← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Основний обмін, метаболізм, калькулятор калорій

версія для друку
Кожен раз ми мучимося - скільки калорій потрібно, щоб зберегти свій дорогоцінний вагу? Тепер Ви можете скористатися нашою калорійною считалкой.

Зріст (см) Вага (кг) ВікРівень метаболізму: Виберіть свою активність:   

Основний обмінОСНОВНИЙ ОБМІН - це мінімальний витрата енергії, необхідний для підтримки життя організму в стані повного спокою, при виключенні всіх внутрішніх і зовнішніх впливів, через 12 годин після прийому їжі.

калькулятор калорійУ цьому стані організм витрачає енергію на ніколи не припиняються в ній хімічні процеси. Механічну роботу, яку безперервно виконують серце, дихальні м'язи, кишечник, кровоносні судини, залозисто-секреторний апарат та інші органи. Істотний вплив на основний обмін надає тонус м'язів, то є м'язове напруження. Основний обмін виражають у кількості енергії у кілокалоріях ( ккал ) або килоджоулях ( кДж ), виділеної всім організмом ( або на 1 кілограм його маси ) за одиницю часу ( хвилину, годину або добу ).

Основний обмін дорослої людини складає приблизно 1 ккал на 1 кг маси тіла в 1 годину. Величина основного обміну залежить від віку, росту, маси тіла, статі та багатьох інших факторів. Основний обмін як узагальнений показник інтенсивності окисно-відновних процесів залежить від стану внутрішніх органів і різноманітних зовнішніх впливів на організм. Він може змінюватися при недостатньому і надмірному харчуванні, підвищення або зниження фізичних навантажень, дії на організм кліматичних факторів, порушення функції ендокринних залоз, при захворюваннях, що супроводжуються гарячковими станами, і по багатьом іншим причинам. Основний обмін у одного і того ж людини в різні дні може змінюватися приблизно на 10%.

Основний обмін у дорослих людей кожні 10 років знижується на 7-10% і до старості досягає мінімальних для даного організму величин. У літньому віці знижується активність клітин, сповільнюється обмін речовин, зменшується тонус м'язів, що позначається на рівні основного обміну. На зниження основного обміну в старості впливають також зменшення маси печінки, мозку, серця і нирок - органів, у яких обмін речовин і, відповідно, витрата енергії відбуваються найбільш інтенсивно.

Основний обмін - це наслідок безперервної роботи всіх складових організм клітин. Тому із збільшенням маси тіла збільшується основний обмін, хоча ця залежність не пряма: на основний обмін впливає не тільки маса тіла, але і її склад.

Обмін речовин найбільш інтенсивно відбувається в мозковій тканині, м'язах та органах черевної порожнини. Витрати енергії на підтримання життєвих функцій «енергомістких» органах значно більше, ніж, наприклад, в жировій тканині або кістках, де обмін речовин відбувається дуже повільно. Величина окремих органів, розвиток кісткової і м'язової систем, ступінь жирових відкладень - показники суто індивідуальні, і всі вони впливають на основний обмін.

Особливу роль у цьому процесі відіграє м'язова тканина, ступінь розвитку якої у різних людей помітно розрізняється. Скелетні м'язи споживають близько чверті енергії, яку організм витрачає на основний обмін. Людям з добре розвиненою мускулатурою навіть в абсолютному спокої потрібно значно більше енергії. Між розвитком м'язової тканини і основним обміном встановлена чітка зв'язок: при однакових вазі і зростанні худорлявий і м'язистий чоловік витрачає на основний обмін на 10-15% більше енергії, ніж повний та пухкий «неатлет».

Інтенсивність обміну речовин і енергії в жировій тканині в 3 рази нижче, ніж у решті клітинної маси організму. Кожен грам жирової тканини «спалює» на 25-30% менше енергії, ніж витрачає за той же час «середньостатистичний» грам так званої худої маси. Енерговитрати на кілограм ваги при ожирінні II ступеня на 20-25% менше, ніж у здорових людей, а при ожирінні III ступеня - на 30%. Тому при ожирінні загальна величина основного обміну зростає набагато повільніше, ніж маса тіла.

Процеси обміну у жінок протікає менш інтенсивно, ніж у чоловіків. При однаковому зростанні у жінок менша маса тіла, м'язова система розвинена слабше, а жирова тканина - сильніше. Все це призводить до того, що основний обмін на кілограм маси тіла у жінок менше порівняно з чоловіками. Відповідно жінці на підтримання основного обміну потрібно менше енергії, ніж чоловікові того ж ваги. У нормі ці відмінності складають 5-6%.

Рівень основного обміну залежить від харчового режиму людини. Тривале обмеження харчування або надлишкове споживання їжі істотно впливають на основний обмін.

При обмеженні харчування основний обмін знижується. Маса тіла при цьому може залишатися незмінною або зменшуватися залежно від індивідуальних особливостей і кількості та якості споживання їжі, що споживається. Зниження основного обміну на 30-35% супроводжується вираженим проявом елементарної дистрофії. При повному голодуванні або вираженому недоїданні основний обмін зменшується не тільки з-за зниження його інтенсивності в м'язах, але і внаслідок зменшення об'єму м'язової маси.

Надлишкове споживання їжі може призвести і до підвищення, і до зменшення основного обміну. Зменшення обміну пояснюється накопиченням в організмі малоактивною жирової тканини, а збільшення - підвищеним навантаженням на внутрішні органи, пов'язаної з надлишковою масою тіла.

Основний обмін залежить і від якості їжі, тобто від збалансованості раціону. При надмірному і переважно білковому харчуванні основний обмін підвищується, а при вуглеводному, навпаки, знижується.

калькулятор калорійНапружена робота м'язів сприяє збільшенню основного обміну. Інтенсивність і тривалість такого збільшення пропорційні тяжкості попередньої роботи: після інтенсивної м'язової навантаження основний обмін збільшується на 5-10%. У добре тренованих спортсменів основний обмін після тренування збільшується незначно, а у нетренованих людей м'язові навантаження збільшують основний обмін набагато більше.

Систематична робота м'язів викликає значне і стійке збільшення основного обміну. Наприклад, якщо щоранку робити зарядку, через рік основний обмін на кілограм маси тіла підвищиться на 40%. Гіподинамія веде до зниження основного обміну.

У здорових людей основний обмін значною мірою залежить від індивідуальних особливостей стану щитовидної залози. Значна роль в регуляції окислювальних процесів належить гіпофізу, надпочечникам і статевих залоз. Підвищення їх активності підсилює основний обмін.

Є також дані про умовно-рефлекторних зміни обміну. Майбутня тяжка робота ще до її виконання може викликати підвищення основного обміну, причому іноді навіть більш виразно, ніж фактична робота.

Розрахувати індивідуальний рівень метаболізму і добову норму калорій в залежності від ступеня фізичної активності можна скориставшись калькулятором калорій. Майте на увазі, що даний калькулятор розрахований на жінок і дає приблизні дані за рівнем метаболізму та розрахунку калорій. Зате лічилка калорій дуже зручна у використанні і не вимагає спеціальних знань і навичок.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua