← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Кесарів розтин

Кесаревий перетин свідченняКесарів розтинУ багатьох випадках операція кесаревого розтину проводиться за абсолютними показаннями. Це такі стани або захворювання, які становлять смертельну небезпеку для життя матері і дитини, наприклад передлежання плаценти - ситуація, коли плацента закриває вихід з матки. Найчастіше цей стан зустрічається у повторнобеременных, особливо після перенесених раніше абортів або післяпологових захворювань.

У цих випадках під час пологів або на останніх термінах вагітності з статевих шляхів з'являються яскраві кров'янисті виділення, які не супроводжуються болем і найчастіше спостерігаються по ночах. Розташування плаценти в матці уточнюють ультразвуковим дослідженням. Спостерігаються і лікуються вагітні з передлежання плаценти тільки в умовах акушерського стаціонару. До абсолютних показань також відносяться:

Випадання пуповини: ця ситуація виникає під час вилиття навколоплідних вод при багатоводді у випадках, коли головка довго не уставляється у вхід малого тазу ( вузький таз, великий плід ). З струмом вод петля пуповини прослизає в піхву і навіть може опинитися поза межами статевої щілини, особливо якщо пуповина довга. Відбувається здавлення пуповини між стінками таза і голівкою плоду, що призводить до порушення кровообігу між матір'ю і малюком. Щоб своєчасно діагностувати таке ускладнення, після вилиття навколоплідних вод проводиться піхвове дослідження.

Поперечне положення плода: дитина може народитися через природні пологові шляхи, якщо він знаходиться в поздовжньому ( паралельно осі матки ) положенні головкою вниз або тазовим кінцем вниз до входу в таз. Поперечне положення плода частіше зустрічається у повторнородящих жінок внаслідок зниження тонусу матки і передньої черевної стінки, при багатоводді, передлежанні плаценти. Зазвичай з початком пологової діяльності відбувається мимовільний поворот плода в правильне положення. Якщо ж це не відбувається і зовнішніми прийомами не вдається повернути плід в повздовжнє положення, а також якщо відійдуть води, то пологи через природні родові шляхи неможливі.

Гестоз: це серйозне ускладнення другої половини вагітності, що проявляється високим артеріальним тиском, появою білка в сечі, набряками, може бути головний біль, порушення зору у вигляді миготіння «мушок» перед очима, біль у верхніх відділах живота і навіть судоми, що вимагає негайного розродження, так як при цьому ускладненні страждає стан матері і дитини.

Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти: в нормі плацента відокремлюється від стінки матки тільки після народження малюка. Якщо плацента або значна її частина відокремлюється до народження дитини, то виникають різкі болі в животі, які можуть супроводжуватися сильною кровотечею і навіть розвитком стану шоку. При цьому постачання плода киснем різко порушується, необхідно негайно вживати заходів для врятування життя мами і малюка.

Однак більшість операцій проводиться за відносним показанням - таким клінічним ситуацій, при яких народження плоду через природні родові шляхи пов'язане зі значно більшим ризиком для матері та плода, ніж при операції кесаревого розтину, а також по поєднанню показань - сукупності декількох ускладнень вагітності або пологів, які окремо можуть і не мати істотного значення, але в цілому створюють загрозу для стану плода при піхвовому розродження.

В якості прикладу можна навести тазове передлежання плоду. Пологи в тазовому передлежанні відносяться до патологічних, тому що високий ризик травми і кисневого голодування плоду під час пологів через природні родові шляхи. Ймовірність цих ускладнень особливо зростає при поєднанні тазового передлежання плоду з його великими розмірами ( більше 3600 м ), перекашиванием, надмірним розгинанням голівки плода, при анатомічному звуження тазу.

Вік первородящей більше 30 років: сам по собі вік не є показанням до кесаревого розтину, але в цій віковій групі часто зустрічається гінекологічна патологія - хронічні захворювання статевих органів, які призводять до тривалого безпліддя, невиношування. Накопичуються негинекологические захворювання - гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, ожиріння, захворювання серця.

Вагітність і пологи у таких пацієнток протікають з великою кількістю ускладнень, з великим ризиком для дитини і матері. Розширюються показання до кесаревого розтину у жінок в пізньому репродуктивному віці при тазовому передлежанні і хронічної гіпоксії плоду.

Рубець на матці: він залишається після видалення міоматозні вузлів або ушивання стінки матки після перфорації під час штучного аборту, після попередньої операції кесарева перетину. Раніше це свідчення мала абсолютний характер, а зараз приймається до уваги тільки у випадках неповноцінного рубця на матці, при наявності двох і більше рубців на матці після кесаревого розтину, реконструктивних операцій з приводу вад матки і в деяких інших випадках.

Уточнити стан рубця на матці дозволяє ультразвукова діагностика, дослідження обов'язково проводиться з 36-37 тижнів вагітності. На сучасному етапі техніка виконання операції з використанням якісного шовного матеріалу сприяє формуванню спроможного рубця на матці і дає шанс для наступних пологів через природні родові шляхи.

Виділяють також показання до кесаревого розтину, що виникають під час вагітності та в пологах. По терміновості виконання кесарів розтин може бути плановим і екстреним. Кесарів розтин під час вагітності зазвичай проводять у плановому порядку, рідше - в екстрених випадках ( кровотеча при передлежанні плаценти або при передчасної відшарування нормально розташованої плаценти і інші ситуації ).

Планова операція дозволяє провести підготовку, вирішити питання про техніку її виконання, наркозі, а також ретельно оцінити стан здоров'я жінки, при необхідності провести корригирующую терапію. В пологах ж кесарів розтин проводиться за екстреними свідченнями.

Клінічно вузький таз: це ускладнення виникає в процесі пологів, коли розмір голівки плоду перевищує внутрішній розмір тазу матері. Ускладнення проявляється відсутністю поступального просування голівки плоду по родовому каналу при повному розкритті шийки матки, незважаючи на енергійну родову діяльність. При цьому може виникнути загроза розриву матки, гостра гіпоксія плода ( кисневе голодування ) і навіть його загибель.

Таке ускладнення може зустрічатися як при анатомічно вузькому тазі, так і при нормальних розмірах таза, якщо плід великий, особливо при перекашивании, при неправильному вставлянні голівки плоду. Заздалегідь правильно оцінити розміри тазу матері розміри голівки плоду дозволяють додаткові методи дослідження: ультразвукова діагностика і рентгенопельвиметрия ( вивчення рентгенограми кісток тазу ), що дозволяють спрогнозувати результат пологів.

При значних ступенях звуження тазу він вважається абсолютно вузьким і є абсолютним показанням до операції кесаревого розтину, так само як і при наявності кісткових пухлин, грубих деформацій в малому тазі, що становлять перешкоду для проходження плода. Діагностується в пологах при піхвовому дослідженні неправильне вставляння голівки ( лобне, лицьове ) також є абсолютним показанням для кесаревого розтину. У цих випадках головка плоду вставляється в таз найбільшим своїм розміром, що значно перевищують розміри тазу, і пологи відбутися не можуть.

Гостра гіпоксія плода ( кисневе голодування ) - це стан виникає внаслідок недостатнього надходження кисню до плоду через плаценту і судини пуповини. Причини можуть бути самими різними: відшарування плаценти, випадання пуповини, затяжні пологи, надмірна пологова діяльність та ін Діагностувати загрозливий стан плода нарівні з аускультацией ( вислуховуванням ) за допомогою акушерського стетоскопа допомагають сучасні методи діагностики: кардіотокографія ( реєстрація серцебиття плода за допомогою спеціального апарату ), ультразвукове дослідження з допплерометрией ( вивченням руху крові по судинах плаценти, плода, матки ), амніоскопія ( дослідження навколоплідних вод, проводиться за допомогою спеціального оптичного приладу, що вводиться в канал шийки матки при цілому плодовому міхурі ). При виявленні ознак загрозливої гіпоксії плода і відсутності ефекту від лікування проводять термінове оперативне втручання.

Слабкість пологової діяльності: ускладнення характеризується тим, що частота, інтенсивність і тривалість переймів недостатня для завершення пологів природним шляхом, незважаючи на застосування коригувальної медикаментозної терапії. Внаслідок цього немає прогресу в розкритті шийки матки і просування передлежачої частини плоду по родових шляхах. Пологи можуть прийняти затяжний характер, виникає ризик інфікування при наростанні безводного проміжку та гіпоксія плода.Хід операції кесаревого розтину

Розріз передньої черевної стінки проводиться, як правило, у поперечному напрямку над лобком. У цьому місці шар підшкірної жирової клітковини менш виражений, загоєння рани йде краще з мінімальним ризиком формування післяопераційних гриж, жінки після операції більш активні, раніше встають. Враховується також естетична сторона, коли залишається маленький, майже непомітний рубець в області лобка. Розтин матки проводиться в її нижньому сегменті в поперечному напрямку.

Поздовжній розріз між лобком і пупком виконується, якщо вже був поздовжній рубець на передній черевної стінки після попередньої операції, або при масивній крововтраті, коли потрібен огляд верхнього відділу живота, при неясному обсязі операції з можливим продовженням розрізу вгору. Вкрай рідко доводиться вдаватися до цього методу розтину матки.

Плід витягається через головку або за тазовий кінець ( за паховий згин або за ніжку ) при тазовому положенні плоду, пуповина перетинається між затискачами, і дитина передається акушерці і неонатолога. Після вилучення дитини видаляється послід. Розріз на матці ушивається, при цьому забезпечується правильне зіставлення країв рани з мінімальним використанням шовного матеріалу. Для ушивання використовуються сучасні синтетичні нитки, що розсмоктуються, які стерильні, міцні, не викликають алергічних реакцій.

Все це сприяє оптимальному процесу загоєння і формування спроможного рубця на матці, що надзвичайно важливо для наступних вагітностей та пологів. При ушивання передньої черевної стінки на шкіру зазвичай накладаються окремі шви або хірургічні дужки. Іноді застосовують внутрішньошкірної «косметичний» шов розсмоктуючими нитками, в цьому випадку зовнішніх знімних швів немає.Анестезія при кесаревому розтині

У сучасному акушерстві використовуються наступні види анестезії при операції кесаревого розтину:

  • регіонарна ( епідуральна, спинно-мозкова );
  • загальна ( внутрішньовенний, масковий та ендотрахеальний наркоз ).

Найбільшою популярністю користується регіонарна анестезія, оскільки при ній жінка залишається у свідомості під час операції, що забезпечує ранній контакт з дитиною в перші хвилини життя. Відзначається гарний стан новонародженого, тому що він в меншій мірі піддається впливу медикаментів, які пригнічують його життєдіяльність.

При спинно-мозкової анестезії знеболюючий препарат вводиться через тонку трубочку-катетер безпосередньо в канал спинного мозку, а при епідуральної анестезії вводять більш поверхню під тверду мозкову оболонку, таким чином блокується больова чутливість і рухові нерви, що керують м'язами нижньої частини тіла ( під час дії анестезії жінка не може ворушити ногами ).

При загальному знеболюванні, як правило, застосовують ендотрахеальний наркоз. Знеболюючий препарат вводять внутрішньовенно, і як тільки м'язи розслабляються, в трахею вводиться трубка, проводиться штучна вентиляція легенів. Цей вид знеболювання частіше застосовується при екстрених операціях.Ускладнення та їх профілактика

Кесарів розтин є серйозною порожнинної операцією і, як будь-яке хірургічне втручання, повинно проводитися тільки при наявності показань, але ніяк не за бажанням жінки. Перед операцією з вагітною ( породіллею ) обговорюється обсяг планованої операції, можливі ускладнення. Потрібне обов'язкове письмове згоду пацієнтки на операцію. При вітальних станах - наприклад, якщо жінка знаходиться без свідомості, - операція проводиться за життєвими показаннями або за згодою родичів, якщо вони її супроводжують.

І хоча кесарів розтин на сучасному етапі вважається надійною і безпечною операцією, можливі ускладнення хірургічного плану:

  • поранення судин внаслідок продовжилося розрізу на матці пов'язана з цим кровотеча;
  • поранення сечового міхура і кишечника ( частіше зустрічається при повторних вхождениях внаслідок спайкового процесу );
  • поранення плода.

Зустрічаються ускладнення, пов'язані з анестезіологічним посібником. В післяопераційному періоді можливий ризик маткової кровотечі внаслідок порушення скоротливої здатності, викликаної операційною травмою і дією наркотичних засобів. У зв'язку з зміною фізико-хімічних властивостей крові, підвищенням її в'язкості можливе утворення тромбів і закупорка ними різних судин.

Гнійно-септичні ускладнення при кесаревому розтині зустрічаються частіше, ніж після вагінальних пологів. Профілактика цих ускладнень починається ще під час операції запровадженням високоефективних антибіотиків широкого спектру відразу після перетину пуповини, щоб зменшити їх негативний вплив на дитину. Надалі при необхідності антибіотикотерапія триває в післяопераційному періоді коротким курсом.

Найчастіше зустрічаються ранова інфекція ( нагноєння і розходження швів передньої черевної стінки ), ендометрит ( запалення внутрішньої оболонки матки ), аднексит ( запалення придатків ), параметрит ( запалення околоматочной клітковини ).Підготовка до операції кесарів розтин

Сама процедура підготовки до операції, а також післяопераційний період обіцяють певний дискомфорт, деякі обмеження, потребуватимуть зусиль, роботи над собою. При плановій операції напередодні ввечері і за 2 години до операції робиться очисна клізма, яка буде повторюватися ще раз на 2 добу після операції з метою активізації перистальтики ( рухової активності кишечника. Впоратися з хвилюванням і страхом допомагає прийом на ніч транквілізаторів, які призначає лікар.

Безпосередньо перед операцією встановлюється сечовий катетер, який залишиться в сечовому міхурі протягом доби. Після абдомінального розродження жінка є і породіллею, і післяопераційної хворий. Протягом перших діб вона буде знаходитися в палаті інтенсивної терапії під пильною увагою анестезіолога та лікаря акушера-гінеколога. Можливі неприємні відчуття під час виходу із загального наркозу: першіння в горлі, нудота, блювота - після епідуральної анестезії може бути запаморочення, головний біль та біль у спині.

Протягом 2-3 діб після операції проводиться інфузійна терапія внутрішньовенним вливанням розчинів з метою відшкодування крововтрати, яка при операції становить 600-800 мл, тобто в 2-3 рази більше, ніж при вагінальних пологах. Операційна рана буде джерелом больових відчуттів в області швів і внизу живота, що зажадає введення знеболюючих препаратів.

З метою профілактики післяопераційних ускладнень практикується раннє вставання вже через 10-12 годин, проведення дихальної гімнастики і самомасажу через 6 годин після операції. Дотримання дієти обов'язково протягом перших 3 діб. У перші добу рекомендується голодувати, можна пити мінеральну воду без газів, чай без цукру з лимоном невеликими порціями. У другу добу дотримується низькокалорійна дієта: м'ясний бульйон, рідкі каші, киселі.

До звичайного харчування можна повернутися після активізації перистальтики кишечника і самостійного стільця. Доведеться змиритися з деякими обмеженнями гігієнічного плану: обмивання тіла по частинах проводиться з 2-х діб, повністю прийняти душ можна буде після зняття швів на 5-7-му добу і виписки з пологового будинку ( як правило, на 7-8-у добу після операції ). Поступове відновлення м'язової тканини в області рубця на матці відбувається протягом 1-2 років після операції.Наслідки кесарева розтину для дитини

При розродженні шляхом операції кесаревого розтину порушується процес запуску адаптаційних механізмів, що забезпечують перехід новонародженого до внутрішньоутробного життя. Порушення дихання у новонародженого виникають набагато частіше при плановому кесаревому розтині, зроблений до початку пологової діяльності, причому при вагінальних пологах і при кесаревому розтині при пологах. Тому планове кесарів розтин слід проводити якомога ближче до дати передбачуваних пологів.

Також жінці, можливо, доведеться зіткнутися з деякими труднощами при годуванні грудьми, які найчастіше зустрічаються після планового кесаревого розтину. Хірургічний стрес, крововтрата, пізнє прикладання до грудей дитини внаслідок порушення адаптації або сонливості новонародженого є причиною пізнього становлення лактації; крім того, молодій мамі складно знайти позу для годування, якщо вона сидить, то малюк тисне на шов. Проте з цією проблемою можна впоратися, використовуючи для годування положення лежачи.

Після кесаревого розтину інакше функціонує серце дитини, нижчий рівень глюкози та рівень гормонів, регулюючих активність щитовидної залози, в перші 1.5 години температура тіла зазвичай нижче. Посилюється млявість, знижується м'язовий тонус і фізіологічні рефлекси, загоєння пупкової ранки мляве, імунна система працює гірше. Але в даний час медицина володіє всіма необхідними ресурсами для того, щоб звести до мінімуму труднощі, які відчуває малюк.

Зазвичай до виписки показники фізіологічного розвитку новонародженого приходять в норму, а через місяць малюк нічим не відрізняється від дітей, народжених через природні родові шляхи.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua