← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Тонус у новонароджених

версія для друку

М'язовий тонус новонародженихТонус у новонародженихЄ така невесела жарт: «Якщо вашій дитині поставили діагноз гіпер - або гіпотонус, значить, ви забули показати його спеціалісту». Запис «м'язова дистонія», тобто підвищений або знижений тонус, зустрічається в медичній картці чи не кожної дитини 1-го року життя. Саме неправильне, що можуть зробити при цьому батьки, - це вирішити, що раз таке у всіх, значить, і хвилюватися нема чого. Втім, і інша крайність - надмірне занепокоєння і паніка - справі тільки зашкодить. Тут найбільш доречно дотримуватися давнього правила «попереджений - значить озброєний».В чому проблема?

Пильну увагу дитячих лікарів, педіатрів, невропатологів та ортопедів до стану м'язів новонародженого виправдано. Для малюка тонус - це не тільки основа руху, але і важливий показник стану нервової системи та загального самопочуття. Порушення в роботі м'язового тонусу найчастіше лише симптом, важливий сигнал, який вказує на цілий ряд проблем. Наприклад, гіпертензія - підвищений внутрішньочерепний тиск - у немовлят завжди супроводжується м'язовою дистонією.

Звичайно, вам приведуть тисячі прикладів «з життя», коли діти з діагнозом «м'язова дистонія» виростали скоєно здоровими, розумними і щасливими. І це правда. Але чи варто ризикувати майбутнім своєї дитини? Адже більшість проблем вирішуються в перші місяці життя чоловічка абсолютно безболісно і зникають безслідно.

Будь-які порушення м'язового тонусу можуть стати причиною затримки психічного і фізичного розвитку малюка. Діти з підвищеним або зниженим тонусом пізніше, ніж належить, починають повзати, вставати на ніжки, ходити.

Ставити діагноз «м'язова дистонія» і визначати, чи є підвищений або знижений тонус патологією для кожного конкретного малюка, повинен фахівець-невропатолог. Іноді тільки лікар може відрізнити хворобу від індивідуальних особливостей дитини. Завдання батьків при найменшому сумніві звертатися до фахівця. Особливо це стосується малюків, які відносяться до групи ризику. Наприклад, діти, які народилися раніше терміну, з маленькою вагою; «кесарята» - оскільки кесарів розтин завжди має вагомі свідчення; діти, в родині яких є генетичні захворювання.

Тут має значення багато факторів: як мама переносила вагітність, скільки їй років, як пройшли пологи, відразу дитина закричав, в повному обсязі проявилися і вчасно згасли безумовні, вроджені рефлекси. Навіть якщо батькам здається, що все добре, протягом 1-го року життя малюка раз в 2-3 місяці необхідно показувати невропатолога.

  • Підвищений або знижений тонус може зіпсувати дитині поставу, позначитися на ході, стати причиною клишоногості.
  • З часом гіпертонус може перерости в гіперзбудливість. Таким дітям важко зосередитися на якому-небудь занятті, вони вкрай неуважні, агресивні, погано вчаться.
  • Діти із запущеним зниженим тонусом часто виростають млявими як у фізичному, так і психологічному плані. Вони схильні до ожиріння, гіподинамії, активні у пізнанні світу, теж відстають від однолітків у розвитку.


Будьте уважні!

Завдання батьків - пильно стежити за поведінкою малюка, адже жоден, навіть самий уважний лікар не спостерігає за дитиною 24 години на добу. Не варто робити на основі спостережень самостійних висновків - довірте це фахівцям! Пам'ятайте: всі діти різні! Те, що для одного є відхиленням від норми, для іншого лише особливості темпераменту.

Для дітей у перші місяці життя характерна «ембріональна поза»: ручки зігнуті в суглобах, кулачки знаходяться на рівні грудей, ніжки теж зігнуті і злегка розведені в сторони. Малюк ще не вміє керувати своїми рухами, але м'язи його активно працюють. Вони знаходяться в тонусі, а це слово означає «напруга» ( від грецького tonos ).

Дитина постійно рухає ручками та ніжками, може «пролізти» по ліжечку або навіть перевернутися ( ось чому не можна залишати немовлят без нагляду на сповивальному столику ). Така активна робота м'язів у новонароджених називається «фізіологічним тонусом» - це норма. Фізіологічний тонус новонародженого - наслідок 9 місяців, проведених у тісному маминому животі. Насторожитися варто в таких випадках:

  • Ніжки новонародженого повинні розлучатися приблизно на 90 градусів. Якщо стегна без опору розлучаються ширше, можна запідозрити знижений тонус. І навпаки, занадто впертий опір може вказувати на гіпертонус.
  • Завжди стежте за позою дитини в ліжечку: якщо він розпластаний як лягушечка або , навпаки, неприродно стиснутий у грудочку, наявності порушення тонусу.
  • Дитина поводиться неспокійно, часто плаче без видимої причини, при цьому закидає голову назад, погано їсть.
  • Судоми, особливо при підвищеній температурі.
  • Затримки в психічному розвитку: дитина не посміхається, не гулить.

Ніколи, навіть на ніч, не сповивати дитини туго. Витягнуті по струнці ніжки - зовсім неприродне положення для дитини, адже ще в животі він звик вільно переміщатися. Багато педіатри відзначають, що з тих пір як «жорстке сповивання» перестало широко практикуватися, проблем з тонусом та неврологією взагалі у новонароджених стало значно менше.Масажний кабінет

Лікування м'язової дистонія залежить від причин, що її викликали. Медикаментозне лікування потрібно рідко. Фахівець оцінює тонус малюка, керуючись не тільки знаннями, але і власною інтуїцією. Якщо є найменші підозри у кваліфікації лікаря, перш ніж давати дитині сильні препарати, зверніться до фахівця, якому довіряєте. Іноді побічні дії ліків можуть завдати більшої шкоди організму, ніж проблеми з тонусом. .

Зате професійний масаж корисний і необхідний навіть абсолютно здоровим дітям. Механізм масажу чудодейственен. При впливі на шкіру по нервових шляхах спрямовуються численні потоки імпульсів. Вони досягають кори головного мозку і надають нормалізуючий вплив на всю центральну нервову систему і, відповідно, на функції всіх життєво важливих органів.

Хороший масажист ( тільки обов'язково спеціальний дитячий і неодмінно керуючись призначеннями лікаря! ) «намацає» проблемні зони і вибере правильний комплекс вправ. Як правило, масаж призначається малюкам після 1,5 місяця і повторюється кілька разів. В середньому 3-4 циклів по 10-15 сеансів достатньо, щоб забути про проблеми з тонусом назавжди.Спокій нам тільки сниться

Здоровій дитині спокій протипоказаний. Весь час, крім моментів, коли він є і спить малюк повинен знаходитися в русі: для немовляти немає більш безглуздого заняття, ніж лежання в ліжку. Щоденна зарядка - найкраща профілактика і лікування м'язової дистонія. Зарядку можна робити з перших тижнів життя. Вправи дуже прості:

  • погладжування ручок, ніжок, спинки ( не зачіпаючи поперекову область ;
  • масаж п'ят, долоньок, кожного пальчика на руках і ногах. Особливого вміння не потрібно. Ніжно, з деяким зусиллям помасажуйте кожен пальчик на ніжках і ручках, п'яточки, долоньки. Такий масаж сприятливо впливає на настрій і мами і малюка. Його можна робити на пеленальному столику або лежачи поруч з нею на дивані.

До 3 місяців малюк може виконувати вже цілий комплекс вправ - підібрати і показати їх повинен масажист або фахівець з лікувальної фізкультури. Особливо корисні заняття на гімнастичному м'ячі. Купіть великий надувний м'яч, обережно викладайте на нього голенького малюка ( на животик і спинку ) і, притримуючи за ніжки і голівку, катайте вниз верх.

Незамінні для корекції м'язового тонусу різноманітні ванночки. Можна по черзі додавати у воду морську сіль, настої різних трав: собачої кропиви, ромашки або заспокійливого збору. Спробуйте також таку процедуру: житні висівки ( вони продаються в аптеках і магазинах ) покладіть в щільний мішечок і опустіть у ванну, тримайте його там до тих пір, поки висівки не розбухнуть. Така ванна не тільки сприятливо впливає на м'язи, шкіру, але і є натуральним джерелом вітаміну Ст.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua