← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Гормони при вагітності

версія для друку

Гормональна система та гормонивагітність і гормониПід час внутрішньоутробного життя плоду виходять численні сигнали, що сприймаються матір'ю. Тому робота материнського організму підкоряється в цей час однієї головної мети - забезпечити правильний розвиток малюка. У цьому номері ми починаємо серію статей про фізіологічні зміни в організмі майбутньої мами. Міститься в них інформація допоможе вам зрозуміти і легше прийняти всі зміни, що відбуваються під час вагітності, запобігти появі ускладнень, вчасно звернути увагу на ті явища, які не входять в розряд фізіологічних змін, і звернутися до лікаря.

Найважливішу роль у регуляції обміну речовин, процесів життєдіяльності і росту організму відіграють особливі речовини - гормони. Ендокринна система - система залоз, які виробляють гормони і виділяють їх у кров. Ці залози, звані залозами внутрішньої секреції, розташовані в різних частинах тіла, але за родом своєї діяльності» тісно взаємопов'язані.

Гіпофіз знаходиться в головному мозку. Його гормони контролюють активність інших ендокринних залоз і впливають на розміри тіла і процеси росту.

Щитовидна залоза розташована на шиї; вона виробляє гормони, що регулюють швидкість обміну речовин.

Паращитовидні залози виробляють гормон, який регулює обмін кальцію та фосфору. Ці маленькі залози примикають до щитовидної (звідси їх назва: пара- означає по-грецьки «близько»).

Тимус (ілочковая заліза) виробляє гормон тимозин, сприяє дозріванню клітин імунної системи.

Підшлункова залоза, крім виділення травних соків, виробляє інсулін, який регулює вуглеводний обмін.

Наднирники «відповідають» за гормони, що впливають на різні процеси обміну речовин в організмі і функціонування нервової системи. У наднирковій залозі виробляються статеві гормони.

Шишкоподібна залоза (епіфіз) - невелике утворення в мозку, де йдуть від очей через мозок нервові імпульси викликають виділення гормону мелатоніну. Вироблення мелатоніну залежить від освітлення: у світлий час доби утворення гормону знижується, в темний час доби збільшується, тому вважається, що епіфіз являє собою своєрідні «біологічний годинник» організму.

Статеві залози відіграють ключову роль у процесах репродукції. Ці залози (у жінок - яєчники, в яких дозрівають яйцеклітини) виробляють гормони, що зумовлюють розвиток вторинних статевих ознак - під їх впливом у дівчаток швидко збільшуються зріст і маса тіла, змінюється форма скелета, особливо тазу, а також фігура, формуються молочні залози, з'являється волосся на лобку, потім в пахвових западинах. Статеві гормони зумовлюють і початок менструацій - головна ознака статевого дозрівання, який вказує на здатність жіночого організму до вагітності. У результаті під дією статевих гормонів відбувається становлення репродуктивної функції, подготавливающее організм дівчини до майбутнього материнства.

Зміни, що відбуваються під час вагітності

Складність змін в гормональній системі вагітної визначається тим, що на діяльність залоз внутрішньої секреції матері дуже великий вплив мають гормони плаценти, а також плоду.

Гіпофіз збільшується при вагітності в 2--3 рази. Це ще раз підтверджує той факт, що при вагітності ендокринна система працює над забезпеченням всіх систем організму. Гіпофіз, як «диригент» ендокринної системи, збільшується в розмірах і починає працювати інтенсивніше. Насамперед це виражається в різкому зменшенні вироблення гормонів, що регулюють роботу статевих залоз (фолікулостимулюючого (ФСГ) та лютеїнізуючого (ЛГ) гормонів). Це супроводжується природним гальмуванням дозрівання яйцеклітин в яєчниках; процес овуляції - виходу яйцеклітини в черевну порожнину - також припиняється. Вироблення пролактину, відповідального за становлення лактації, під час вагітності, навпаки, зростає і до моменту пологів збільшується в 5--10 разів у порівнянні з показниками, характерними для невагітних жінок. Оскільки зростання вироблення пролактину починається в першому триместрі вагітності, зміни молочних залоз з'являються вже в цей період.

У майбутніх мам спостерігаються підвищення вироблення тиреотропного гормону (ТТГ), регулює функцію щитовидної залози.

Під час вагітності збільшується також вироблення адренокортикотропного гормону (АКТГ), який регулює вироблення гормонів надниркових залоз.

Концентрація утворюється в гіпофізі окситоцину зростає в кінці вагітності і під час пологів, що є одним з пускових механізмів пологової діяльності. Основною властивістю окситоцину є здатність викликати сильні скорочення мускулатури матки, особливо вагітної. Існує синтетичний аналог цього гормону, який вводять жінці при розвитку слабкості пологової діяльності. Окситоцин сприяє також виділення молока з молочних залоз.

Виникнення і розвиток вагітності пов'язані з роботою нової залози внутрішньої секреції - жовтого тіла вагітності. Ця залоза формується в яєчнику на місці яйцеклітини. У жовтому тілі виробляються статеві гормони (прогестерон і естроген), яким належить велика роль в імплантації та подальшого розвитку вагітності. Особливу роль у першому триместрі вагітності грає прогестерон, що виділяється жовтим тілом: він є основним гормоном цього періоду, оскільки обумовлює імплантацію і утримання плодового яйця в матці. У разі нестачі прогестерону виникає загроза переривання вагітності. Для корекції цього стану застосовують препарати, що містять синтетичні аналоги прогестерону, - ДЮФАСТОН, УТРОЖЕСТАН. З 3--4-го місяця вагітності жовте тіло піддається інволюції (зворотного розвитку) і його функцію цілком бере на себе плацента. Стимуляція жовтого тіла здійснюється хоріонічним гонадотропіном, який виробляється в гіпофізі.

У більшості жінок під час вагітності спостерігається збільшення розмірів щитовидної залози. Недарма у давні часи збільшення окружності шиї розцінювалося як ознака вагітності. На сьогоднішній день відомо, що щитовидна залоза відіграє важливу роль у процесах, що відбуваються в жіночому організмі під час вагітності. У цей період підвищується концентрація гормонів щитовидної залози. Не випадково захворювання щитовидної залози нерідко виявляються саме під час вагітності. З іншого боку, існуюча вагітність може «спотворювати» результати деяких лабораторних досліджень. Вагітність може призводити як до погіршення, так і до поліпшення попереднього захворювання щитовидної залози. Нерідко подібні патології проявляються після пологів, найчастіше - у вигляді післяпологового тиреоїдиту.

Патологія щитовидної залози впливає на перебіг вагітності. Так, збільшення кількості гормонів щитовидної підвищує ризик невиношування вагітності, зниження функції щитовидної залози (низький рівень Т4) на початку вагітності призводить до порушення формування головного мозку і кретинізму у дитини. Однак гіпотиреоз при вагітності зустрічається відносно рідко, тому що це захворювання часто супроводжується безпліддям.

Функція паращитовидних залоз у вагітних нерідко буває дещо знижена, що супроводжується порушеннями обміну кальцію. Це, в свою чергу, може супроводжуватися виникненням у деяких вагітних судомних явищ в литкових та інших м'язах.

Значні зміни під час вагітності зазнають наднирники. Вироблення більшості гормонів наднирників в цей період збільшено. Слід зазначити, що в наднирниках, крім інших, виробляються статеві гормоны.В наднирниках жінок здійснюється перехід з чоловічих статевих гормонів в жіночі. Відбувається це за допомогою спеціального ферменту. При генетично обумовленому дефіцит цього ферменту говорять про надниркової гіперандрогенії - підвищеній кількості чоловічих статевих гормонів. Такий стан можна припустити ще до вагітності або в самому її початку. Це важливо, так як при гіперандрогенії існує ризик передчасного переривання вагітності. Для підтвердження цього діагнозу проводять спеціальні аналізи сечі і крові.

До ендокринних органів належать і острівці підшлункової залози, які виробляють інсулін. Під час вагітності може розвинутися так званий цукровий діабет вагітних, що пов'язано не з зменшенням кількості інсуліну, а зі зниженням чутливості тканин до інсуліну. Для своєчасної діагностики цього стану під час вагітності неодноразово беруть аналіз крові на цукор.

Враховуючи важливість ендокринної системи в «управлінні» нашим організмом і значимість змін, які вона зазнає в період вагітності, кожна майбутня мама повинна обов'язково відвідати лікаря ендокринолога.

Оксана Іванована головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua