← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Діарея у дітей

версія для друку

Діарея у дітей: симптоми, лікуванняОтже, дожили - нарешті наступило довгоочікуване тепло, а з ним і діарейний сезон у наших дітей.

Здається, що такого - пронос ( по-науковому діарея ), пройде і так. Але не треба недооцінювати небезпеку. За світовою статистикою, від захворювань, що супроводжуються діареєю, щорічно гине 5 мільйонів дітей. Особливо небезпечна ця напасть в період новонародженості та раннього віку ( до 3 років ).

Пронос у малюків частіше буває влітку, проте справедливості заради треба сказати, що з настанням холодів "поносные" неприємності теж нікуди не пропадають.Хто винен?

Віруси

У нас, і в інших країнах Північної півкулі, це - самий поширений збудник дитячих проносів і взимку, і влітку. Найбільш знамениті з них - аденовіруси та ротавірус. На сьогоднішній день віруси - найчастіша причина діареї, особливо у малюків, які перебувають у лікарнях і організованих колективах.

"Паразитують елементи"

Вони завжди готові відвідати дитячий організм. Незважаючи на те, що багатьох з них раніше вважали причиною захворювання малюків країн, що розвиваються, сьогодні ситуація змінилася. Лямблії, наприклад, виявилися найбільш частою причиною дитячих проносів у США. Не відстають і криптоспоридии, изоспоридии, блантидии, микроспоридии та інші, інші, інші.

Побічний ефект ліків

Виникає при прийомі антибіотиків, антацидних засобів, проносних і численних Бадів.

Ферментна недостатність

Лактазна недостатність проявляється погіршенням самопочуття відразу після прийому молока ( після годування немовляти або вживання молочних продуктів, особливо цільного молока, дітьми старшого віку ). Характеризується бурчанням, болями в животі, здуттям, появою рідкого стільця.

Така ж картина виникає після вживання продуктів, що містять цукор ( в тому числі підсолоджене пиття або соки ), при цукрових недостатності. Для целіакії характерна зв'язок з введенням в харчування гліадин-містять прдуктов ( манна, геркулесова, вівсяна каші ).

При энтеропатическом дерматиті нестійкий стілець починається після закінчення грудного вигодовування. Дитина худне, у неї випадає волосся, а стілець стає рідким і жирним ( погано отмывающимся ). Така картина спостерігається і при нестачі цинку.

Дискінезії шлунково-кишкового тракту

Такий стан називають "синдром подразненої кишки". Воно зустрічається у дітей старше одного року.

Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту

Нестійкий стілець у малюків, особливо зберігається тривалий час може бути першою ознакою неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крона, хронічних уражень печінки. По мірі прогресування хвороби діарея стає більш вираженою, з'являються й інші симптоми. Зрозуміло, що остаточний діагноз можна поставити тільки після обстеження.Подумаєш - пронос...

Навряд чи хтось може підрахувати, скільки разів з народження до смерті у середньостатистичної людини трапляється пронос. У США, де все завжди дуже ретельно подсчтывается у відповідності з вимогами страхових компаній, були проведені эидемиологические дослідження, згідно з якими в середньому на кожну дитину у віці до 5 років доводиться 1.3-2.3 випадків діареї в рік.

Очевидно, наші цифри були б менше. Така частота і поширеність, а також у більшості випадків швидкоплинність захворювання створює у багатьох дорослих ілюзію, що вони можуть самі леко впоратися з ситуацією. Як кажуть, в медицині і в педагогіці всі фахівці...

Однак часто у разі гострої діареї у дитини дорослі недооцінюють небезпеку ситуації і не завжди віддають собі звіт про найближчих і віддалених наслідках цього, здавалося б, короткочасного дискомфорту.

Швидке зникнення симптомів захворювання під впливом лікування чи спонтанно, призводить до того, що батьки діточок в подальшому не звертаються за порадами і допомогою. Але іноді поліпшення самопочуття лише маскує догляд хвороби у "підпіллі". Там вона буде чекати зручного випадку, щоб взяти реванш.

Адже у малюків відбувається тільки становлення імунної системи, нейроендокринна регуляція всіх процесів в організмі ще недосконала, існує безліч анатомо-фізіологічних особливостей, з-за яких одужання на відміну від дорослих проходить протягом більш тривалого часу.

Нерідко хвороба протікає так важко, що потребують проведення невідкладних лікувальних заходів. Діти дуже швидко зневоднюють, з втратою води та електролітів порушуються процеси обміну речовин, так чи інакше змінюється діяльність інших органів. У першу чергу страждає нервова система і шлунково-кишковий тракт. Чим же загрожує банальний пронос?

 • У деяких дітей після хвороби тривалий час зберігаються функцииональные зміни кишечника. Це виявляється чергуванням проносів і запорів, метеоризмом і іншими неприємними явищами.
 • Після ротавірусної інфекції у малюків першого року життя з дефіцитом ферменту лактази, що розщеплює молочний цукор, можливо розвиток лактазной недостатності.
 • Дуже часто після діареї інфекційного характеру, яку пролікували антибіотиками, у дітей розвивається дисбактеріоз кишечника. Дисбактеріозом ( або дисбіозом ) називають порушення мікробної рівноваги в кишечнику. На такому тлі легко відбувається заселення шлунково-кишкового тракту різного роду патогенними мікробами.

У здорових людей в кишечнику живе близько 300 видів різних мікроорганізмів, більшу частину з яких складають представники так званої облігатної мікрофлори ( біфідобактерії, лактобактерії, непатогенная кишкова паличка та ін ).

Склад цих наших "співмешканців" формується в перші дні життя і для цього дуже важливо правильне харчування дитини - грудне вигодовування. Завдяки "правильним" мешканцям нашого кишечнику відбувається всмоктування вітаміну D, заліза, кальцію, підтримується необхідна середовище в кишечнику стимулюється імунна система, синтезуються вітаміни К, С, вітаміни групи В, коліціни. Вони допомагають відновленню слизової оболонки кишки, протистоять атакам патогенних мікроорганізмів.

"Дуже патогенні" ( частіше віруси або шкідливі бактерії ) можуть викликати хворобу і без всякого дисбактеріозу у абсолютно здорової дитини. Умовно патогенні мікроорганізми викликають забование при ослабленні захисних сил.

Зазвичай для дисбактеріозу кишечника характерно поліпшення стільця після призначення біопрепаратів, містять бифио - і ( або ) лактобактерії та чинники, що сприяють їх размножнию в кишечнику. Якщо ці препарати підібрані неправильно або не відповідає дозі, стан малюка погіршується протягом місяця після їх відміни.Як бути?

Для початку добре б розібратися в причині.

Гостра діарея

Обов'язкові всі ознаки інфекційного захворювання:

 • підвищення температури тіла;
 • токсикоз ( головний біль, нудота, блювання, ломота );
 • багаторазовий рідкий стілець з домішками, включаючи слиз і навіть кров.

Для уточнення діагнозу, особливо якщо хвороба затягується, проводять:

 • дослідження калу на патогенну флору, яйця гельмінтів, цисти лямблій ( за правилами проводять трикратне дослідження через 2-3 дні, але це рідко дотримується );
 • дослідження калу ( так звана копрологія ).

Щоб з'ясувати, що стало причиною розладу стільця, проводять аналізи крові. Існують специфічні зміни в показниках, характерні для вроджених та спадкових захворювань, патології підшлункової залози.

Може змінюватися і картина крові. При деяких станах відзначається анемії ( зниження рівня гемоглобіну та еритроцитів ), збільшення або зменшення кількості лейкоцитів. При харчовій алергії, в тому числі непереносимості білка коров'ячого молока, а також деяких гельмінтозах ( тобто зараженні глистами ) підвищується кількість еозинофілів.

Якщо пронос пов'язаний зі зміною місць ( не раніше 4-го дня після приїзду на нове місце і не пізніше 2 тижнів після повернення ), можливо припустити "діарею мандрівників". Вона в більшості випадків протікає доброякісно і безслідно проходить протягом 2 тижнів. Однак не треба забувати про небезпеку паразитів, з легкістю подхватывыемых дітьми.

Якщо по закінченні 2 тижнів після початку захворювання зберігаються водянисті испоражненя на тлі почуття дискомфорту в животі ( від легкого до помірного ), його здуття і відходження газів, необхідний аналіз калу на цисти найпростіших з наступною специфічною терапією.Всім пити

Наріжний камінь лікування всіх проносів - безумовно, харчування та надолуження, особливо при гострій діареї, втрати рідини, електролітів, мікроелементів.

 • Якщо ви годуєте грудьми, обов'язково продовжуйте! Жіноче молоко містить ряд речовин ( так звані "біфідум-фактори" ), які сприяють заселенню кишечника саме певними, потрібними людині видами мікроорганізмів в оптимальних кількостях, що знаходяться в ньому мікронутрієнти забезпечують захист організму малюка від бактеріально-вірусних інфекцій.
 • Якщо дитинка - штучник, підберіть, спеціальну суміш з біфідобактеріями або "закріплює" ефектом.
 • Потрібно спробувати заповнити втрачену рідину. У неважких випадках мінеральною водою без газу. Якщо ви бачите, що шкіра у малюка стала суха, легко збирається в складочку і не відразу розправляється, дитина скаржиться на запаморочення, головний біль, у нього з'являється сухість у роті, сильна спрага - це ознаки зневоднення, яке може призвести до дуже тяжких наслідків. Тому вже до огляду лікарем треба почати давати дитині регідратаційні препарати.
 • Розчини для регідратації - "Регідрон", "Ораліт" - можна купити в аптеці, а можна приготувати самостійно: в 1 л чистої води розмішайте 0.5 чайної ложки солі, 8 чайних ложок цукру, протертий зрілий банан.
Основний рецепт:

На 1 л води візьміть 1 стіл. ложку цукру, 1 чайну ложку кухонної солі і половину чайної ложки соди харчової.

Якщо немає алергії на цитрусові, можна використовувати інший варіант розчину. У 1 л кип'яченої води розчиніть 8 чайних ложок цукру, 1 чайну ложку кухонної солі і свіжий сік 2 апельсинів або грейпфрутів. Поїти цими розчинами краще маленькими порціями кожні 5 хвилин, щоб не викликати блювоту.

 • Хлопцям постарше в перші дні захворювання їжу можна давати тільки в протертому вигляді. Рекомендуються слизові супи, включайте в меню більше продуктів, що містять танін ( чорниця, чай ). Всі страви і рідини давайте тільки в теплому вигляді. Коли гострота захворювання почне стихати, в раціон можна додати м'ясо, рибу в рубаному вигляді ( пудинги, фрикадельки, котлети, все приготоване тільки на пару ), добре випечений хліб, дитячу борошно з рису.
 • У разі ферментативної недостатності за показаннями призначають безмолочну, безглютенової або іншу дієту. При необхідності лікар призначить препарати панкреатичних ферментів. Найбільш ефективними вважаються микротаблетированные препарати з рН-чутливої оболонкою, яка захищає фермент від руйнування в шлунку і вивільняє його від дванадцятипалої кишці і полегшує всмоктування ліків. Ферменти дають дитині безпосередньо перед їжею. При необхідності ( хоча це і небажано ) капсули можна розкрити і дати микротаблетки, змішавши їх з їжею або рідиною. А ось микротаблетки не можна дробити!
 • Якщо у дитини паморочиться голова, прослідкуйте, щоб він різко не вставав з ліжка, а спочатку кілька хвилин просто посидів на ліжку, звісивши ноги. Також слідкуйте за малюком, коли він встає зі стільця, поки не переконаєтеся, що у нього не порушена координація рухів.
 • Найчастіше в неускладнених випадках антибіотики не застосовуються або використовуються препарати широкого спектру дії ( типу эрзефурила ), практично не всмоктуються в кишечнику. При необхідності підбирається антимікробна терапія з урахуванням чутливості до препаратів збудника хвороби.

Важливе місце серед застосовуваних засобів займають энтеросрбенты ( Смекта, Ентеросгель, Микросорба тощо ), що дозволяють нейтролизовать токсини і вивести їх з організму. Застосовуються також препарати, що містять мікроорганізми, які в нормі в кишечнику людини не живуть ( штам бактерій Bacillus subtilis IP 5832 ).

Bacillus subtilis володіє вираженим антагонистическим дією до багатьох небажаних мікроорганізмів, підсилює місцеві захисні реакції слизової оболонки кишечника, стійкий до багатьох антибіотиків і до травних ферментів і виводиться з організму через 24-48 годин після припинення прийому препарату.

При необхідності продовжити лікування, або для закріплення досягнутого ефекту лікування доповнюється препаратами, що містять біфідум-бактерії та/або лактобактерії, та препаратами, що сприяють їх розмноженню в кишечнику ( Хілак-форте, Лактулоза ). Лікування цими препаратами зазвичай проводиться протягом 1 місяця.

Не зайве підкреслити, що строгих стандартних схем лікування малюків з діареєю немає. Всі заходи визначаються станом дитини, захворюванням, вираженістю симптомів хвороби. Більшість ліків, які застосовуються при діареї, відносяться до групи "ОТС", тобто препаратів, що продають без рецепта лікаря і нерідко широко рекламованим. Хочеться застерегти батьків від використання потенцильно небезпечних, випадково куплених за чиїм-небудь раді "ліків від живота".

 • Не давайте доросле ліки ( нехай навіть і выручившее вас коли-то в подібній ситуації ) дитині!
 • Регулярно перевіряйте аптечку, прострочені препарати безжально викидайте.
 • Не перевищуйте дозування, призначеного лікарем.
 • Не піддавайте ліки впливу тепла, вологи або прямого сонячного світла, не зберігайте його у ванній кімнаті.
 • Не допускайте заморожування рідини препаратів ( мікстур, крапель ).


Попередити легше

Весь уклад сім'ї, звички, виховує у малюка з самого раннього віку, повинні стати перешкодою для виникнення кишкових проблем. Дотримуйтесь особисту гігієну самі, інакше ніколи не зможете привчити до цього улюблене чадо:

 • піддавайте обзательной термічній обробці м'ясо, свіже молоко, курячі яйця, рибу;
 • перед вживанням ретельно мийте фрукти та овочі;
 • вживайте для пиття тільки чисту, а краще кип'ячену воду;
 • зберігайте продукти харчування в чистих ємностях при відповідній температурі і вживайте їх до вказаного терміну придатності;
 • мийте руки перед їжею, а також кожного разу, повернувшись з прогулянки.

Здорове харчування - основа для попередження захворювань. Природне вигодовування за своїм значенням для профілактики шлунково-кишкових захворювань не піддається оцінці, оскільки впливає на здоров'я і малят, і підлітків, і дорослих у віддаленому майбутньому. Накопичується все більше даних, що у дітей, які перебували на штучному вигодовуванні, високий ризик розвитку деяких гастроентерологічних захворювань.

Після скасування грудного вигодовування ріст і розвиток дитини, стан її здоров'я, рівень защины сил багато в чому визначаються раціонально побудованою збалансованим харчуванням. Важливе значення мають і інші фактори: раціональний режим дня малюка з достатньою для кожного віку тривалістю сну і перебуванням на свіжому повітрі, оптимальна рухова і навчальне навантаження.

Якщо, незважаючи на всі обережності, малюка все-таки наздогнали діарейні неприємності, не будьте занадто самовпевненими, уважно поставтеся до здоров'я дитини, адже від такого епізоду може багато в чому залежати його майбутнє.Звернутися до лікаря необхідно, якщо:

 • Пронос у дитини до 1 року.
 • Температура вище 38.3 градусів.
 • Був чорний, баріться стілець або стілець з кров'ю.
 • Набряки.
 • Відсутність сечовипускання.
 • Є підозри, що причиною діареї є ліки.
 • Сильний біль в животі.
 • Велика втрата води ( зневоднення ).
 • Пронос більше 3 днів.
 • Якщо не настає видимого поліпшення в стані.


Повідомте лікаря, якщо у дитини:

 • Алергія або незвичні реакції на лікарські препарати.
 • Дефіцит глюкозо-6-фосфат дегідрогенази.
 • Біль в області живота.
 • Набряклість ступнів або нижній частині ніг.
 • Хронічні захворювання.
 • Виникли судоми.
 • Утруднене дихання.
 • Є ознаки зневоднення.
 • Синюшні нігті, губи, шкіра.
 • Був пінистий або білястий стілець.


Щоб не нашкодити здоров'ю

Розбиратися в многобразии симптомів хвороби може тільки лікар. Однак, якщо в момент початку захворювання це неможливо, запам'ятайте ряд нескладних правил, дотримання яких дозволить вам допомогти малюкові.

 • Хоча б раз в день вимірюйте температуру тіла. Ведіть графік.
 • Не давайте дитині цільного молока і молочних продуктів, свіжих овочів та фруктів, кави, пряних страв, солоних продуктів ( наваристі супи ), фаст-фуду ( чіпси, горішки, поп-корн ).
 • Виключіть напої з високим вмістом цукру, наприклад виноградний, персиковий або яблучний сік, безалкогольні газовані напої, дуже солодкі продукти ( цукерки, шоколад, морозиво ).


на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua