← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Вагітність і пневмонія

версія для друку

Пневмонія ( запалення легенів ) у вагітнихЧасто ми вважаємо, що кашель і нежить можна вилікувати виключно домашніми засобами, і не йдемо до лікаря. Однак саме ці нешкідливі, на перший погляд, симптоми можуть свідчити про початок досить серйозного захворювання. Запалення легенів (пневмонія) - одне з найбільш важких ускладнень ГРВІ. Тому майбутня мама при появі перших ознак застуди обов'язково повинна звернутися за консультацією до фахівця.

Причини захворювання

Захворюваність на пневмонію, у тому числі серед вагітних, носить сезонний характер: частіше хворіють в холодну пору року. Провокуючим фактором є переохолодження. Епідемії грипу сприяють почастішання пневмоній, спричинених вірусами грипу. Іншим важливим привертає до пневмонії фактором є куріння. На жаль, не всі жінки кидають курити під час вагітності.

Пневмонію заражаються повітряно-крапельним шляхом при контакті з людьми, котрі кашляють і чихающими людьми. Верхні дихальні шляхи є основною перешкодою на шляху вірусів і бактерій. При слабкому імунітеті, високої активності мікроорганізмів, забруднення повітря, інфекційний процес не обмежується ураженням верхніх дихальних шляхів, а поширюється далі. Захворювання може обмежитися ураженням слизової оболонки бронхів - бронхіт. Але досить часто відбувається поразка самої легеневої тканини - пневмонія.

Це найбільш поширений, але не єдиний шлях виникнення пневмонії. Запалення легенів рідко буває первинним, зазвичай воно виникає як ускладнення іншого захворювання, найчастіше - звичайної гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) - нежиті, фарингіту, ларингіту, бронхіту.

При будь-якому запальному процесі в організмі, операції, опіку, отруєння в кров викидається величезна кількість токсинів. Всі ці небезпечні речовини легкі вловлюють, після чого деякі нейтралізують, а інші виводять з організму за допомогою кашлю. Чим важче хвороба і небезпечніше травма, тим більше ймовірність, що легеневий фільтр не витримає і в ньому почнеться запальний процес. Тобто для виникнення пневмонії зовсім не обов'язково переохолоджуватися.

Щоб зрозуміти, чому розвивається пневмонія, проведемо невеликий екскурс в фізіологію. Слизова оболонка бронхів виділяє слиз. У ній містяться речовини, які підтримують еластичність легеневої тканини. Слиз обволікає пилові частинки, які потрапляють в легені. Висока концентрація в слизу протимікробних речовин - один з найголовніших чинників боротьби зі збудниками інфекції. Коли густий слиз порушує вентиляцію легенів, у погано вентильованих ділянках порушується кровообіг, осідають мікроби і починається запальний процес. Таким чином, основна причина пневмонії - порушення властивостей легеневої слизу. Велику роль відіграє склад повітря: чим він сухіше і чим більше забруднене, тим більше змінюються в несприятливу сторону властивості слизу (вона стає густішою). Тому дуже важливо, щоб повітря в приміщенні був чистим прохолодним (оптимальна температура 18°С). При цьому надзвичайно небезпечні будь-які обігрівачі, висушуючі повітря. Пил в повітрі збільшує ймовірність висихання слизу, тому необхідно регулярно проводити вологе прибирання, уникаючи хлорвмісних дезінфікуючих засобів. При великій кількості килимів та м'яких меблів зволожувати повітря досить складно.

Крім сухого і теплого повітря, слиз висушує висока температура тіла. Але прийом жарознижуючих зменшує кількість інтерферону - білка, нейтралізувати віруси. Вихід полягає в тому, щоб більше пити. Якщо багато пити, мокрота «розріджується» і її видалення полегшується.

Регулярного видалення мокротиння з організму сприяє кашель. Він буває різним: або сухим і болючим, або вологим, коли після кашлю людина відчуває полегшення. Саме від виду кашлю залежить призначається лікування. Багато препарати - так звані відхаркувальні засоби - не припиняють кашель, а роблять його засобом одужання. Їх використання при ГРВІ різко знижує ймовірність пневмонії, але при обов'язковому виконанні двох умов: рясного пиття і чистого прохолодного повітря. Інша справа - препарати, що пригнічують кашель. Їх застосовують в ситуаціях, коли кашель не приносить полегшення, а лише завдає страждання хворого (так буває, наприклад, при коклюші або хронічному бронхіті). Якщо ж ці кошти використовуються при ГРВІ, в легенях може скупчитися мокротиння, що призведе до ускладнень, зокрема, до тієї ж пневмонії.

Але мокрота сама по собі не спричиняє запального процесу в легеневій тканині. Для цього необхідний збудник, який зазвичай живе в носоглотці, і тільки імунітет стримує його бурхливе розмноження. ГРВІ активізує бактерії, знижує імунітет, а якщо слиз при цьому не забезпечує достатнього захисту, то небезпека розвитку пневмонії дуже велика.

Великою помилкою в цій ситуації є прийом антибіотиків або сульфаніламідів. На віруси ці препарати не діють, і серед безлічі бактерій завжди знайдуться такі, які нечутливі до прийнятого антибіотика. Вони-то і викликають запалення легенів. Але і це ще не все. Ми знищуємо самих мікробів, а інші, втративши природних суперників, починають розмножуватися. В результаті такої профілактичної антибіотикотерапії при ГРВІ в 9 разів збільшується вірогідність виникнення пневмонії.

Симптоми

Як же розпізнати виникла пневмонію? Зазвичай хвороба починається поступово, хоча може спостерігатися гостре її початок: озноб, гарячка (температура піднімається до 40°С), сухий кашель, загальна слабкість, головний біль, задишка. Цьому можуть викликати болі в грудях, посилюються при кашлі та глибокому диханні. Біль може віддавати в живіт. При глибокому вдиху можливий напад кашлю. Все це відповідає так званої крупозній пневмонії, при якій запалення охоплює більшу частину легені. Не всі з описаних симптомів присутні обов'язково, але температура, кашель і різка слабкість бувають завжди.

Інший варіант - хвороба починається як звичайна ГРВІ: нежить, кашель, температура. Через деякий час температура падає, а потім знову підвищується і вже не знижується. Температура не піднімається вище 38°С, але тримається майже постійно, супроводжуючись кашлем і слабкістю.

Особливості перебігу пневмонії у вагітних

Протягом пневмонії у вагітних нерідко буває більш важким у зв'язку з природним у цей період зменшенням дихальної поверхні легень, високим розміщенням діафрагми, піднятою збільшеною маткою і обмеженням внаслідок цього дихальних рухів легенів, додатковим навантаженням на серцево-судинну систему. Однак воно може бути і стертим: без високої температури, виражених явищ інтоксикації, патологічних змін у крові, що ускладнює діагностику.

Знання наведених ознак необхідно не для самолікування, а для того, щоб не тягнути зі зверненням до фахівця. Остаточний діагноз може бути поставлений тільки після вислуховування лікарем легенів (у разі захворювання легень чути хрипи), клінічного аналізу крові (в крові хворого збільшується кількість лейкоцитів і швидкість зсідання еритроцитів) і, недостатньо ясних випадках, - після рентгенівського дослідження легенів, яке можна провести після 10 тижнів вагітності.

Пневмонію, як правило, вдається вилікувати, тому вона не є протипоказанням для продовження вагітності. При розвитку пневмонії незадовго до пологів лікарі намагаються по можливості відстрочити розвиток пологової діяльності, так як родовий акт може бути небезпечним у зв'язку з впливом токсико-інфекційних факторів на нервову і серцево-судинну системи жінки. При наявності вираженої дихальної недостатності пологи ведуть за індивідуальним планом. Пологи на тлі пневмонії найчастіше протікають без ускладнень.

Лікують пневмонію в стаціонарі. Головне при цьому - вибір антибіотика, його дози та способу введення в організм. Крім антибіотиків використовуються препарати, що розширюють бронхи, вітаміни та відхаркувальні засоби. Слід мати на увазі, що несвоєчасний і безладний прийом антибіотиків при запаленні легенів небезпечний. Він призводить до розвитку дисбактеріозу, придушення імунітету і в результаті - до ускладнень.

Захворювання триває від 2 тижнів до 1 місяця. Але і затяжний перебіг пневмонії (більше 4 тижнів), як правило, закінчується одужанням.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua