← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Кропив'янка у дітей

Кропив'янкаКропив'янка у дітейКропив'янка - різновид алергії. Назва походить від симптомів захворювання: хворий виглядає так, як ніби вибрався з заростей кропиви і покрився червоними зудять пухирями. Пухирі ці, на щастя, швидко зникають, протримавшись близько 6 годин ( в окремих випадках вони «затримуються» до 36 годин ).Звідки береться кропив'янка

Як і будь-яка алергія, кропив'янка розвивається в результаті гіперчутливості негайного типу, коли організм неадекватно реагує на деякі речовини, що надходять ззовні чи утворюються всередині ( продукти життєдіяльності бактерій ). У відповідь організм починає виділяти гістамін і інші речовини, що викликають запалення. Вони підвищують проникність стінок кровоносних судин ( капілярів ), що призводить до надмірного надходження рідини з крові в навколишні тканини. З'являється набряк. Так організм намагається знизити концентрацію шкідливої речовини.Як починається кропив'янка у дітей

Починається кропив'янка у дітей раптово з інтенсивного свербіння різних ділянок шкіри. Вискакують пухирі, причому не тільки на шкірі, але й на слизових оболонках очей, губ, шлунково-кишкового тракту. Поява висипань нерідко супроводжується набряком того або іншої ділянки тіла: очей, губ, рук, суглобів. Набряки, як і пухирі, зберігаються від декількох хвилин до декількох годин, але у виняткових випадках можуть триматися до 2-3 діб.

Один із найбільш небезпечних варіантів - набряк Квінке ( його ще називають ангіоневротичним набряком, або гігантської кропив'янкою ), коли здуваються місця з рихлою клітковиною - губи, повіки, щоки, слизова рота, гортані, язика, статеві органи. Особливо небезпечний набряк слизової дихальних шляхів, коли утруднюється дихання, при вдиху виникає свист і нападоподібний кашель, синіє носогубний трикутник. Дитина впадає в паніку. Ситуація серйозна, і, якщо малюкові терміново не надати допомогу, результат може бути летальним. Якщо набрякають слизові оболонки ШКТ, починається короткочасна діарея ( пронос ), нудота, сильна блювота. Ураження нервової системи ( мозкові оболонки, внутрішнє вухо ) з'являється головним болем, запамороченням, нудотою і блювотою, загальмованістю.

Якщо хвороба виникла вперше, вона називається гострою кропив'янкою. Гостра форма кропив'янки може супроводжуватися нездужанням, головним болем, підвищенням температури тіла до 38-39С, набряком Квінке. Виникає вона найчастіше як харчова алергія. Якщо не вжити жодних заходів, через місяць гостра форма кропив'янки може стати хронічною. Тому, якщо через пару тижнів суворої дієти висип не пройшла, її причини варто шукати більш ретельно і вже, швидше за все, за допомогою спеціаліста.

Гостра форма нерідко розвивається і в результаті вдихання деяких речовин ( окремих видів пилу, пилку рослин та ін ), безпосереднього контакту шкіри з певними матеріалами ( шовк, шерсть, хутро, латекс ), укусів комах, непереносимості будь-яких лікарських препаратів ( сульфаніламідів, пеніциліну, аспірину і кодеїну, а також - сироваток, вакцин ), переливання крові.

Якщо висипання не пройшли через місяць, можна говорити про хронічній кропив'янці. Така форма хвороби стає попутником бідного дитини на місяці, роки і навіть десятиліття і виражається нескінченною зміною погіршень і покращень стану. При погіршенні з'являється болісний свербіж, сверблячі місця нещадно розчісується, а коли відбувається приєднання вторинної інфекції, кропив'янка плавно перетікає в хронічний дерматит. Хронічна кропив'янка виникає в результаті тривалого контакту з алергеном.

Причиною захворювання можуть бути затяжні порушення в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту ( дисбактеріоз, захворювання печінки і жовчовивідних шляхів ), хронічний тонзиліт, карієс, синусит та інші хронічні запальні процеси, ендокринні, аутоімунні захворювання, вірусні та паразитарні інфекції ( у тому числі лямбліоз, гепатит, глистяна інвазія, Helicobacter pillory, молочниця ), проживання в приміщенні з поганою екологією - однією з причин виникнення хронічної кропив'янки стають випаровування пентахлорфенола ( консервант деревини ). Іноді до розвитку хронічної кропив'янки призводять функціональні порушення вегетативної нервової системи або сильні стреси.Двояка природа

Існує і так звана псевдоалергічна реакція, пов'язана з тим, що в організм потрапили речовини, що сприяють вивільненню медіаторів запалення з клітин. Наприклад, дитина з'їв полплитки шоколаду і покрилася висипом. При цьому вироблення антитіл ( імуноглобуліну Е ) не відбувається. Якщо мама буде давати малюкові шоколад і далі, організм дитини запам'ятає цей алерген і почне виробляти антитіла для боротьби з ним. Незважаючи на назву, і псевдоалергічна, і просто кропив'янка - прояви тієї ж алергії. Кінцевий результат у них однаковий, а механізм реалізації різний.Йдемо до лікаря

Призначають і контролюють лікування два лікаря: дерматолог і алерголог. Як і при всіх захворюваннях, підозрюючи кропив'янку у дитини, лікар збирає анамнез, з'ясовує:

 • як і коли почалося захворювання;
 • чим вже перехворів і які ліки приймав;
 • якими продуктами живиться;
 • не здійснював далекі поїздки;
 • не страждає шлунково-кишковими, аутоімунними захворюваннями.

Продумайте відповіді на подібні запитання! Потім йде обстеження, під час якого лікар ретельно оглядає шкіру. Це дозволить виключити інші шкірні хвороби. Зазначає, що не збільшені лімфовузли, немає хронічних вогнищ інфекції. Призначають і специфічні методи дослідження: реакція Вассермана; рентген, алергологічні та імунологічні проби. Іноді можуть знадобитися аналізи на інфекції, УЗД органів черевної порожнини, аналізи сечі, крові тощо

Гостра кропив'янка. Цей діагноз ставлять, якщо поява сверблячих пухирів не пов'язано з холодом, теплом та іншими фізичними методами впливу і хвороба не перейшла в хронічну форму ( триває не більше 6 тижнів ). Щоб визначити, як довго зберігаються окремі елементи висипу, кілька нещодавно з'явилися пухирів обводять ручкою і просять маму хворого малюка зазначити, коли вони зникнуть. При гострому варіанті захворювання пухирі зберігаються не більше доби. Лабораторні дослідження включають загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі. Для виключення харчової алергії проводять провокаційні харчові проби подвійним сліпим методом з використанням плацебо в якості контролю.

Хронічна кропив'янка. Основна мета лабораторних досліджень - виявити причину хвороби. Для цього проводять загальний аналіз крові, визначається ШОЕ. Для виключення ревматизму, інфекційних захворювань і метаболічних порушень є спеціальні дослідження. Залежно від клінічної картини проводять иммуноэлектрофорез сироватки і сечі, дослідження сироватки на антинуклеарні і антитиреоїдний антитіла, кріоглобуліни та ревматоїдний фактор, досліджують функцію щитовидної залози і печінки. Однак у 90% випадків всі ці дослідження не дозволяють виявити причину хронічної кропив'янки. В таких випадках ставлять діагноз «хронічна идиоматическая кропив'янка».Лікування кропив'янки у дітей

На жаль, універсального засобу від кропив'янки немає. Тому потрібно з'ясувати причину захворювання, яка у кожної дитини може бути своя. Необхідно знайти і усунути контакт з алергеном, а також виявити порушення з боку внутрішніх органів, нервової, ендокринної систем, які можуть бути прямою або непрямою причиною цього процесу. При хронічному протягом кропив'янки потрібно більш ретельне обстеження, що включає в себе детальну історію захворювання, аналіз крові, сечі і калу, а також в деяких випадках рентгенологічне дослідження.

Основа лікування кропив'янки, яке призначає лікар, - придушення вироблення медіаторів запалення ( антигістамінні препарати: супрастин, діазолін, зіртек, кларитин, еріус, фенистил, тавегіл та ін ), а також зменшення проникності судин і підвищення тонусу капілярів ( препарати кальцію ). Якщо шкіра свербить дуже сильно, лікар може виписати різні препарати з ментолом, анестезином. У важких випадках призначають гормональні мазі з кортикостероїдами.

Існують і інші способи зменшити свербіж: гарячий свербіж, обтирання горілкою, столовим оцтом, розведеним навпіл з водою, свіжим лимонним соком, ванна з відваром кропиви, череди, прийом порошку або відвару кореня солодки. Для зняття набряку і загального очищення організму показано сечогінні та проносні засоби, сорбенти. Позитивний ефект дає застосування ентеросорбентів ( лактофільтрум, альгисорб, энтерос-гель, смекта ), а також - пре і прибиотиков ( дюфалак, біфідумбактерину, лінекс, флородофилус ).

При тяжкому перебігу автоімунного хронічної кропив'янки потрібне спеціальне лікування ( плазмаферез ), яке повинно проводитися в умовах спеціалізованих центрів. Крім того, не варто забувати про класичних методах боротьби з побутовими, пилковими, клещевыми, харчовими, лікарськими, инсектными, грибковими алергенами. А саме - зверніть увагу на екологію вашої квартири ( будинку ), замініть пухові подушки на подушки з холофайбером, оголосіть війну пилу, грибків ( цвілі ), комах.

Приберіть з дитячої кімнати рослини з підвіконь, утримайтеся від придбання птахів та інших домашніх тварин ( включаючи рибок ). Куріння в квартирі - під суворою забороною! Періть дитячий одяг та білизна господарським милом або спеціальним порошком, додатково попестити.Допомога

Негайно зверніться до лікаря, якщо у дитини набрякло обличчя та/або шия, з'явилися утруднення при диханні і ковтанні; тахікардія ( часте серцебиття ), запаморочення, нудота і болі в животі, діарея, висип, яка не проходить протягом 5-6 днів, підвищилася температура тіла. Якщо набряк поширюється на слизові дихальних шляхів ( набряк Квінке ) і дитині стає важко дихати, негайно викликайте «швидку». Лікар швидкої введе антигістамінні препарати, адреналін і преднізолон.

При набряку в області обличчя і шиї додатково вводяться внутрішньовенно сечогінні та кортикостероїдні. Поки «швидка» їде, дитині слід негайно дати будь-антигістамінний засіб, яке є вдома, а також забезпечити поверхневе спокійне неглибоке дихання, оскільки при форсованому, яке виникає при переляку, набряк дихальних шляхів посилюється. Для цього можна дати валеріанку, заспокоїти малюка, взяти його на руки, розмовляти з ним, винести його на холод. Якщо напад був серйозний і справа дійшла до задухи, дитину потрібно госпіталізувати.Обережно: продукти

Якщо кропив'янка має харчову основу, малюкові потрібна спеціальна Гіпоалергенна дієта. Для повної нормалізації стану повинно пройти від 2-3 тижнів до місяця, після чого потихеньку можна вводити нові продукти ( по одному через кожні 10-14 днів ). Годуючі мами повинні дотримуватися тієї ж дієти, оскільки все, що вони з'їдають, так чи інакше потрапляє в грудне молока. Якщо дитина перебуває на штучному вигодовуванні, його переводять на гіпоалергенні, а іноді - гідролізовані суміші.

Гіпоалергенне меню
 • Каші: гречана, рисова, кукурудзяна, зварені на воді або на гіпоалергенною молочної суміші.
 • Овочі і зелені культури: кабачок, кріп, салат, петрушка, брокколі, картопля, попередньо вимочений у воді не менше 2 годин.
 • Масло: вершкове і рослинне.
 • М'ясо: кролик, індичка.
 • Супи: круп'яні, овочеві з м'ясом кролика, індички.
 • Кисломолочні продукти: сир дитячий або сільський; кефір без фруктових добавок.
 • Хлібобулочні, кондитерські вироби: хліб бездріжджовий білий, печиво Гіпоалергенні, сушки, сухі хрусткі хлібці.
 • Цукор: фруктоза.

Поряд з харчової алергії у дітей нерідко буває так звана контактна кропив'янка, яка виникає при контакті шкіри і слизових з певними речовинами. Найчастіше - з латексом. Проявляються пухирі та почервоніння, рідше - свербіж або печіння. У важких випадках, особливо при контакті з латексом, можливий анафілактичний шок. Тому будьте уважні, дивіться з якого складу зроблені соски на пляшечках і пустушки. До контактної кропив'янці можна віднести і реакцію на пральний порошок, шампунь, піну для ванн. Алергічну реакцію викликають ПАР, що містяться в цих коштах.Різновиди кропив'янки

Крім харчової алергії буває чимало різновидів кропив'янки, що виникає від зовнішнього фізичного впливу. У цих випадках організм дитини у відповідь на механічне подразнення виділяє медіатори запалення. Різновидів такої алергії кілька.

Кропив'янка від тиску. Висип з'являється після натискання на шкіру: від тривалого сидіння, носіння лямок, гумок від колготок і пр. Висип супроводжується печінням і зазвичай тримається близько 30 хвилин ( у разі негайної реакції ) і 0.5-9 годин ( у випадку уповільненої реакції ). Малюк скаржиться на нездужання, озноб і головний біль.

Дермографическая кропив'янка ( механічна ). Назва дослівно перекладається з грецької як «малювання на шкірі». Проявляється після нанесення на шкіру легких подряпин, розчісування шкіри.

Вібраційна кропив'янка виникає після вібраційного впливу. Так, дитину може обсипати після поїздки на автомобілі або міському транспорті, після бігу, масажу і т.д. Висип з'являється через кілька хвилин після стимуляції.

Тепло-холодно. Цей вид кропив'янки з'являється у дітей з особливою чутливістю до охолодження або нагрівання шкіри.

Холинергическая кропив'янка. При підвищенні температури виникає дрібноточковий, сильно сверблячі волдырная висип з яскраво-червоною облямівкою. До деяких дітей висип з'являється після того, як дитина побігав, в інших - після теплового впливу ( наприклад, після гарячого душу ). Часто поява такої реакції провокує гарячий душ, фізичні вправи і емоційні переживання. Висип настільки характерна, що зазвичай для постановки діагнозу лікаря досить одного виду пухирів.

Теплова кропив'янка. Рідко захворювання, для якого характерні великі пухирі, які виникають після теплового впливу. Розмір пухирів відрізняє теплову кропив'янку від холінергічної. Теплова кропив'янка може поєднуватися з холодової і з сонячною.

Холодова кропивниця. Викликається охолоджуванням ( холодною водою або холодним повітрям ). Реакція зазвичай відстрочена - для появи висипу необхідно, щоб шкіра контактувала з холодним предметом або просто холодним повітрям від 5 до 20 хвилин. При важких загостреннях часто спостерігаються слабкість, головний біль, запаморочення, задишка, тахікардія. Зрідка малюки скаржаться на біль у животі та нудоту. Після вживання холодної їжі можливий набряк язика і глотки ( спостерігається менш ніж у 5% хворих ).

Сонячна кропив'янка. У дітей буває особлива чутливість до таким необхідним, здавалося б, речам, як вода і сонце. Сонячна кропив'янка - рідкісна форма хвороби, що виникає під дією ультрафіолетового випромінювання. Висип з'являється на відкритих ділянках шкіри ( обличчя, руки та ін ) через кілька хвилин або годин після інсоляції. При тривалому перебуванні на сонці можливо різке погіршення стану: порушення дихання та серцевої діяльності, іноді - шок.

Причиною захворювання найчастіше стають захворювання печінки і порушення порфіринового обміну. Для діагностики лікарі використовують ультрафіолетове випромінювання різної довжини хвилі. Для лікування призначаються препарати, що знижують чутливість до світла, а також креми з високим рівнем захисту від ультрафіолетових променів.

Аквагенная кропив'янка. Також рідкісне захворювання, при якому висип виникає тільки після контакту з водою будь-якої температури. Висип така ж, як при холінергічної кропив'янці, з'являється через кілька хвилин після контакту з водою.Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua