← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Масаж грудної дитини

версія для друку


Масаж дитини з перших днів


Значення масажу для грудних дітей

Масаж дитиниВсім відомо, що після народження органи і системи малюка ще потребують в рості і розвитку. Особливо це стосується головного мозку і центральної нервової системи. Доведено, що провідні шляхи шкірного аналізатора дозрівають раніше зорового і слухового, і до моменту появи на світ вже повністю розвинені.

Так як з перших тижнів після народження дитина найбільш чутлива до впливу через шкіру, масажем ми можемо стимулювати розвиток усіх органів і систем малюка, і в значній мірі центральної нервової системи.

У новонародженої дитини, як правило, спостерігається фізіологічний гіпертонус - ручки і ніжки зігнуті, кулачки стиснуті, рухи безладні, хаотичні. Наше завдання - допомогти дитині врівноважити тонус м'язів, скоріше почати здійснювати осмислені руху, вчасно пройти всі етапи розвитку.

Перш за все, необхідно вибрати місце для масажу дитини. Це повинна бути тверда, досить широка поверхня. Ідеальний варіант - пеленальний стіл. Застеліть його байковою ковдрою, зверху покладіть клейонку і будь-яку чисту або одноразову пелюшку. Кімната повинна бути добре провітрена. Оптимальна температура в кімнаті - 18-22С.

Ваші руки повинні бути чистими, теплими, з коротко остриженными нігтями. Годинник, кільця та інші прикраси необхідно зняти. Час проведення заняття ( ранок, день або вечір ) вибирається індивідуально для кожної дитини. Основна умова - малюк повинен виспатися, бо якщо він буде хотіти спати, заняття шкоди чи вийде вдалим.

Не забороняється погодувати немовля, якщо він не заснув. Почекайте 10-15 хвилин. нехай малюк отрыгнет повітря, трохи відпочине після їжі, і сміливо можете приступати до масажу. Нічого страшного, якщо дитина трохи після цього зригне - після масажу ви погодуйте його.

Для масажу дитини рекомендується використовувати дитяче масло. Змащуйте їм свої руки, тільки не дуже рясно. Під час заняття увімкніть музику, або співайте самі, або просто розмовляйте з дитиною під час масажу. Вивчіть різні веселі віршики, коментуйте ними свої дії. Малюк буде стежити за рухом губ, і все запам'ятовувати, а коли почне щось белькотіти, вимовляти перші звуки, це йому дуже знадобиться.

Необхідна умова для хорошого заняття - ваше відмінний настрій! Адже дитина чуйно реагує на внутрішній стан мами. Ви повинні бути впевнені, що масаж для грудної дитини дуже корисний - тоді й дитина все буде сприймати позитивно. Щоб дитина отримувала задоволення від масажу, ви повинні привчити його до таких занять. Масаж для немовляти - це дуже велика праця. Тому треба займатися КОЖЕН ДЕНЬ, потроху збільшуючи тривалість і інтенсивність занять.

Дитина обов'язково повинен бути голеньким - не бійтеся холодних ручок, ніжок, носика. Це не показник того, що малюк замерз. Перевіряйте потилицю: якщо він теплий, то все в порядку. А ручки і ніжки дуже швидко адаптуються і будуть теплими протягом усього часу, поки дитина роздягнений. Перші заняття повинні бути не більше 5-10 хвилин. До 1,5-2 місяців тривалість занять збільшується до 30 хвилин.Прийоми масажу дитини

Масаж дитиниІснує кілька правил, які не можна порушувати:

 • при масажі стоп і кистей можна застосовувати прийоми розминання та розтирання;
 • при масажі ніжок, ручок, спинки, сідничок, грудної клітини до 2-3 місяців використовують погладжування, легку вібрацію і легке постукування. Всі ці прийоми знижують тонус м'язів, розслаблюють, стимулюють крово - і лімфообіг.
 • рухи при масажі ніжок виробляються від стопи до пахових лімфовузлів;
 • при масажі ручок - від кисті до пахвових лімфовузлів;
 • при масажі спинки - від поперекової області до плеча і від хребта до боків;
 • при масажі сідничок - від тазостегнових суглобів до анусу;
 • при масажі животика - за годинниковою стрілкою;
 • при масажі грудей - від грудини до плічок і від грудини до бічної поверхні.

При масажі ніг дитини слід уникати поштовхів в колінні суглоби, обходити колінну чашечку, не зачіпати внутрішню поверхню стегна. При масажі грудей обходьте грудні залози, а при масажі живота намагайтеся не зачіпати статеві органи. Не можна виробляти поплескування в ділянці нирок. Зазвичай масаж починають з ручок або ніжок. Дитина лежить горизонтально. При масажі ручки і ніжки слід утримувати у стані легкого полусгиба.Масаж дітям протипоказаний:
 • при всіх гарячкових станах;
 • при гнійних та гострих запальних ураженнях шкіри, лімфатичних вузлів, м'язів та кісток;
 • при захворюваннях, що супроводжуються ламкістю судин або кісток;
 • при захворюваннях, що супроводжуються гіперестезії ( підвищеної чутливістю шкіри );
 • у гострих стадіях різних захворювань ( нефрит, гепатит, туберкульоз тощо );
 • при грижах зі схильністю до ущемлення.


Додатково до масажу дитини

Ці прості дії ви повинні робити щодня по кілька разів в день.

 • Якщо у малюка ручки стиснуті в кулачки, кожен день, незалежно від масажу, вкладайте в долоньку дитини свій палець. Таким чином, ви будете стимулювати розкриття долоньки. Розминайте пальчики, малюйте на долоньці кружечок, виводите великий палець. Чим частіше ви будете це робити, тим швидше ваш малюк підніметься на нову сходинку в розвитку - він буде готовий взяти в руку іграшку.
 • Розтирайте, розминайте стопи дитини, пальчики на ніжках. Тим самим ви стимулюєте безліч активних точок на стопі, а, отже, активізуєте роботу різних органів і систем.
 • Розминайте вушні раковини крихти протягом 30 секунд кожну, ніжно і акуратно зволікайте мочку вушка вниз 10-15 разів. Всі ці дії спрямовані на підвищення загального імунітету.
 • Тримайте ручки і ніжки малюка до поверхонь різної фактури. Постукуйте, погладжуйте ручкою і ніжкою по твердій поверхні, доторкайтеся до теплої, прохолодною, мокрій, сухій поверхні, коментуючи свої дії. Малюк при цьому отримує колосальний обсяг інформації для розвитку.
 • Робіть з дитиною плавні рухи вгору-вниз, вперед-назад, по колу. Рухи не повинні бути різкими і швидкими! Таке ширяння дуже корисно, так як відбувається м'яка вестибулярна стимуляція, благотворно впливає на розвиток головного мозку.
 • Носіть малюка по всьому будинку, розповідаючи кольори, які його оточують, які запахи, які предмети.


Масаж стоп

Масаж дитиниВізьміть лівою рукою ліву ніжку дитини в області гомілки. Вказівний і середній пальці правої руки покладіть на тильну сторону стопи, створюючи опору. Великим пальцем правої руки починайте розтирати підошву - від п'ятки до пальчикам і назад. Кілька разів намалюйте на підошві вісімку, сімку.

Натисніть на середину стопи під пальчиками - пальчики зігнуться; не відриваючи пальця, проведіть по зовнішньому краю стопи до п'ятки і натисніть на середину п'ятки - пальчики розігнуться. Це своєрідна гімнастика для пальчиків.

Розтирайте зовнішній край стопи, розминайте ( малюйте спіральку ) там же, потім виконайте це ж на внутрішньому краї стопи. Розімніть кожен пальчик. Розтирайте і розминайте звід стопи і ахіллове сухожилля. Обов'язково злегка постукайте стопою по поверхні столу - це призводить до зниження тонусу ніжці. Далі переходите до масажу всієї кінцівки.Масаж ніг

Масаж дитиниПогладжуйте ніжку від стопи до пахової області по передній, бічній і задній поверхні 6-8 разів. При цьому обходьте колінну чашечку. Тепер покладіть розслаблену долоню на передню поверхню ніжки і зробіть легку вібрацію. Потім двома або трьома пальцями правої руки виконайте легке постукування по зовнішній поверхні ніжки, при цьому просувайте руку від стопи до тазостегнового суглоба.

Повторіть такий рух 3-4 рази. Після цього повторіть кілька разів погладжування і вібрацію. Масаж ніжки завжди закінчуйте погладжуванням. Виконайте те ж саме на правій ніжці, при цьому намагайтеся праву ніжку тримати своєю правою рукою, а масажувати лівої.

Потім візьміть малюка за ліву ручку і ніжку і обережно перекатите на животик. Не бійтеся, навіть немовля декількох днів від народження ніколи не задихнеться в положенні на животі. Дитина обов'язково поверне голівку на бік, щоб було вільно дихати.

Погладьте від п'ятки до ягодичках праву і ліву ніжки кілька разів. Погладьте від п'ятки до пахвової області по бічній поверхні тулуба праворуч і ліворуч кілька разів. Візьміть праву ручку малюка в області зап'ястя і праву стопу і потягніть річку трохи вгору, а ніжку трохи вниз, тобто розтягніть дитину. Те ж саме виконайте з іншого боку.

Повторіть таке розтягування кілька разів. Це вправа дуже корисно малюкам в перші тижні життя. Потім переходите до масажу сідниць.Масаж сідничок

Масаж дитиниКілька разів погладьте долонею правої руки спочатку одну ягодичку, потім другу від тазостегнового суглоба у напрямку до анусу. Злегка пощипайте ягодички. Ще раз погладьте праворуч і ліворуч. Здійсніть долоньками легке пошлепывание сідничок. Завершіть всі погладжуванням. Якщо малюк не відмовляється лежати на животику, переходите до масажу спини.Масаж спини

Масаж дитиниПогладьте правою долонею праву половину спинки від поперекової області до плечику. Те ж саме виконайте лівою долонею. Чергуючи руху, праворуч і ліворуч, повторіть погладжування кілька разів. Потім погладьте спинку дитини від сідниць до голівці тильною стороною кисті, а у зворотному напрямку, від голови до сідниць, - долонею. Повторіть такий рух кілька разів.

Погладьте долонькою від хребта до бічної поверхні тулуба праворуч і ліворуч одночасно. Завершіть всі погладжуванням від попереку до плічок. Тепер малюка можна перевернути назад на спинку, і приступити до масажу живота.Масаж живота

Масаж дитиниПочинаємо з погладжування за годинниковою стрілкою 5-6 разів. Потім робимо зустрічне погладжування. Кладемо руки на живіт дитини наступним чином: долоню правої руки зверху лівої половини живота, тильна сторона пальців лівої руки - внизу правої половини живота. І одночасно погладжуємо долонею вниз, а тильною стороною пальців - вгору. Повторити 5-6 разів, ці рух покращує перистальтику кишечника.

Можна зробити погладжування по косим м'язам живота. Покладіть пальці обох рук під поперекову область і направте руки назустріч один одному, зверху вниз і вперед, пальці з'єднуються над пупком. Повторіть 5-6 разів.

Для профілактики пупкової грижі після двох тижнів ( після повного загоєння пупкової ранки ) щодня по кілька раз в день пощипывайте шкіру навколо пупочка, збирайте пупок в складочку двома пальцями ( пупок при цьому обов'язково повинен йти всередину складочки ) і обов'язково крутите шкірний пупковий вузлик. Для цього покладіть подушечку великого пальця на пупок нігтем вниз, злегка притисніть палець до пупка і, не відриваючи, поверніть нігтем палець вгору. Руху здійснюється протягом 1 секунди і так 10-15 разів поспіль.Масаж грудей

Масаж дитиниВстановіть два пальці обох рук на середину грудини. Виконуйте погладжування одночасно двома руками за напрямком до правого і лівого плечику ( малюйте на грудях «галочку» ). Також двома пальцями виконуйте кругові рухи навколо грудних залоз ( малюйте кола ). Потім проведіть трьома пальцями по міжреберних проміжків від кінця грудини до бічної поверхні тулуба праворуч і ліворуч ( причісуйте грудну клітку ). Повторіть руху кілька разів.Масаж ручок

Масаж дитиниПокладіть великий палець лівої руки в ліву кисть дитини, іншими пальцями обхват передпліччя, поверніть малюка на бік. Щоб ручка розслабилася, зробіть правою рукою легке постукування або вібрацію. Коли ручка розслабиться, постарайтеся її випрямити. Обхопіть ліву ручку всіма пальцями правої руки і погладжуйте кілька разів від кисті до пахвової області. Биття і вібрацію повторіть кілька разів. Погладжуйте переважно зовнішню поверхню ручки. Потім приступайте до масажу кисті.Масаж кистей

Масаж дитиниРозминайте кожен пальчик, відводите великий палець назовні, розминайте бугор великого пальця, кілька разів малюйте на долоньці кружечок. Потряхивайте кисть, проведіть нею по поверхні, постукуйте пензлем по різних поверхнях.

Якщо у вас не виходить зробити весь масаж відразу, не засмучуйтесь! Починайте з окремих частин тіла. Спочатку масажуйте ті з них, які подобаються маляті - як правило, це ніжки і ягодички. Потім, через кілька днів, починайте робити масаж зон, які не дуже приємні дитині ( спинка, грудка, животик ).

Особливо не подобається дітям масаж ручок. Але робити його вкрай важливо, так як зазвичай тонус ручок більше, а до двох місяців малюк вже має тягнути в рот кулачок, утримувати вкладену в ручку іграшку. Це все сходинки розвитку і їх треба пройти вчасно.

Дуже поступово, але КОЖЕН ДЕНЬ привчайте дитину до масажу. Спочатку можна розбити заняття на кілька частин ( і виконувати їх протягом дня ). Але до місяця-півтора постарайтеся робити весь масаж, без будь-яких «дроблення». Під час занять активно спілкуйтеся з сином чи донькою, хваліть дитину, ласкаво розмовляйте, підтримуйте у нього радісний настрій.

Масаж дитину обов'язково треба поєднувати з гімнастикою, з заняттями на великому гімнастичному м'ячі і плаванням у великій ванні з перших тижнів життя. Тільки такий комплекс дасть вашій дитині потужну здорову основу на все життя. Успіху і здоров'я вам та вашим дітям!на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua