← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Вузький таз

версія для друку

Пологи при вузькому тазівузький таз, пологи при вузькому тазі, клінічно вузький таз«Вузький таз» - діагноз, який викликає безліч питань. Почувши його, жінка переживає: як пройдуть пологи, і які «підводні камені» можливі при народженні малюка?

У процесі вигнання плоду з порожнини матки вчасно пологів він проходить через кісткова основа родового каналу - малий таз, практично неподатливое, суцільне кісткове кільце. Відхилення в будові кісткового таза, особливо зменшення його розмірів, може ускладнити перебіг пологів і навіть уявити нездоланну перешкоду до проходження через нього голівки плоду.

Анатомічно вузьким тазом вважають таз, в якому всі або хоча б один з головних розмірів укорочений в порівнянні з нормальними на 1,5-2 см і більш. Звуження тазу може також супроводжуватися та деформацією кісток тазу.

Існує ще поняття про функціональної повноцінності тазу. У жінок з малими розмірами тазу мимовільні пологи без всяких ускладнень спостерігаються в тих випадках, коли між величиною голівки плоду і величиною тазу відсутня невідповідність, що буває при голівці плоду, її гарної здатності до конфігурації ( головка зменшується за рахунок того, що незрощені ще кістки черепа находять одна на іншу, як черепиця ) і задовільною пологової діяльності. Такий анатомічно вузький таз вважається функціонально повноцінним.

Клінічно вузьким тазом є такий таз, який представляє утруднення або перешкода для перебігу конкретних пологів, незалежно від його розмірів. Це невідповідність ( диспропорція ) між голівкою плода і тазом матері. Воно може спостерігатися при абсолютно нормальних розмірах таза та великих розмірах голівки плоду, зниженої здатності її до конфігурації, при неправильному її вставлянні та інших причинах.

Таким чином, слід мати на увазі, що не кожен анатомічно вузький таз буде одночасно вузьким і у функціональному плані, в той час як не кожен функціонально вузький таз є анатомічно вузьким. Частота виникнення клінічно вузького тазу при анатомічно вузькому тазі - 25-30%, а при нормальних розмірах таза - 0,3%.Ознаки вузького тазу?

Зробити припущення про анатомічні зміни кісткового тазу лікаря дозволяють наступні ознаки:

 • низький зростання вагітної ( менше 160 см );
 • короткі пальці кистей і стоп ( розмір взуття менше 23 ( 36 ), довжина кисті менше 16 см, I і III пальці руки менше 6 і 8 см, відповідно );
 • зростання жінки понад 165 см у поєднанні з кульгавістю, порушенням ходи, викривленням кінцівок, хребта;
 • виявлення всіх чинників в житті жінки, які могли б надати несприятливий вплив на формування жіночого таза;
 • порушення менструального циклу;
 • вказівка на ускладнений перебіг попередніх пологів.


Причини анатомічно вузького тазу

На формування жіночого таза впливають багато факторів:

 • часті, в тому числі інфекційні захворювання в дитячому віці, неповноцінне харчування, нестача вітамінів, порушення обмінних процесів, деформації таза призводять пошкодження кісток і зчленувань тазу при рахіті, туберкульозі, поліомієліті, пухлинах, при неправильне зрощення перелому, вроджені аномалії таза;
 • деформація хребта ( при його викривленні ), відсутність або вкорочення кінцівки, патологія у кульшових суглобах;
 • гормональні порушення в період статевого дозрівання ( ця причина є однією з головних ).


Діагностика вузького тазу

вузький таз, пологи при вузькому тазі, клінічно вузький тазПри вузькому тазі внаслідок високо стоїть голівки плоду дно матки піднімається дуже високо і починає відхилятися від вертикалі майже горизонтальне положення. У первісток за рахунок пружної стінки живота спостерігається так званий «гострий» живіт. У повторнородящих у зв'язку зі слабкістю черевного преса матка відхиляється ще більше кпереди, характерний «відвислий» живіт.

Важливу інформацію про будову тазу отримують при його інструментальному вимірі. Акушера цікавлять головним чином будова і розміри малого тазу ( внутрішнього кісткового каналу, створюваного кістками тазу ), як має вирішальне значення при проходженні через нього плоду, особливо його головки.

Про внутрішні розміри малого тазу опосередковано судять при зовнішньому вимірюванні таза, яке проводять традиційними методами - з допомогою тазомера ( акушерського циркуля ) і сантиметрової стрічки. На підставі отриманих даних можна судити про анатомічні особливості малого тазу, оскільки між розмірами великого і малого тазу є залежність.

Тільки після вагінального дослідження, при якому визначають один з розмірів малого тазу, обстежують стінки тазу зсередини, його ємність, наявність деформацій, з урахуванням даних зовнішнього тазоизмерения можна поставити діагноз вузького тазу і ступінь його звуження.

Однак остаточний діагноз анатомічно вузького тазу, його форму і ступінь звуження встановлюють при використанні додаткових методів дослідження: рентгенівського методу ( рентгенопельвиметрии ) і методу комп'ютерної томографічної пельвиметрии, більш точного і безпечного порівняно з рентгенівським методом, і при ультразвуковому дослідженні. Ці методи дослідження використовують, якщо за результатами зовнішніх вимірювань тазу виникає підозра на його значне звуження.

При анатомічно вузькому тазі розродження може бути здійснене через природні родові шляхи і оперативним способом. Пологи можуть:

 • протікати нормально;
 • бути затрудненными, але закінчуватися благополучно при наданні правильної допомоги;
 • бути дуже важкими, з ускладненнями, небезпечними для породіллі і плоду.
Виділяють чотири ступені звуження анатомічно вузького таза:

При III-IV ступеня звуження малого тазу він вважається абсолютно вузьким і є показанням до розродження шляхом операції кесаревого розтину, так само як і при наявності кісткових пухлин, грубих деформацій в малому тазі, що становлять перешкоду для проходження плода.

При II ступеня звуження малого таза через можливих небезпечних ускладнень для матері і плоду найчастіше вдаються до розродження шляхом кесаревого розтину. Можливо ведення пологів через природні родові шляхи при недоношеній вагітності ( у цьому випадку розміри плоду малі, в зв'язку з чим можливі пологи навіть через вузький таз ).

Перераховані вище ситуації зустрічаються вкрай рідко.

При I ступеня звуження малого тазу пологи зазвичай починають вести через природні родові шляхи з визначенням функціональної повноцінності тазу. Кесарів розтин проводять при поєднанні звуження з тазовим передлежанням ( в цьому випадку плід звернений тазовим кінцем до виходу з матки ), великим, особливо переношеним, плодом, неправильним положенням плода, рубцем на матці, при поєднанні з іншими обтяжуючими моментами.Особливості пологів при анатомічно вузькому тазі

У більшості випадків пологи з анатомічно вузьким тазом з середніми розмірами голівки, хорошою її здатністю до конфігурації при енергійної пологової діяльності протікають нормально. Однак мають місце деякі ускладнення, характерні для пологів з вузьким тазом:

Частіше відбувається несвоєчасне вилиття навколоплідних вод ( передчасне або раннє ). У зв'язку з вузькістю тазу головка не вставляється в таз, а стоїть високо і рухома над входом в малий таз, не відбувається поділ вод на передні і задні - в нормі їх розділяє головка, притиснувшись до кісток тазу, тиск на плодовий міхур зростає, він розкривається.

З струмом вод можуть випасти петлі пуповини або кінцівки плода ( ручка або ніжка ). Якщо дрібну частину плоду не вдається заправити за голівку, то зменшується обсяг вузького тазу і створює додаткову перешкоду для вигнання плоду. Випала петля пуповини може притиснутися голівкою до стінки таза і призвести до загибелі плоду від гіпоксії ( кисневої недостатності ). При випадінні пуповини роди закінчують шляхом операції кесаревого розтину.

Надмірна рухливість матки, високо стоїть головка призводять до неправильного положення плода ( поперечному, косому, тазовому предлежанию ), неправильного вставанням головки ( бічного ), її розгинанню з формуванням розгинальних предлежаний плоду ( в нормі голівка зігнута під час пологів, першим народжується потилицю, при розгинальних вставляння голівка розгинається, простирається лобик або личко ).

Виникає первинна або вторинна слабкість пологової діяльності, яким сприяє несвоєчасне вилиття вод, тривале високе розташування голівки, що надмірно розтягує нижній сегмент матки, уповільнює розкриття шийки матки, затягує пологи, призводить до стомлення породіллі. У первісток частіше виникає первинна слабкість пологової діяльності, обумовлена необхідністю тривалого подолання перешкоди звуженого тазу, а у повторнородящих перерозтягання мускулатури матки, її змінами в попередніх пологах або абортами.

Затяжний перебіг пологів, тривалий безводний проміжок можуть призвести до інфікування матері та плоду внаслідок проникнення хвороботворної мікрофлори з піхви в матку.

Розвивається внутрішньоматкова гіпоксія плода. Під час перейми або потуги голівка плоду піддається сильній конфігурації ( її об'єм зменшується за рахунок того, що кістки головки заходять одна за іншу в місцях швів і тім'ячка ), що призводить до порушення центрів нервової регуляції серця плоду, викликаючи уражень серцевого ритму плода, що перевищує по своїй тривалості маточне скорочення, і таким чином стає причиною гіпоксії.

Нерідко гіпоксія плода ускладнюється порушенням матково-плацентарного кровообігу, викликаного аномалії скорочувальної діяльності матки ( бурхливої пологової діяльністю, слабкістю ). Тому лікувальні заходи виявляються короткочасними і неефективними.

Протягом пологів відрізняється більшою тривалістю, ніж зазвичай.

Відбувається здавлювання м'яких тканин родових шляхів між кістками тазу і голівки плоду, викликане тривалим стоянням голівки в одній площині таза. Крім шийки матки і піхви здавлюється сечовий міхур і пряма кишка, що супроводжується порушенням кровообігу в них і набряком шийки матки, піхви, сечового міхура, зовнішніх статевих органів.

Різке утруднення в проходженні голівки, тривале стояння її в одній площині таза викликають хворобливі, інтенсивні, іноді судомні перейми, які можуть призвести до перерозтягнення нижнього сегмента матки, що є симптомом загрозливого розриву матки.

При деяких видах вузького тазу головка плоду відхиляється в бік промежини більшою мірою, ніж при нормальному тазі, тканини промежини сильно розтягуються, і, якщо не розсікти промежину, відбувається її глибокий розрив.

Затяжний перебіг пологів, стомлення породіллі, тривалий безводний проміжок можуть стати причиною кровотечі в післяпологовому та ранньому післяпологовому періоді з-за поганого скорочення матки. Це ускладнення потребує операції ручного входження в порожнину матки.

Частіше виникають ускладнення, що загрожують плоду. Гіпоксія в пологах може призвести до народження немовляти в стані асфіксії, порушення мозкового кровообігу, зустрічаються черепно-спинальні травми різного ступеня тяжкості, що в подальшому потребує спостереження невропатологом і реабілітаційних заходів.Дії лікарів під час пологів при вузькому тазі

Ведення пологів при вузькому тазі вимагає від лікаря-акушера великої витримки і мистецтва. Тільки вчасно ( в кінці першого і в другому періоді ) вирішується питання, чи буде цей анатомічно вузький таз у функціональному відношенні вузьким або нормальним. Функціональної оцінки тазу передує його анатомічна оцінка ( визначення форми тазу і ступеня звуження ) і визначення величини плоду.

Причинами клінічно вузького тазу крім його анатомічного звуження можуть бути: великий плід, гідроцефалія ( водянка мозку з великими розмірами голівки плода ), неправильне вставлення голівки, переношування.

Про клінічно вузькому тазі кажуть, коли при повному відкритті шийки матки голівка плоду не просувається по родових шляхах. Умовний час вичікування на опускання голівки у первородящих жінок становить 1-1,5 год, у повторнородящих - до 1 години, хоча це, насамперед, залежить від стану матері і плода.

При наявності клінічно вузького тазу відмовляються від вичікувальної тактики ведення пологів та в інтересах плода і матері схиляються в бік операції кесаревого розтину. При деяких патологічних неправильні вставляння голівки функціональну оцінку тазу взагалі не проводять, тому пологи через природні родові шляхи неможливі.

Важливо максимально тривалий час зберігати цілісність плодового міхура, для цього породілля дотримується постільний режим, укладається на той бік, де знаходиться відхилина головка, або куди звернена спинка плода, що сприяє опусканню і збереженню навколоплідних вод.

Пологи ведуться під постійним ретельним спостереженням за станом плода і скоротливою діяльністю матки за допомогою кардиотокографов. Регулярно застосовують медикаменти, що поліпшують матково-плацентарний кровообіг.

З метою профілактики слабкості пологової діяльності широко застосовують вітаміни, глюкозу для збільшення енергетичного потенціалу, знеболюючі і спазмолітичні засоби. При розвитку слабкості родової діяльності родоусиление застосовують рідко - при легких ступенях відносного клінічного невідповідності.

Проводиться ретельне спостереження за станом породіллі, виділеннями з родових шляхів, за сечовипусканням. При утрудненні сечовипускання виводять сечу катетером. Частіше зазвичай проводяться піхвові дослідження: вони обов'язкові після вилиття вод з метою своєчасної діагностики випадання петлі пуповини або дрібної частини плоду; вони потрібні для функціональної оцінки тазу ( вставляння голівки, її конфігурація, просування по родовому каналу ).

Під час пологів у жінок з вузьким тазом широко застосовують розсічення промежини. У момент народження голівки або відразу після народження малюка вводять скорочують матку засоби для профілактики кровотечі.

Вагітні жінки з анатомічно вузьким тазом відносяться до групи високого ризику у зв'язку з можливими ускладненнями для матері і плода. Своєчасна допологова госпіталізація дозволяє не допустити переношування, провести дообстеження з метою уточнення форми і ступеня звуження тазу, виробити оптимальну тактику ведення пологів.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua