← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Розриви, розріз промежини ( епізіотомія )

версія для друку

Розрізи та розриви під час пологівпологи розрив промежини, епізіотоміяЯк відомо, родова біль має чудову властивість - вона швидко забувається. Тому дуже багато жінок, згадуючи народження своєї дитини, розповідають лише про те, як лікарі їх «порізали», в результаті чого їх життя в перший місяць після пологів ускладнилася. Як правило, мова в цьому випадку йде про перинео - або епізіотомії. Ми розповімо, що це за операції, навіщо вони потрібні і головне - що може жінка зробити для того, щоб їх уникнути або зробити ці пошкодження менш болісними.


Що таке промежину?

Тазове дно, або промежину, - це внутрішня опора нашого тіла, всіх наших внутрішніх органів. Воно складається з трьох шарів м'язів. М'язи нижнього ( зовнішнього ) шару розташовані у вигляді вісімки, кільця якої обхоплюють піхву і задній прохід. Середній шар представлений трикутної м'язом. І нарешті, верхній ( внутрішній ) шар утворює діафрагми таза. Це парна і сама потужна м'яз тазу, чиї волокна створюють справжній купол.

Настільки складну будову і тісний зв'язок промежини з сечостатевими органами увазі, що ця область піддається сильним навантаженням і відіграє важливу роль у роботі органів, розташованих в малому тазу.

І дійсно, тазове дно є опорою для внутрішніх статевих органів, сечового міхура і прямої кишки. Пошкодження або слабкість цієї мускулатури ведуть до опущення або навіть випадання органів і порушення їх функцій.

Крім того, разом з м'язами черевної стінки і діафрагми ( м'язової перегородки, що розділяє грудну і черевну порожнину ) тазове дно бере участь у регуляції внутрішньочеревного тиску, а отже, впливає і на органи, розташовані в черевній порожнині.

Під час пологів ці м'язи унікальним чином розтягуються, утворюючи широку трубу, через яку проходить маля. Після пологів вони скорочуються, знову беручи колишнє положення.Причини розривів

На жаль, як би ідеально не були «сконструйовані» м'язи промежини, існує безліч факторів, що знижують їх еластичність і сприяють розриву промежини. Серед них:

 • вік жінки більше 35 років, особливо якщо це її перші пологи;
 • висока промежина ( коли відстань між заднім проходом і входом у піхву становить більше 7-8 см );
 • розвинена мускулатура промежини ( наприклад, у жінок, які професійно займаються спортом );
 • рубці на промежині після травм, отриманих під час попередніх пологів або в результаті пластичних операцій;
 • набряк промежини ( при слабкій пологовій діяльності, тривалих потугах );
 • швидкі та стрімкі пологи;
 • недостатній захист промежини ( прийом, який надає акушерка ) при виведенні голівки і плечиків дитини;
 • неадекватна поведінка породіллі під час пологів, особливо в ході другого періоду, коли відбувається вигнання плоду, необхідно неухильно дотримуватися рекомендацій лікаря і акушерки, які контролюють стан промежини.

Передчасні потуги, сильні потуги в той момент, коли необхідно продихати сутичку ( у момент виведення голівки і плечиків плода ), сприяють появі розривів.

Не варто забувати, що запальний процес у піхві ( кольпіт, вульвовагініт ) сприяє значно більшої травматизації м'яких тканин родових шляхів. Тому всім жінкам рекомендується здати мазки на флору піхви у 36 тижнів вагітності і при необхідності пройти відповідне лікування.

Розриви бувають внутрішніми ( на шийці матки і всередині піхви ) і зовнішніми ( на виході з піхви ). Розриви шийки матки найчастіше виникають в кінці першого періоду пологів, коли шийка матки ще не повністю відкрилася, а голівка плоду вже пригорнулася до входу в малий таз, тисне на сечовий міхур і пряму кишку; при цьому виникає бажання потужити і тим самим позбутися від болю. Однак робити цього ні в якому разі не слід, так як тиск на ще не відкрилася шийку матки призводить до її розривів.

У свою чергу, за принципом «сила дії дорівнює силі протидії» шийка матки тисне на голівку плоду і призводить до додаткових травм у ще не народженої дитини. Головка плоду має опускатися повільно, поступово розширюючи тканини піхви і промежини. Будь-яке форсування може призвести до травм піхви - саден і розривів.

Для того щоб цього не сталося, потрібно слухати рекомендації лікаря і акушерки і не тужитися раніше, ніж головка повністю заповнить всі піхву і дійде до виходу з малого тазу. У процесі народження голівки і плечиків плода може травмуватися слизова статевих губ. Це відбувається при швидкому розгинанні під час її народження.Ступені розриву промежини:

пологи розрив промежини, епізіотоміяI ступінь: порушується задня спайка ( невелика ділянка шкіри промежини між входом у піхву і прямою кишкою ) та стінки піхви. М'язи промежини залишаються неушкодженими.

II ступінь: порушуються шкіра промежини, стінки піхви і м'язи до сфінктера прямої кишки.

III ступінь: розрив II ступеня поглиблюється, захоплюючи сфінктер прямої кишки, а іноді і її стінку.Коли необхідний розріз промежини?

Існують наступні показання до розсічення промежини:

Загрозливий розрив промежини ( зустрічається при великому плоді, високою промежини, ригідності - поганий розтяжності тканин промежини тощо ). Найчастіше розрив починається з задньої спайки, а потім переходить на промежину і стінки піхви. Розрив починається не раптово, йому передують зміни зовнішнього вигляду промежини.

До ознаками, що свідчить про підготовлюваних розриві, відносяться характерне випинання промежини, синюшність, набряк, а потім блідість шкіри. Якщо акушери помічають ознаки загрозливого розриву, то роблять її розріз. Робиться це тому, що гладенькі краї різаної рани загоюються після накладання швів краще, ніж нерівні краї рваної рани.

Передчасні пологи - щоб уникнути тиску тканин промежини на крихкі кістки черепа недоношеної дитини.

Необхідність укорочення періоду вигнання з-за стану породіллі ( підвищений артеріальний тиск, вроджені і набуті вади серця, міопія і т.д. ).

Внутрішньоутробна гіпоксія плода ( розріз допомагає зменшити тиск з боку промежини на голівку дитини і прискорити процес народження ).

Оперативні роди ( при необхідності накладання щипців, вакуум-екстрактора ).

Тазове передлежання плоду - щоб уникнути труднощів народження голівки, розмір якої перевершує розмір вже народжених сідниць.Вибір методу розрізу промежини

Епізіотомія або перинеотомия

пологи розрив промежини, епізіотоміяРозрізи промежини можуть бути двох типів: перинеотомия - розріз, спрямований прямо, прямій кишці, і епізіотомія, при якій розріз спрямований убік ( якщо уявити собі промежину у вигляді циферблата, то можна сказати, що перінеотомію проводять на 5 або 8 годин ).

Метод розсічення промежини під час пологів вибирають з урахуванням особливостей патологічних змін промежини, акушерської ситуації, розмірів плоду.

Перінеотомію проводять при нормальному механізмі пологів у випадку загрози розриву «високої» промежини ( збільшене, порівняно з нормою відстань між задньою спайкою великих статевих губ і заднім проходом ), а також при передчасних пологах.

Показаннями до епізіотомії є загроза розриву «низькою» промежини ( коли відстань між прямою кишкою і входом у піхву невелике ), гострий подлобковий кут ( кут, під яким сходяться кістки лонного зчленування), тазові передлежання плода, рубцеві зміни промежини, акушерські операції ( накладання акушерських щипців, вакуум-екстрактора ).

Латеральну епізіотомію - розріз строго у бік - здійснюють тільки при патологічних змінах промежини, не дозволяють застосовувати інший метод її розсічення ( наприклад, при пухлинах ) - такі розрізи гірше загоюються.

Перінеотомію і епізіотомію проводять у другому періоді пологів, коли передлежачої частина плоду опустилася на тазове дно і з'явилося напруження промежини, до виникнення її розриву. Операцію виконує лікар, в екстрених випадках при його відсутності - акушерка.

Операція перинеотомии знеболювання не потребує, так як ішемія ( відсутність кровопостачання ) тканин промежини веде до втрати больової чутливості. Перед розтином шкіра промежини обробляється настоянкою йоду. Розріз, як правило, проводиться ножицями в момент прорізування голівки плоду. Його довжина в середньому складає 2-3 див. Втрата крові, як правило, при цьому невелика. Відновлення розсіченою промежини проводиться після народження посліду.Догляд за швами

Щоб виявити травми, після пологів лікар обов'язково оглядає м'які тканини родових шляхів. Незалежно від того, були це розриви або розріз, цілісність тканин обов'язково відновлюється. Буде застосовуватися знеболювання, і яке саме - залежить від ступеня пошкодження родових шляхів.

Якщо у жінки виявлено тільки розриви шийки матки, то знеболювання не потрібно, так як в шийці матки відсутні больові рецептори. На розриви шийки матки накладаються шви розсмоктуючими нитками ( кетгутом або вікрілом ). Знімати їх не потрібно.

Якщо виявлені розриви піхви та малих статевих губ, їх зашивають, як правило, під місцевою анестезією. Як і при розривах шийки матки, в якості шовного матеріалу використовуються нитки, що розсмоктуються.

Якщо була пошкоджена промежину, в залежності від глибини рани роблять або місцеве знеболювання, або внутрішньовенний наркоз ( при цьому жінка занурюється у сон на нетривалий час ). Якщо під час пологів використовувалася епідуральна анестезія, то жінці просто вводять додаткову дозу анестетика.

Цілісність промежини відновлюється пошарово. Спочатку ретельно зіставляють м'язи - глибокі і поверхневі, потім накладають шви на шкіру. Якщо шви накладають кетгутом, знімати їх не потрібно, а якщо шовковою ниткою, то шви знімають на 5-7 день після пологів.

У післяпологовий період шви на промежині і статевих губах обробляють перекисом водню і розчином «марганцівки» або «зеленки» 1 раз в день. Це робить акушерка в післяпологовому відділенні. Якщо розриви м'яких тканин пологових шляхів були глибокими, то можливе призначення антибактеріальних препаратів - з-за близькості прямої кишки і можливості інфікування.

При болях в області швів призначають знеболюючі засоби в перші три доби після пологів, при набряку рекомендується застосування міхура з льодом.Як себе вести?

пологи розрив промежини, епізіотоміяЯкщо вам наклали шви на промежину, дотримуйтесь ряд правил:

 • При відсутності протипоказань ходити жінці дозволяють до кінця першої доби після пологів, сидіти - через 2-3 дня після зняття швів ( тобто на 7-10-ту добу після пологів ). В пологових будинках де жінки їдять не в палаті, а в їдальні, для таких породіль передбачені високі столи ( щось схоже на барну стійку ).
 • Годувати дитину треба буде лежачи.
 • При розриві III ступеня перші дні необхідно буде дотримуватися спеціальної дієти ( бульйон, чай, фруктові соки, кефір ), для того щоб 6-7 днів не було випорожнень. На 7-й день вам дадуть проносне ( тужитися не можна ): бажано, щоб акт дефекації пройшов якомога легше.
 • Потім вам дозволять сидіти полубоком, на одній з сідниць - рекомендується сідати на бік, де немає розрізу ( це можна робити на 5-е добу після пологів ), на тверду поверхню.
 • В час перебування в пологовому будинку і протягом тижня будинку після кожного походу в туалет потрібно обробляти промежину ( промити її проточною водою, добре просушити ). Слід пам'ятати, що які підмивають руху слід здійснювати спереду назад, від лобка до прямій кишці, щоб зменшити ймовірність попадання мікробів у рану. Після цього бажано кілька хвилин полежати без білизни, щоб шкіра висохла самостійно, а потім можна одягнутися, але не забувайте частіше ( кожні 2 години ) міняти прокладки, оскільки рана повинна бути сухою.


Можливі ускладнення

В області швів можуть виникати біль, набряк, ранова інфекція, гематоми, абсцеси. При виникненні сильних болів, почуття пульсації і посмикування, розпирання в області швів негайно поскаржтеся своєму лікарю, для того щоб виключити це грізні ускладнення.

При виникненні ускладнень лікар призначить терапію - в залежності від виду ускладнення: часте прикладання льоду, лікування мазями або хірургічне втручання. При наявності розривів шийки матки, особливо глибоких, при супутній запальний процес у піхві після накладання швів може сформуватися рубцева деформація - стан, при якому сполучна тканина рубців деформує шийку матки.

Надалі цей дефект можна виправити за допомогою лазера, а при більш глибокому ураженні проводять хірургічну корекцію - пластику шийки матки.

Розриви піхви та малих статевих губ гояться практично без наслідків і без видимих рубців. Однак при розривах в області клітора може порушитися чутливість в цій зоні, яка в подальшому відновлюється протягом кількох місяців.

Загоєння промежини може пройти без ускладнень - залишиться лише шкірний рубець. При наявності кольпіту ( запалення піхви ) можливе розходження швів на промежині. Формування неспроможність м'язів тазового дна з подальшим опущенням стінок піхви і матки.

В такій ситуації через кілька місяців після пологів потрібно досить складна операція - пластика піхви.Профілактика

пологи розрив промежини, епізіотоміяМожна уникнути розривів і розрізів? Однозначно відповісти на цей запитання не можна. Але, як вже було сказано, багато залежить від самої жінки, від її спокою і готовності виконувати всі вказівки лікаря.

Що ви можете зробити зі свого боку, щоб спробувати уникнути розрізів?

По-перше, вам слід свідомо поставитись до підготовки до пологів. Ви просто зобов'язані бути інформовані про протікання нормальних пологів та способи дихання і розслаблення в них. Це дозволить вам по можливості максимально наблизитися до фізіологічного перебігу пологів і уникнути штучного втручання в природний процес.

Зауважимо також, що ймовірність розривів підвищується при швидких і стимульованих пологах, тому, вміло і вчасно відпочити, правильно рухаючись і, що дуже важливо, не відчуваючи страху перед невідомістю, ви допоможете і собі, і своєму малюкові.

По-друге, вам допоможе масаж промежини, який слід робити регулярно. Починаючи з будь-якого строку ( оптимально - з середини вагітності, але якщо є ускладнення протягом вагітності, зокрема підвищений тонус матки, загроза переривання вагітності після 36 тижнів вагітності ) щодня або 2-3 рази на тиждень робіть масаж промежини з рослинним маслом. Масаж краще проводити після душу або ванни у стані розслаблення і комфорту.

Прийміть зручну позу - комусь подобається лежачи, комусь-поставивши одну ногу на підвищення ( наприклад, у ванній на бортик ). Полийте 1 або 2 пальця маслом ( краще з саме поливати, а не занурювати в масло - з міркувань гігієни ) та введіть їх у піхву. Давлять рухами масажуйте його зсередини, особливо - у напрямку до заднього проходу ( саме тут буде граничне розтягання при пологах ).

Можна спробувати розтягувати піхву в сторони. Цю вправу краще робити не відразу, а коли ви вже звикнете до масажу: на перших порах розтягнення може бути неприємно за нееластичних тканин. Тривалість масажу - не менше 3 хвилин.

При цьому намагайтеся як можна сильніше розслабити м'язи піхви - тоді і неприємні відчуття будуть не такими сильними ( при масажі ), і навчившись такого розслаблення, ви зможете застосувати своє уміння в момент появи малюка на світ - тоді ризик розривів ще зменшиться, адже не буде «зайвого» напруги промежини.

До речі, масаж промежини допоможе вам і в тому випадку, якщо після пологів піхву стане «занадто вузьким» ( буває і таке! ). Для приготування спеціального масла для масажу промежини візьміть пачку трави звіробою і рослинне масло. Траву викладіть в банку з кришкою, залийте маслом «з верхом» і грійте на водяній бані 15-20 хвилин. Потім поставте банку в шафу на тиждень, після чого їм можна скористатися.

Якщо ви не зробили спеціального масажного масла, можна користуватися будь-яким рослинним.

По-третє, систематично виконуйте спеціальні вправи, спрямовані на поступове підвищення еластичності тканин промежини ( проконсультуйтеся у вашого гінеколога з приводу того, чи можна вам виконувати такі вправи і які саме вправи будуть для вас найбільш ефективні ).

У висновку хочеться сказати: налаштуйтеся на краще, оптимізм і підготовленість до пологів допоможуть вам уникнути оперативного втручання.Вправи Кегеля

Вправи Кегеля досить прості. Їх можуть виконувати всі жінки. Вони служать для зміцнення м'язів області піхви і промежини, готуючи їх до родів, і допомагають у післяпологовий період.

Повільні стиснення. Напружте м'язи промежини, повільно порахуйте до трьох. Розслабтеся. Буде трохи складніше, якщо, затиснувши м'язи, утримувати їх в такому стані 5-20 секунд, потім плавно розслабити.

«Ліфт». Починаємо плавний підйом на «ліфті» - затискаємо м'язи трохи ( 1-й поверх ), утримуємо 3-5 секунд, продовжуємо підйом - затискаємо трохи сильніше ( 2-й поверх ), утримуємо і т.д. до своєї межі - 4-7 «поверхів». Спускаємося Вниз так само поетапно, затримуючись на пару секунд на кожному поверсі.

Скорочення. Напружте і розслабте м'язи як можна швидше.

Вштовхування. Потужьтесь вниз помірно, як при дефекації. Це вправа, крім м'язів промежини, викликає напругу і деяких черевних. Ви також відчуєте напруження і розслаблення ануса.

Почніть тренування з десяти повільних стиснень, десяти скорочень і десяти виштовхувань по п'ять разів на день. Слід повторювати вправи не менше 25 разів протягом дня. Ви можете виконувати вправи практично де завгодно - під час прогулянки, перегляду телевізора, сидячи за столом, лежачи в ліжку.

На початку занять може виявитися, що ваші м'язи не хочуть залишатися в напруженому стані під час повільних стиснень. Можливо, ви не зможете виконувати скорочення досить швидко або ритмічно. Це тому, що м'язи поки ще слабкі - контроль поліпшується з практикою. Якщо м'язи втомилися в середині вправи, відпочиньте кілька секунд і продовжуйте.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua