є корозія металів. Під дією вільних радикалів людський організм теж поступово «іржавіє» і зношується.


Причини утворення вільних радикалів

ВІЛЬНІ РАДИКАЛИ постійно виробляються у клітинах організму під впливом різних факторів. Раніше інших був встановлений шлях їх утворення під дією радіаційного опромінення, але сьогодні в благополучних за рівнем радіації районах ця причина відходить на другий план.

Іншою причиною, не найпоширенішою серед молодих і здорових людей, є утворення вільних радикалів при застосуванні лікарських засобів. Зазнаючи всіляких ферментативним перетворенням в організмі, молекули деяких ліків втрачають свої електрони в цих хімічних реакціях, перетворюючись у вільні радикали.

Широко обговорюється і вплив паління: нікотин і смоли вражають клітини організму, запускаючи цілий ряд вільнорадикальних реакцій.

Однак найбільш поширеними на сьогодні причинами утворення вільних радикалів вважаються погана екологія, ультрафіолетове випромінювання та стан стресу.

Десятки тисяч агресивних хімічних молекул, забруднюючих навколишнє середовище, потрапляють в організм при диханні, з їжею або через шкіру, і захиститися від їх проникнення яким-небудь фізичним способом неможливо.

Улюблене нами сонце, яке приносить радість тепла і красу матового засмаги, по суті, є, мало не головним «ворогом» людського організму. Адже ультрафіолетові промені викликають те саме фотостаріння, про який так багато говорять в останні роки лікарі і виробники засобів «від засмаги». Ультрафіолетове випромінювання сонця проникає в клітини шкіри, при цьому вона настільки потужна, що буквально вибиває електрони з молекул, що утворюють клітинні мембрани і внутрішню середу клітини. В результаті «рідні» молекули перетворюються на радикали і починають діяти проти організму-господаря за механізмом, описаним вище.

Було доведено і потужний вплив стресу на активацію вільнорадикальних процесів. Гормони стресу, адреналін і кортизол, при несприятливих життєвих ситуаціях виробляються в підвищених кількостях, порушуючи нормальне харчування і дихання клітини, що моментально приводить до накопичення і розповсюдження радикалів у всьому організмі.

Старіння і фізіологічне зношування організму - головні наслідки вільнорадикальних реакцій.


Вільні радикали і вагітність

вільні радикалиПриродно, говорячи про загальну небезпеку впливу вільних радикалів на організм, вчені не могли обійти цю проблему і у вагітних жінок, від здоров'я яких залежить майбутнє цілого покоління дітей. В результаті досліджень були виявлені наступні особливості утворення вільних радикалів і їх впливу на організм матері і майбутньої дитини.

Відразу після зачаття в організмі жінки відбувається потужна гормональна перебудова. «Не чекаючи» подібних змін, тканини і органи відчувають певний стрес, в результаті якого різко підвищується кількість вільних радикалів, що атакують, крім іншого, клітини плаценти і ембріона.

Збільшення кількості вільних радикалів під час вагітності пов'язано з різними причинами:

  • вільні радикали беруть участь у процесах синтезу прогестерону - гормону, відповідального за збереження та нормальний перебіг вагітності. Для синтезу прогестерону у великих кількостях необхідно більше вільних радикалів;
  • під час вагітності в умовах нестачі кальцію порушується процес утилізації продуктів обміну в клітині і, як наслідок, підвищується концентрація вільних радикалів;
  • надмірне і безконтрольне захоплення препаратами заліза також може стати причиною збільшення кількості вільних радикалів.

Збільшення кількості вільних радикалів під час вагітності неодмінно призводило б до викиднів, якби природою не було запрограмовано спеціального «противорадикального» механізму, званого антиоксидантної системи ( АОС ), механізм дії якої спрямований на блокування окислення клітинних молекул вільними радикалами. В АОС входить ряд ферментів та інших речовин, які в результаті цілої послідовності реакцій знищують вільні радикали. Антиоксиданти першими «зустрічають» радикали, зв'язуються з ними і віддають їм свої електрони, таким чином, знешкоджуючи їх. При цьому структура антиоксидантів залишається стабільною - вони не перетворюються в радикали ( як це зробили б інші молекули ).

Таким чином, при зростанні числа та активності вільних радикалів пропорційно зростає і активність антиоксидантної системи. Начебто турбуватися немає про що: організм сам себе захищає. Однак, на жаль, ресурси АОС не безмежні і при надмірній радикальної активності вони досить швидко виснажуються і стають неспроможними. До чого це може призвести? Дані свідчать про те, що надмірне переокиснення може стати причиною, що провокує передчасне дозвіл вагітності.


Антиоксиданти проти вільних радикалів

вільні радикали і вагітністьЛікарі давно знайшли спосіб цілеспрямованої боротьби з надмірним окисленням за допомогою спеціальних речовин - антиоксидантів, додатково надходять в організм з їжею або у складі спеціальних полівітамінних комплексів. Антиоксиданти віддають ненаситним радикалам свої електрони, при цьому залишаючись стабільними сполуками. Таким чином, безперервна ланцюжок руйнування молекул припиняється.

Найбільш значущими для майбутніх мам антиоксидантами є відомі всім вітаміни А, Е і С, а також широко досліджуваний сьогодні мінерал - селен. Усі ці компоненти входять до АОС.

Вітамін А. Це назва узагальнює кілька груп сполук: ретиноїди і каротиноїди. Відмінності між ними пов'язані, головним чином, з абсолютно різними джерелами надходження в організм і «місцями їх застосування».

Ретиноїди надходять в організм в основному з тваринною їжею і прісноводної рибою. Вони також містяться в оптимальних кількостях в яйцях і молочних продуктах. При цьому чим більше продукти містять жиру, тим вище у них концентрація ретиноїдів.

Ретиноїди відіграють виняткову роль у стимуляції росту та диференціювання клітин ( як у ембріона, так і у дорослої людини ), в розвитку і функціонуванні кісткової та покривних тканин, а також забезпечують нормальну роботу зорового аналізатора: чіткість, контрастність, цветовосприятие.

Однією з найбільш важливих функцій ретиноїдів є виражена антиоксидантна активність. При цьому активність окислювально-відновних процесах в чому залежить від достатності в організмі цинку, заліза та магнію. Тому харчування повинно бути збалансовано абсолютно по всіх речовин.

При недостатності ретиноїдів підвищується активність вільних радикалів, першим видимим результатом якої стає лущення і сухість шкіри. Пізніше до цього приєднується і зниження зору у вечірній і нічний час доби. При цьому сповільнюється розвиток і диференціювання тканин майбутньої дитини, порушується нормальне функціонування плаценти, що може спричинити за собою затримку внутрішньоутробного розвитку. У самих запущених випадках, залишених без корекції лікарями, А-вітамінна недостатність може призвести навіть до вродженої патології - розщепленню верхнього неба плода.

На відміну від ретиноїдів, каротиноїди надходять в організм з рослинною їжею. Головним харчовим джерелом бетакаротину є морква, гарбуз, абрикоси ( і курага ), шпинат. Іншими різновидами каротиноїдів багаті помідори, брокколі, солодкий перець і кабачки.

Поєднанні продуктів, що містять каротиноїди, з жирами значно підвищує їх засвоюваність. Ось чому рекомендується їсти моркву зі сметаною, гарбузову кашу на молоці і з вершковим маслом, салат з томатів і перців заправляти 10%-ної сметаною. Для підвищення доступності каротиноїдів необхідно присутність харчових жирів. Найбільш ефективно доступність вітаміну А підвищується в присутності молочних жирів, тому і рекомендуються сметанні заправки, а не заправки з рослинних олій. Можна сказати, що каротиноїди краще засвоюються з рослинним маслом, ніж без нього, але краще зі сметаною, ніж з рослинним маслом. Дефіцит каротиноїдів в організмі проявляється тільки з одночасним дефіцитом ретиноїдів, так як ці сполуки можуть взаимозамещать один одного в умовах дефіциту одного з них. Як тільки запаси обох видів з'єднань виснажені, з'являються ознаки їх дефіциту, відомі під загальною назвою «ознаки дефіциту вітаміну А».

Вітамін Е. Самим популярним і універсальним антиоксидантом на сьогоднішній день, безперечно, є вітамін Е або токоферол. Механізм захисної дії полягає в наступному. Токоферол вбудовується в клітинну мембрану, таким чином, перешкоджаючи атаки вільних радикалів і руйнування клітин. Він також самостійно зв'язує вільні радикали, зупиняючи ланцюгову реакцію окислення.

В останні роки з'являються все нові дані про те, що, завдяки своїй антиоксидантної активності, вітамін Е перешкоджає передчасному старінню, розвитку атеросклерозу й пухлинних процесів, а також нормалізує дихання на клітинному рівні.

Основними джерелами токоферолу є рослинні масла і продукти, що містять їх за природою ( насіння, горіхи, крупи ) або по рецептурі ( хлібобулочні вироби, макарони, майонез ). Найбільш багаті вітаміном Е ріпакова, бавовняна та соєва олії, а також мигдаль ( однак не слід зловживати горіхами через їх високого алергенного потенціалу ).

Дефіцит вітаміну Е зустрічається вкрай рідко, зважаючи на його поширення в продуктах живлення, але під час вагітності, коли підвищується загальний обмін речовин, можуть спостерігатися ознаки відносної Е-вітамінної недостатності. Вони включають загальну слабкість, зниження м'язової сили, сухість шкіри та деякі інші неспецифічні прояви.

Вітамін С. За кількістю одночасно виконуваних функцій в організмі вітамін С є безсумнівним лідером. По-перше, розглядаючи його антиоксидантні якості, варто відзначити, що аскорбінова кислота бореться з вільними радикалами і перекисями безпосередньо, забезпечуючи надійний захист білків, жирів, ДНК і РНК ( генетичного матеріалу клітини. Вона захищає від окислення життєво важливі клітинні ферменти, а також відновлює втратив свою активність вітамін Е. По-друге, вітамін С відповідає за засвоєння та обмін більшості вітамінів і мінеральних речовин. По-третє, він бере участь у синтезі колагенових волокон - основи сполучної тканини, норадреналіну ( гормону стресу, спорідненого адреналіну ) і серотоніну ( біологічно активної речовини, що контролює апетит, сон, настрій і емоції ), жовчних кислот і багатьох гормонів. В останні роки отримані численні підтвердження участі вітаміну С у підтримці нормального імунітету.

Основними джерелами вітаміну С є продукти рослинного походження. Особливо їм багаті шипшина, солодкий перець, обліпиха, чорна смородина, зелень, картопля і капуста.

Для підвищення доступності вітаміну С необхідно пам'ятати про наступні його особливості. Найбільш багаті аскорбіновою кислотою периферичні ділянки рослин ( листя зелені, шкірка овочів і фруктів ). Однак навіть найвища концентрація вітаміну С може бути втрачена при кулінарній обробці, зважаючи на його особливої нестійкості. Так, при варінні супу втрачається до 50%, а при смаженні - до 90% аскорбінової кислоти. Для запобігання вітамінних втрат існують деякі нюанси, які повинна враховувати майбутня мама. Знизити кулінарні втрати допоможе варіння овочів ( наприклад, картоплі ) в шкірці. При цьому овочі слід додавати у вже киплячу воду і варити в каструлі із закритою кришкою.

За дефіциту аскорбінової кислоти стоншуються стінки судин, з'являється кровоточивість ясен, підвищується ламкість капілярів, наслідком чого може стати мелкоточечная висип на поверхні шкіри. Сама шкіра стає сухою, на ній з'являються «пупиришки», іменовані «гусячою шкірою». Подібний стан судин характерно і для плаценти, в результаті чого погіршується кровопостачання майбутньої дитини.

вільні радикалиСелен. Він є основним мікроелементом, що бере участь в антиоксидантному захисті організму. У складі клітинних ферментів селен забезпечує знищення вільних радикалів в клітинах, захищає судини від активного окислення азотистими шлаками, а також забезпечує активацію аскорбінової кислоти і вітаміну Є. Крім того, селен бере участь у регуляції гормонів щитовидної залози, має детоксикаційні властивості у відношенні важких металів, що надходять в організм з навколишнього середовища, попереджає розвиток пухлин.

Харчові джерела селену вельми різноманітні. Він надходить в організм з зерновими, горіхами, м'ясом і зеленою цибулею. Найбільша кількість селену міститься в морепродуктах, м'ясі птиці, в сирі і молоці. В останні роки навчилися вирощувати збагачені селеном цибулю-порей і часник.

Недолік селену розвивається порівняно рідко, в основному у людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, коли порушене всмоктування селену, як і інших компонентів, які людина отримує з їжею. До проявів дефіциту селену відносяться м'язова слабкість, зниження маси тіла, ушкодження м'язової тканини серця, болючість суглобів та зниження імунітету.


Антиоксиданти в косметиці

Дослідження довели високу ефективність антиоксидантів у боротьбі зі старінням шкіри. Крім традиційних вітамінів А, Е і С, в креми додають сполуки, буквально здійснили революцію в косметології наприкінці ХХ - початку ХХІ століття:

Коензим Q-10, або убіхінон, міститься в природних рослинних оліях і горіхах, є потужним антиоксидантом, перешкоджає передчасному старінню, підвищує еластичність шкіри і вміст вологи в клітинах. Крім того, Q-10 сприяє відновленню токоферолу і збільшення життєвого потенціалу клітин.

Ретинол, як сильний антиоксидант, що перешкоджає впливу на шкіру ультрафіолетових променів, захищаючи її від ефекту фотостаріння.

Катехіни (поліфеноли ) - антиоксиданти, виділені із екстрактів зеленого чаю. Катехіни блокують дію радикалів, мають протизапальну і заспокійливу дію на шкіру, використовуються в антивікових і сонцезахисних кремах.

Антоціани - речовини, виділені з виноградних кісточок. Здатні блокувати дію ферментів, що активують вільні радикали, а також, зв'язувати і виводити зі шкіри токсини.


Прийом антиоксидантів під час вагітності

Надлишковий вміст в організмі речовин, що входять до антиоксидантну систему, можуть виявитися небезпечними. Про це слід пам'ятати майбутній мамі. Надмірне прагнення убезпечити майбутнього малюка може призвести до негативних наслідків:

  • Добової фізіологічної норми вітаміну А є 0,8 мг. Значне медикаментозне перевищення цієї дози може призвести до порушення розвитку ембріону, тому максимальне споживання вітаміну А повинно бути не вище трьох добових норм.
  • Добова потреба в токоферол варіює від 8 до 12 мг. Гіпервітаміноз вітаміну Е точно не описано, однак є дані про те, що при тривалому надмірному надходженні великих кількостей токоферолу знижувався імунітет і розвивалися уповільнені, стійкі до антибіотиків інфекційні процеси. Крім того, високі дози токоферолу знижують згортання крові, що підвищує ризик розвитку кровотеч, у тому числі внутрішніх.
  • Гіпервітаміноз аскорбінової кислоти не зустрічається: потрапляючи в організм, вона негайно витрачається на різні потреби, а її надлишок виділяється нирками. Добова норма вітаміну С дорівнює 50-70 мг. Однак перевищення вітаміну С більше ніж у 10 разів, пов'язане з його додатковим систематичним прийомом, посилює ймовірність розвитку алергічних реакцій. Крім того, підвищується проникність судин, погіршується харчування тканин, внаслідок чого порушується функція плаценти.
  • Норми і потреба в селені точно не встановлені. Безпечним рівнем надходження є 50-200 мг/добу, але це строго індивідуально. При надмірному захопленні селеновыми біодобавками може розвинутися виражену токсичну дію. Типовими симптомами отруєння селеном є підвищене випадання волосся і ламкість нігтів, жовтушність шкіри та її лущення, анемія, втрата апетиту і зниження настрою. З селеном треба бути особливо обережним вагітним жінкам, так як негативний ефект від його застосування для майбутньої дитини може перевищувати негативний ефект впливу вільних радикалів: надлишок селену може викликати виражений тератогенний ефект, тобто провокувати формування вад розвитку плода, часто не сумісних з життям дитини.

Щоб уникнути нестачі в антиоксидантах, перше, що повинна робити молода мама, - добре і повноцінно харчуватися. Свіжі фрукти і овочі, варене м'ясо, рибні страви, достатня кількість молочних продуктів - ось основа харчування під час вагітності. Надмірне надходження вітамінів та мікроелементів та їх подальших негативних впливів при споживанні їжі побоюватися не варто і ні в якому разі не слід себе цілеспрямовано обмежувати.

Необхідність майбутньої мами в вітамінних і мінеральних комплексах може визначити тільки лікар, який веде вагітність. Він ( і тільки він! ) вправі призначити прийом антиоксидантів додатково.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua