← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Кон'юнктивіт

версія для друку

Кон'юнктивіт: симптоми, лікування кон'юнктивітуМайже всі діти раніше чи пізніше, але знайомляться з таким неприємним і небезпечним захворюванням, як кон'юнктивіт ( запалення слизової оболонки ока ). Тому як тільки у малюка починають червоніти і занадто сильно сльозитися очі, він починає їх терти і жалібно плакати при цьому, а тим більше, якщо з'являються якісь виділення з очей, треба негайно з'ясувати, що ж сталося і чим можна допомогти дитині.Непомітна оболонка

Кон'юнктива, практично прозора оболонка, що покриває всю внутрішню поверхню повік і білок ока ( видиму частину очного яблука ). Зазвичай вона непогано захищена від пошкоджень та інфекцій століттями і постійним «промиванням» слізною рідиною. Сльози володіють високою антибактеріальною активністю за рахунок високого вмісту імуноглобулінів, лізоциму та ряду інших речовин, що пригнічують зростання ворожих нам мікроорганізмів.

Проте будь-які, хай і незначні, травми, попадання сторонніх тіл в око ( навіть таких дрібних, як пил і піщинки ), ослаблення організму в результаті хвороби ( не обов'язково очей ), алергічні захворювання, інфекції і навіть порушення нормального відтоку сліз ( наприклад, в результаті непрохідність слізних проток ) можуть знизити рівень такого захисту і сприяти розвитку кон'юнктивіту.

Ознаки запалення слизової оболонки ока:

  • почервоніння очного яблука ( стають добре помітні дрібні кровоносні судини );
  • набряки повік і кон'юнктиви;
  • поява білястих або гнійних виділень з очей.

Часто у дитини піднімається температура, він стає дратівливим, втрачає апетит, погано спить... І, зрозуміло, малюка починають турбувати свербіж і різь в очах. Після тривалого сну в куточках очей можуть з'явитися підсохлі скоринки виділень або гнійні плівки, іноді з-за засохлого гною склеюються вії, і дитина після сну не може відкрити очі - що, зрозуміло, лякає і його, і батьків.

При появі таких симптомів краще не відкладати візит з дитиною до фахівця - дитячого офтальмолога, це дуже важливо і для нормального лікування, і для того, щоб виключити можливі ( і дуже серйозні - в деяких особливо запущених випадках аж до сліпоти! ) ускладнення. Самолікування і надія на «авось» тут недоречні ще й тому, що самостійно майже неможливо встановити точну причину захворювання, навіть лікар далеко не завжди може це зробити без аналізів - а без відомостей про збудника захворювання неможливо призначити ліки, що виявиться найбільш ефективним в даному випадку.Хто винен?

Найбільш поширена причина кон'юнктивіту - бактеріальна інфекція, причому збудником ( особливо у дітей з ослабленим імунітетом ) може послужити і представник нормальної мікрофлори очі, що живе з нами постійно, - епідермальний стафілокок.

Стафілококи є причиною 65% дитячих кон'юнктивітів, і найчастіше саме стафілококовий кон'юнктивіт є причиною «склеювання» вій після сну: для нього характерні рясні слизово-гнійні виділення під повіками. Втім, це не тільки найпоширеніший вид запалення, але і самий простий у лікуванні зазвичай достатньо промивання очей антисептичними розчинами, рідше доводиться призначати лікування антибіотиками.

Слід пам'ятати, що деякі антибактеріальні препарати, цілком звичайні при лікуванні різних інфекцій у дорослих, дітям протипоказані, в тому числі з-за ризику порушень розвитку - тому не можна купувати ліки «як собі», за порадою знайомих, фармацевтів в аптеці - дитині препарати повинен призначати тільки фахівець!

Пневмококовий кон'юнктивіт зазвичай протікає більш гостро: з набряком повік, точкової висипом, підвищенням температури, освітою легко знімаються білястий гнійних плівок. Зазвичай хвороба або вражає обидва ока відразу, або швидко поширюється на друге око. Лікування в цілому така ж, як і стафілококового кон'юнктивіту ( антисептиками та антибіотиками ), у випадках середньої тяжкості кон'юнктивіт триває до двох тижнів.

Найважчий за течією, а також найнебезпечніший з можливих наслідків - гонококовий кон'юнктивіт. Його збудником є гонокок Нейсера - бактерія, яка викликає гонорею. У разі ураження очей гонококом ставиться діагноз «гонобленнорея»; до початку ХХ століття, коли почали розроблятися ефективні способи лікування і профілактичні заходи, це захворювання було одне з найбільш частих причин сліпоти з дитячого віку.

Зараження гонобленнореей відбувається зазвичай від матері ( хворої на гонорею в гострій або хронічній формі ) під час пологів, набагато рідше інфекція заноситься пізніше, під час догляду за дитиною без дотримання необхідних правил гігієни. Запалення кон'юнктиви починається на другий-третій день після пологів, при цьому, як правило, уражаються обидва ока відразу.

Розвивається набряк повік ( причому він може бути настільки сильним, що не лише дитина не може відкрити очей, але і лікар при огляді іноді не в змозі розкрити стали синюшно-багряними повіки малюка ), з'являються криваво-слизові виділення, через кілька днів ( найчастіше через 3-4 ) переходять у гнійні, причому гній виділяється у великих кількостях, практично постійно. Кон'юнктива набухає і починає виділятися у вигляді валика або інших нерівностей.

При першій же підозрі на кон'юнктивіт, спричинений гонококами, необхідно провести бактеріологічне дослідження виділень з ока дитини. Якщо діагноз підтвердився - потрібне лікування в стаціонарі, причому місцевими антисептичними засобами у цьому випадку обійтися не вдасться: потрібна комплексна, загальна антибактеріальна терапія, з комплексним застосуванням антибіотиків, точним дотриманням схеми їх застосування і постійним наглядом за станом маленького пацієнта.

Лікування буде тривалим, а в разі помилки лікаря або несвоєчасного припинення процедур можливе повторне загострення захворювання і розвиток важких ускладнень: гнійних виразок рогівки, її зрощення з райдужкою, освітою бельм. У важких, особливо запущених випадках, коли діагноз був поставлений із запізненням, і лікування було недостатньо ефективним, дитина може залишитися сліпим на все життя. Можливі ускладнення з ураженнями суглобів, м'язів, серцево-судинної системи...

Зрозуміло, ніхто не хоче для свого малюка такої долі. Тому найважливішим способом боротьби з гонобленнореей є профілактика - зі своєчасним обстеженням і, в разі необхідності, лікуванням матері. У жіночих консультаціях всім вагітним в числі інших аналізів проводиться дослідження на наявність гонореї та інших захворювань, що передаються статевим шляхом.

При виявленні гонококів потрібно негайно починати лікування - причому правильне, своєчасне та ефективне, а не «народними засобами» і в надії на те, що «саме пройде»: слід пам'ятати, що хвороба може перейти в приховану форму, і збудник залишиться в організмі, створюючи загрозу зараження дитини.

Хламідійний кон'юнктивіт. Ще один вид запалення слизової оболонки очей дітей, пов'язаний із передаються статевим шляхом захворюваннями матері, - трахома. На частку цієї хвороби за статистикою доводиться 10-14% всіх кон'юнктивітів у різних місцевостях і вікових групах. Збудник - мікроскопічне найпростіше Chlamydia trachomatik, паразитують всередині клітин людського організму.

Звичайно зараження відбувається під час пологів, але при недотриманні правил гігієни медичним персоналом пологових будинків і лікарень можлива і передача хламидою через брудні руки або предмети побуту від хворих дітей ( або дорослих ) здоровим. Хламідії здатні достатньо довго жити у вологому середовищі поза організмом. Інкубаційний період - від 5 днів до 2 тижнів, хвороба починається на одному оці і переходить ( хоча й у менш тяжкій формі ) на інший.

Розвивається набряк повік, з під них виділяється велика кількість слизового гною. Слідом за запалення очі на тій же стороні збільшуються привушні лімфатичні вузли, найчастіше уражається вухо - розвивається отит або євстахіїт. В цьому випадку проводиться дослідження виділень з очей і призначається як загальне антибактеріальну, так і специфічне лікування. При своєчасній діагностиці і правильному підборі ліків трахома лікується приблизно 2 тижні.

Вірусні кон'юнктивіти зустрічаються часто, їх причина - поширення інфекцій на слизову оболонку очей, в результаті затяжної ГРВІ. Найчастіше це відбувається при аденовірусних інфекціях: спочатку у дитини розвивається фарингіт з болями в горлі, кашлем, збільшенням лімфовузлів на шиї. Потім на тлі високої температури починається запалення кон'юнктиви - з почервонінням очей ( зазвичай спочатку одного, а потім, через кілька днів, і іншого ), появою набряків, невеликих слизових виділень ( як правило, без гною ), появою легко відділяються плівок і фолікул ( бульбашок розміром не більше сірникової головки ) на слизовій оболонці ока.

Зазвичай у разі вірусного кон'юнктивіт специфічне лікування не проводиться, крім звичайного для будь-якого вірусного захворювання підтримання та підвищення імунітету дитини та місцевої антисептичної обробки ( щоб виключити занесення додаткової бактеріальної інфекції на запалені очі ), і через 2-3 тижні захворювання проходить без особливих наслідків.

Винятком є герпетичний кон'юнктивіт. Він викликається вірусом простого герпесу, який є майже у всіх. Проблеми виникають лише у випадку ослаблення організмами і падіння імунітету. Для хвороби характерна висипання пухирців ( «лихоманки» ) навколо осередку ураження. У важких випадках герпетичний кон'юнктивіт може привести до утворення великих фолікул і виразок на слизовій оболонці - тому при постановці такого діагнозу може знадобитися специфічне лікування антивірусними препаратами.

Кон'юнктивіти можуть викликатися фізіологічними причинами і зовнішніми подразниками. Так у 15% дітей у віці від місяця ( коли починають активно працювати слізні залози ) до півроку спостерігається закупорка слізних шляхів слизової пробкою. В результаті сльози з-під повік не набрякають вчасно, застоюються і не виконують свою захисну функцію - результатом може стати запалення. Втім, викликають непрохідність слізних шляхів і інші причини - наприклад, запалення повік, потрапляння сторонніх тіл, поширення запалення з боку носа при нежиті, гаймориті і т.п.

Незначні труднощі з відтоком слізної рідини можна усунути легким масажем куточків очей, а ось у складних випадках, коли сльоза постійно застоюється і кон'юнктивіти виникають регулярно, потрібно обов'язково звернутися до лікаря. Він проведе зондування слізних шляхів.

Банальні кон'юнктивіти ( не пов'язані з інфекцією ) часто виникають з-за хронічного перевтоми очей. Ознаки його всім нам добре відомі - почервоніння, свербіж, печіння, відчуття «піску в очах»... Зазвичай в таких випадках діти ( як, втім, і дорослі ) рефлекторно труть очі руками - і сприяють як механічних пошкоджень, так і занесенню в око мікробів з рук і зовнішньої поверхні повік.

Лікування таких кон'юнктивітів досить просто і ефективно - застосування антисептичних препаратів і зменшення навантаження - але все-таки краще не доводити до такого неприємного стану, тим більше що хронічні або часто повторювані запалення сприяють зниженню гостроти зору у дитини - а це, в свою чергу, призводить до більш швидкому стомленню, і все повторюється «по колу».

Тому і простіше, і важливіше проводити своєчасну профілактику:

  • слідкуйте за режимом дитини ( не в останню чергу - за тим, скільки часу він проводить перед екраном телевізора або комп'ютера! );
  • забезпечуйте достатнє і правильне освітлення при читанні і підготовці домашніх завдань;
  • привчайте дитину не терти очі;
  • слідкуйте за алергічними реакціями ( алергія теж входь у фактори ризику розвитку кон'юнктивітів ).

І, зрозуміло, при перших же ознаках більш серйозних ускладнень, ніж почервонілі від втоми очі - звертайтеся до лікаря-офтальмолога, щоб своєчасно, на початковій стадії поставити правильний діагноз і уникнути ускладнень.

Кон'юнктивітЛікування кон'юнктивіту

Кон'юнктивіт у дітей


на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua