← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Харчування при вагітності

                               

Особливості харчування при вагітності

Харчування при вагітностіЖивлення при вагітності повинно бути правильним. Ця аксіома відома, мабуть, всім майбутнім мамам. Але деякі розуміють її буквально - «потрібно більше їсти». Адже хто не мріє народити богатиря, за вагою 4 кг? Та й багато хто вважає, що чим більше важить дитина при народженні, тим він здоровіший і розвиватися буде швидше однолітків. Але думка це помилково. Від яких факторів залежить вага дитини та чому буває шкідливо багато є?

Вага дитини залежить від початкового ваги матері, а також кількості кілограмів, набраних за час вагітності. Є таке поняття в медицині - ІМТ (індекс маси тіла). За допомогою визначення цього індексу лікарі дізнаються чи є відхилення в масі тіла чи ні. Для обчислення його необхідно розділити масу тіла на зростання в метрах в квадраті. Приміром, жінка з зростанням 167 см і масою тіла 70 кг має ІМТ дорівнює 25 70: (1,67х1,67) = 25

 

Значення ІМТ:

19.8-26 - нормальна вага

26-29 - надмірна вага

29 - огрядність

35 - болюча огрядність

У жінок з надмірною вагою, визначеними шляхом обчислення ІМТ, є підвищений ризик передчасних пологів і викиднів на ранніх термінах, ризик розвитку еклампсії, порушення формування серця і т. д. Так, у огрядних жінок не рідко народжуються діти з великою вагою, але це не привід для радості. Пологи великим дитиною часто закінчуються родовими травмами.

 

В залежності від ІМТ визначаються і норми надбавки ваги під час вагітності. Дами з нормальною вагою можуть набрати 11,5-16 кг. З надмірною вагою - 7-11,5. З недостатньою вагою - 12,5-18 кг. Причому вага повинен набиратися плавно і рівномірно. При нормальній вазі в 2 і 3 триместрі - не більше, ніж по 0,4 кг в тиждень, при надмірному - не більше 0,3 кг в тиждень.

 

Однак, навіть якщо прибавки ваги більше норми або жінка має спочатку багато зайвих кілограмів, ніякі дієти дотримуватися не потрібно. Хоча в перегляді харчування при вагітності по тижнях, безсумнівно, потребує. Складіть своє приблизне меню і покажіть лікарю. Він порадить які продукти слід виключити, визначить у чому причина великої надбавки.

 

Калорійність їжі повинна бути збільшено приблизно на 300 ккал в добу. Причому збільшувати калорійність потрібно не кількістю їжі, а її якістю. Скажімо, «нагнати» відсутні калорії сухим печивом, швидше, буде на шкоду і призведе до запорів, ніж принесе користь. Близько 20% раціону повинні становити білки, 30% жири, 50% - вуглеводи.

 

Крім того, необхідно подбати про те, щоб щоденне харчування містив всі необхідні вітаміни і мікроелементи.

 

Вітамін A. Необхідна добова доза - 800 мкг. Є цей вітамін в більшості зелених і жовтих овочів, а також у жовтках яєць, молоці, вершковому маслі. Швидко руйнується на повітрі.

Вітамін B1. Рекомендовано мати в харчуванні при вагітності 1,5 мг на добу. Міститься в молоці і зернових культурах.

Вітамін B2. Норма - 1,6 мг у день. Міститься в зелених овочах, молочних і морепродукти, яйця і сир.

 

Вітамін B6. Норма - 2,2 мг на день. Міститься в овочах, а також у волоських горіхах, арахісі, фундуку, курячому м'ясі й рибі.

 

Вітамін B12. Добова норма - 2,2 мкг. Даний елемент відрізняється хорошою стійкістю до світлового і теплового впливу. Міститься в яловичої печінки, шпинаті, зеленому салаті, морській капусті і різних морепродуктах, курці, твердих сортів сиру.

 

Вітамін C. У день рекомендується вживати близько 70 мг. Аскорбінову кислоту можна знайти не тільки в цитрусових, всупереч розхожій думці, але і в більшості овочів і фруктів, а також в зелені. Ще один цікавий момент, про який повинні знати майбутні мами - аскорбінка (і в натуральному вигляді і в «синтетичному») не сприяє в належній мірі зміцнення імунітету і вже, звичайно, не допомагає уникнути гострих вірусних захворювань або полегшити їх перебіг.

 

Вітамін D. Його норма - 200-400 МО. Як відомо, ця речовина утворюється завдяки впливу сонячних променів на шкіру. Тому його нестача навряд чи виникне влітку, так і в будь який інший час року, якщо регулярно виходити на прогулянки. У значних кількостях міститься в продуктах тваринного походження (вершкове масло, молоко, яєчний білок, ікра тощо) - харчування при вагітності завжди повинно бути багате цими білковими продуктами.

Вітамін Е. Норма - 10 мг. його Дефіцит виникає вкрай рідко. Міститься також в продуктах тваринного походження.

 

Вітамін K. Його добове вживання має бути 65 мг. Дана речовина міститься в білокачанній капусті, помідорах, продуктах тваринного походження. Саме воно допомагає кращому засвоєнню кальцію, що особливо важливо в останньому триместрі вагітності.

 

Фолієва кислота. Її норма при вагітності - мінімум 0,4 мг. Але, як показують дослідження, навіть повноцінна, різноманітна дієта не може повністю забезпечити організм фолієвої кислотою. Необхідний додатковий її прийом, причому не чекаючи зачаття і всю першу половину терміну виношування дитини. При нестачі фолієвої кислоти у зародка може виникнути серйозна і невиліковна патологія - дефект нервової трубки.

 

Кальцій. Саме він зберігає наші кістки і зуби міцними. Внутрішньоутробно дитина отримує кальцій від матері, тим самим позбавляючи її цього важливого мікроелемента. Результат цього дійства часто буває на обличчя - коли у майбутньої матері починають кришитися зуби. І це все незважаючи на те, що харчування при вагітності на ранніх термінах, так і протягом інших місяців було правильним і збалансованим. Кальцій міститься в молочних продуктах, фруктах і овочах. Дуже багато його в деяких сортах сиру. Добова норма - 1000 мг на добу. Якщо у вас з'явилися ознаки дефіциту кальцію в організмі - зверніться до свого лікаря, щоб він виписав лікарський препарат, що містить даний мікроелемент.

Залізо. Цей мікроелемент відіграє важливу роль у виробленні гемоглобіну. Основними джерелами заліза є білкові продукти: бобові та м'ясо. Але навіть при повноцінному харчуванні й досить високої калорійності їжі, нестача заліза - не рідкість. В нормі його майбутня мама повинна отримувати близько 3 мг на добу, але так як залізо дуже погано засвоюється (засвоюється лише десята частина), то його добова норма для вагітних - 30 мг. Дуже сприяє засвоєнню вітамін С.

Натрій. Міститься в більшості вживаних продуктів, але більшою мірою засвоюється з кухонної солі. Покращує засвоюваність вітамін D. Нестача цього мікроелемента може виникнути хіба що тільки при голодуванні і у строгих вегетаріанців. Один з ознак - судоми і невралгія. Надлишок може мати симптоми у вигляді набряків кінцівок та обличчя. Дуже важливо не налягати на кухонну сіль, так як серед того, що не можна їсти вагітним у великій кількості, на першому місці, мабуть, саме вона.

Фосфор. Його норма - 1000 мг в день. Цей мікроелемент необхідний для формування кісток плоду. Недоліком страждають вкрай рідко. Більш того, багато вітамінні кошти для майбутніх мам фосфор з цієї причини зовсім не содержут. Обмін фосфорними сполуками відбувається в тому числі завдяки вітаміну D. Міститься в м'ясі тварин, птахів, риби.

Цинк. Цей мікроелемент особливо важливий у першому триместрі вагітності. Рекомендована доза - 15 мкг на добу. Дуже обережними треба бути при прийомі додаткових лікарських засобів для поповнення заліза і міді, так як ці речовини можуть не давати засвоюватися цинку, в принципі, як і той буде заважати засвоєнню заліза і міді при додатковому прийомі. Цей момент має обов'язково враховувати лікар, який призначає полівітаміни або моно-вітамінні засоби. Міститься цинк в багатьох фруктах, в тому числі і екзотичних.

 

Такі основні рекомендації лікарів. Звичайно ж, не варто намагатися скрупульозно підраховувати скільки того чи іншого речовини потрапило до вас в організм з їжею. Все одно правильно порахувати не вийде, а від цього тільки нервові розлади. Якщо у вас виникне нестача якого-небудь елемента, повірте, симптоми обов'язково з'являться. Ну а додатковий прийом усім без винятку рекомендований хіба що фолієвої кислоти та калію йодиду. Майбутнім мамам також можуть бути призначені препарати кальцію і заліза, адже, як ми вже говорили, їх дефіцит досить поширений серед вагітних дам.

 

Про харчуванні деяких категорій жінок слід сказати окремо.

                                                     

Вегетаріанки

Якщо ви ставитеся до тієї категорії вегетаріанців, які не сприймають не тільки м'ясо, але і будь-які інші продукти тваринного походження (молочні, наприклад), то ви обов'язково маєте потребу в додаткових джерелах вітамінів B12 (2 мкг на добу) і D (400 МО на добу), які ви не дополучаете з причини характеру свого раціону. Плюс до того ж потрібно звернути свою увагу на калорійність їжі (більшість вегетаріанських страв низькокалорійні, що не є норма для майбутніх мам), і на її цінність. А взагалі, кому хочеться дізнатися, що таке легка вагітність і збалансоване харчування в допомогу. Тому, можливо варто змінити на деякий час свій раціон? Так ви не будете ризикувати здоров'ям свого малюка.

                                                   

Спортсменки

Далеко не всі жінки відразу після отримання звістки про те, що стануть мамами, кидають звичний спосіб життя. Це стосується і професійних спортсменок, і жінок, що ведуть активний спосіб життя. Звичайно, з навантаженнями потрібно бути акуратніше. Але і харчування при вагітності в такому випадку має бути дещо іншим - більш калорійним, так як майбутня мати-спортсменка витрачає більше енергії, відповідно потребує більш щільному харчуванні. Необхідно збільшити кількість вуглеводів в їжі.

                                             

Підлітки

Вагітна 16-річна дівчина - це не рідкість. Від всіх лікарів можна почути думки, що вагітніти в такому ранньому віці небезпечно, так як організм ще сам росте і для нього це занадто сильне навантаження. Але якщо вже так сталося, то потрібно звернути увагу на харчування, в першу чергу. Також, як і у випадку зі спортсменками, їжа повинна бути досить калорійною.

                                       

Багатоплідна вагітність

Величезні навантаження, які виникають організмом при виношуванні 2 і більше дітей, викликають необхідність у збільшенні калорійності їжі (приблизно на 150 ккал в добу, в залежності від ІМТ). Крім того, дозу додаткового прийому фолієвої кислоти рекомендовано збільшити до 1 мг на добу. Також зростає потреба у вітаміні B6. А це означає, що не слід відмовлятися від риби і м'яса птиці, дуже багатих джерел пиродоксина.

                               

Токсикоз та розлади травлення

При токсикозі, отруєння та інших неприємних явищах, що викликають відторгнення їжі, слід забезпечити додатковий прийом вітаміну B6, що сприяє кращому засвоєнню білків, а значить - полегшення проявів нездужання. Крім того, дуже рекомендовано дробове харчування при вагітності на ранніх термінах - приймати їжу і рідину потрібно часто, але потроху, це добре допомагає уникнути нападів нудоти і блювоти. У разі якщо нічого не допомагає, і все з'їдене і випите відторгається організмом, слід лягти в стаціонар - ін'єкції вітамінних препаратів та внутрішньовенне введення глюкози допоможуть протриматися в цей важкий період.

                                 

Непереносимість лактози

Дана патологія обумовлена низьким рівнем лактази - ферменту, без якого неможливо перетравлення лактози. Страждають даною патологією в основному люди, що живуть в північних широтах, а також жителі африканських і азіатських країн. Небезпечна непереносимість лактози тому, що при ній не засвоюється в належній мірі кальцій, що міститься в молочних продуктах. При їх вживанні виникає метеоризм, діарея, хворобливі спазми в кишечнику.

 

При такій патології необхідно вживати продукти, багаті кальцієм, але не містять лактози. До таких належить, наприклад, соєве молоко. Якщо все одно спостерігається недолік кальцію (щодобове вживання менше 600 мг), є сенс у додатковому прийомі кальцію в таблетках. У разі проживання в країнах з холодним кліматом, взимку і при рідкісних прогулянках на свіжому повітрі, слід також приймати вітамін D (400 ME в добу).Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua