← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність: причини, симптоми, методи лікування та профілактики, наслідки

Позаматкова вагітність - це одна з найбільш небезпечних гінекологічних патологій. При несвоєчасній діагностиці і без термінового надання медичної допомоги, жінка може загинути від больового шоку і великої втрати крові. Давайте розглянемо які існують види ектопічної вагітності, чому виникає ця патологія і хто найбільш схильний до її виникнення, як діагностувати цей стан на ранніх термінах і які наслідки.

Види і причини виникнення. Основні фактори ризику

Вагітність позаматкова буває трьох видів: яєчникова, черевна, трубна. Як ви вже здогадалися, відрізняються ці види різною локалізацією плідного яйця. У нормі воно імплантується в стінку матки, але при певних перешкоди може не дійти до місця призначення і імплантуватися в сусідній орган. Найпоширенішим видом ектопічної вагітності є трубна. Будь-якого типу позаматкова вагітність причини виникнення має однакові. Основна з них - це непрохідність маткових труб (або однієї з труб), запліднена яйцеклітина просто не може досягти своєї мети і починає свій розвиток поза створеного для цього органу. Отже, чому ж труби стають непрохідними?

1. Хронічний сальпінгіт. Це захворювання маткових труб, яке може виникати з ряду причин: через невилікуваних інфекцій, що передаються статевих шляхом, операцій на трубах, запальних явищ (викликаних, наприклад, штучним перериванням вагітності або тривалий час стояла в матці спіраллю) і т. д. Відповідно, і все вищеперелічене - початкові причини позаматкової вагітності.

2. Вроджені патології маткових труб. Це можуть бути додаткові отвори, або труби можуть бути недорозвинутими. Ці патології виникають ще внутрішньоутробно і обумовлені або генетичними факторами, або є результатом тератогенного впливу. Саме тому всі лікарі навперебій рекомендують жінкам планувати дітей, щоб раптом не сталося так, що на ранніх термінах (коли у ембріона формуються всі органи і системи) мати приймала ліки, протипоказані в її становищі, отримувала неприпустимі для вагітних дози радіації (наприклад, робила рентген) і т. д.

Хто входить в категорію ризику ектопічної вагітності?

1. Жінки, що завагітніли за допомогою ЕКЗ.

2. Використовують в якості контрацепції внутрішньоматкові системи (ризик набагато нижче, якщо використовується спіраль механічного та гормонального дії - «Мірена»).

3. Використовують в якості контрацепції не комбіновані оральні контрацептиви, що містять естроген. Це так звані міні-пілі («Экслютон». «Микролют», «Чарозетта» тощо). Зазвичай їх призначають жінкам, у яких є які-небудь протипоказання до прийому комбінованих оральних контрацептивів. Підвищений ризик обумовлений зниженням моторики маткових труб, поряд зі слабким контрацептивною дією препаратів.

4. Жінки, у яких вже була позаматкова. Точніше ті, які не з'ясувавши точно її причини і не пролікувавшись знову завагітніли.

5. Дами старше 35 років, особливо ті, яким поставлений діагноз «безпліддя». На жаль, з віком ми стаємо здоровішими не, і причин, що сприяють розвитку спайок в маткових труб стає все більше, чим ми старші. Однак, при грамотному плануванні вагітності ризик виникнення СБ у жінок середніх років нітрохи не більше, ніж у 20-річних представниць прекрасної статі, не особливо стурбованих питаннями контрацепції і взагалі свого здоров'я.

Основні симптоми і ознаки. Медичні і домашні способи діагностики

На ранніх термінах позаматкова вагітність ознаки не завжди має явні, діагностика її досить складні, але все ж є кілька відносних симптомів, які опосередковано вказують на добробут, і які ніяк не можна залишати без уваги.

1. Негативний або слабо позитивний тест на вагітність. Часто трапляється, що такі ознаки цікавого положення, як затримка менструації, токсикоз і інші вже з'явилися, жінка впевнена, що чекає дитину, але тест це чомусь не підтверджує. Звичайно, зовсім не завжди це свідчить про патологію. Наприклад, термін може бути занадто малий (буває при пізньої овуляції), або тест може бути неякісним. Не варто забувати і про порушення інструкції при виконанні. Наприклад, якщо оцінити результат не через5-10 хвилин, як рекомендують виробники, а через 1 годину і більше, друга смужка, яка спочатку була досить яскравою, померкне.

2. Підтвердити або спростувати свої сумніви можна, здавши аналіз на хоріонічний гонадотропін. Це той самий гормон, наявність якого виявляється тестом. Тільки варіант з аналізом більш надійний - можна виявити ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах, коли інші методи не інформативні. Концентрація ХГЛ починає збільшуватися в крові з 8-10 дня після зачаття. І ХГЛ збільшується щодня практично в 2 рази. В Інтернеті можна знайти таблички, де позначені терміни вагітності і нормальна для кожного терміну концентрація хоріонічного гонадотропіну. Якщо він значно менше норми, то можна запідозрити якусь патологію: бути може, справа в зупиненому у розвитку плоді, нестачі прогестерону. Також подібні явища в організмі сприймають, як ознаки позаматкової вагітності в перші дні після зачаття.

3. Приблизно з 2-3 тижнів затримки менструації, лікар може встановити термін гестації за допомогою гінекологічного огляду. Там є свої параметри, свої нюанси. Досвідчений лікар за розмірами матки може встановити термін з точністю до дня. Однак, якщо передбачуваний термін вагітності не збігається з розміром матки, розміри цього органу занадто малі, лікар направляє даму на УЗД. Маленький розмір матки + знижений рівень ХГЛ - не тільки симптоми позаматкової, але і завмерлої вагітності. Дуже важливо правильно поставити діагноз. Якщо на ультразвуковому дослідженні в порожнині матки немає плодового яйця, то дуже ймовірно, що стався викидень (але тоді жінка б помітила виділення зі статевих шляхів), або плодове яйце приліпилося в іншому органі і тоді необхідно терміново проводити діагностику та лікування даної патології. Слід зазначити, що при перегляді внутрішніх статевих органів піхвовому датчиком, у випадку з матковою вагітністю, плодове яйце ясно видно в порожнині при ХГЛ вище 2500 МО/л. При абдомінальному типі проведення (коли дивляться через черевну стінку), при рівні понад 6500 МО/л.

4. На великих термінах позаматкова вагітність симптоми має більш очевидні. Як правило, це кров'янисті або мажучі виділення з піхви. До виділеннях у більшості випадків приєднуються болі внизу живота і в області того органу, тканини якого имплантировалась яйцеклітина. Інші симптоми аналогічні звичайній вагітності. Це може бути токсикоз, нагрубання молочних залоз, трохи підвищена температура тіла і т. д. Але іноді і ці ознаки відсутні... Якщо СБ не перервалася мимовільно (іноді плід сам зупиняється в розвитку), і симптоми позаматкової вагітності на ранніх термінах не були помічені, може відбутися розрив органу, який имплантировалась яйцеклітина. Для виношування дітей підходить тільки один орган жіночої репродуктивної системи - матка. У інших органів тканини не такі широкі, не пристосовані до виношування дітей.

5. У момент розриву органу і після жінка відчуває дуже сильний біль в області ушкодженого органу. Артеріальний тиск різко знижується, може наступити непритомний стан. Вагінальна кровотеча може бути, а може не бути. У багатьох випадках починається внутрішня кровотеча, але воно не менш небезпечно. Якщо вчасно не зупинити кровотечу, а зробити це можна тільки оперативним шляхом, жінка може загинути.

Методи лікування

Як ми вже писали вище, лікування ектопічна вагітність не вимагає тільки у разі зупинки розвитку. У досить рідкісних випадках це відбувається мимовільно, без медичного втручання. Якщо ж ні, то можна зупинити розвиток ембріона за допомогою лікарського засобу. Даний метод активно використовується в Європі.

Препарат, який дозволяє позбавитися від позаматкової вагітності безопераційний спосіб, називається Метотрексат. Це антагоніст фолієвої кислоти, неодмінного супутника розвитку плода. Спочатку Метотрексат використовувався при проведенні хіміотерапії у онкологічних хворих. Тому, як ви вже, напевно, здогадалися, є досить токсичним. Перед видачею препарату, лікар повинен упевнитися в тому, що жінка не вагітна, точніше - вагітність точно не розвивається матці. З цієї причини, в деяких випадках спочатку виконується вишкрібання порожнини матки. У разі вдалого вирішення проблеми консервативним методом, не рекомендується вагітніти найближчі 2-3 місяці. Метотрексат може застосовуватися тільки в тому випадку, якщо розмір плодового яйця не перевищує 3,5 див. Чим менше розмір плодового яйця і ХГЛ, відповідно, тим більше вірогідність того, що все пройде сприятливо. Особливо хороші результати спостерігаються в тому випадку, якщо рівень хоріонічного гонадотропіну нижче 1000 МО/л, поки відсутні явні ознаки, які викликає позаматкова вагітність, тест на вагітність не в рахунок. Існують і протипоказання до застосування цього лікарського препарату: ниркова та (або) печінкова недостатність, виразкова хвороба шлунка та прямої кишки, лейкопенія, а також деякі інші захворювання та патологічні стани. Не можна застосовувати Метотрексат і при лактації. Якщо іншого виходу немає, то доведеться припинити годування груддю. Але якщо у жінки залишилася до того часу одна маткова труба, або вік понад 35 років, потрібно постаратися всіма способами зберегти своє репродуктивне здоров'я, якщо в майбутньому ще плануються діти.

Консервативне лікування СБ з'явилося не так давно, і воно масово не застосовується. Набагато частіше проводиться оперативне переривання - лапароскопічно або лапаротомически. У першому випадку, деякі наслідки позаматкової вагітності вдасться обійти, так як операція проводиться без розтину черевної стінки, а значить і період відновлення помітно коротше, жінка швидше повертається у форму, стає працездатною. Лапароскопічні операції виконуються за допомогою спеціальних інструментів, які вводяться всередину через невеликі проколи. На жаль, не у всіх російських лікарнях є можливість проводити подібні щадні оперативні втручання, та й не завжди це можливо... При лапароскопії можна зберегти маткову трубу, в якій розвивалося плодове яйце. Це добре в тому плані, що з двома матковими трубами завагітніти все ж простіше, ніж з однієї... Особливо жінкам, старше 35 років, які мають які-небудь хронічні захворювання. Але труба після операції у досить рідкісних випадках залишається добре прохідною, можуть знову утворитися спайки, що служить основною причиною позаматкової. В деяких випадках краще трубу видалити, ніж залишати.

Лапароскопічно видалити плідне яйце не можна, якщо воно перевищило допустимі для даної операції розміри (діаметр маткової труби не більше 5 см) або знаходиться в певних місцях маткової труби (в рудиментарному розі), так як це дуже ризиковано в плані можливого сильного кровотечі, а також при вже перерваної СБ, сильному кровотечі та при тяжкому стані жінки.

Щодо термінів, до яких можна доносити ектопічна вагітність. Все залежить від розташування плода. Так, при рідкісних формах СБ - яєчникової, шеечной або черевний, явні ознаки з'являються, або відбувається переривання у другому триместрі, а іноді і в третьому. Між тим, як діагностика буває утруднена, і точний діагноз ставиться тільки на основі даних отриманих при гістологічному дослідженні матеріалу. Найбільш поширена трубна вагітність переривається, як правило, на терміні 6-8 тижнів.

Можливі наслідки ектопічної вагітності, підготовка до наступної вагітності

Одним з основних наслідків СБ є підвищений ризик повторення ситуації. Ті жінки, у яких була видалена маткова труба, мають ризик повторення ситуації 5%, ті ж, у яких збережена маткова труба - до 20%. Саме тому, всі представниці прекрасної статі, хоча б раз пережив цей жах, повинні разом зі своїм лікуючим лікарем мінімізувати всі фактори ризику і тільки потім планувати дитину. До цього моменту слід ретельно оберігатися від вагітності.

Найчастішою причиною СБ стає непрохідність маткових труб. В першу чергу, потрібно позбавитися від чинників ризику - як правило, це інфекції, що передаються статевим шляхом і різні гінекологічні захворювання. Далі бажано перевірити прохідність маткових труб (або одного залишилася). Ця Процедура називається гістеросальпінгографія, скорочено - ГСГ. Процедура трохи неприємна, але не болюча, виконується, як правило, без анестезії та наркозу. Через шийку матки в матку і труби за допомогою гнучкої канюлі пускають спеціальний розчин і після того, як вони будуть повністю наповнені, лікар робить рентген знімки. Якщо на знімках видно спайки, то дамі порекомендують нескладне оперативне втручання (лапароскопічне), щоб видалити спайки. Тоді минула позаматкова вагітність наслідки негативні навряд чи спричинить за собою.

Якщо залишилася маткова труба зовсім в жалюгідному стані, або, якщо відсутні обидві труби, жінці, яка бажає самостійно виносити і народити дитину, рекомендують пройти процедуру ЕКО чи ІКСІ. Для того, щоб стати таким чином матір'ю, жінці не потрібні маткові труби. Спочатку проводиться спеціальна гормональна підготовка, в результаті якої у жінки утворюється відразу кілька яйцеклітин. Їх в штучних умовах запліднюють сперматозоїдами партнера (або донорськими, якщо самотня дама), і вже запліднені яйцеклітини поміщають в підготовлений ендометрій матки. 1-3 яйцеклітини імплантуються. Але трапляються і невдачі, коли процедуру потрібно повторювати, адже вона досить дорога... Але на що не підеш заради того, щоб стати мамою! На жаль, не всі розуміють, що таке позаматкова вагітність - ознаки і наслідки її здаються примарними. Якщо замолоду піклуватися про своє здоров'я, правильно берегтися, часто не міняти статевих партнерів і не тягнути з дітьми - ризик розвитку позаматкової вагітності буде мінімальний.Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua