← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Рахіт і вітамін D

версія для друку

РахітРахіт, симптоми рахітуЩе в середні століття лікарі звертали увагу на патологічні зміни скелета у деяких дітей, вперше ж рахіт був описаний англійськими рвачами в 1650 році, хоча до знання істинних причин недуги було ще далеко. Сьогодні механізм захворювання вивчений досконально, але це, на жаль, не означає, що рахіт став зустрічатися рідше.

Те, що діти в далекому минулому хворіли, зрозуміло: їх мами нічого не чули про вітаміни, збалансованому харчуванні, гімнастики для новонароджених та цілющої сили сонячних променів. Втім, сучасні вчені вважають, що рахіт у «давніх» дітей був пов'язаний не тільки з нестачею інсоляції, скільки з мізерним харчуванням і поганими умовами життя.

У більш пізні часи причиною рахіту також могла бути міграція людей з сонячного півдня в північні краї. Аналогічна картина спостерігається сьогодні в країнах Азії та Африки: проблема захворювання рахітом стоїть дуже гостро у зв'язку з важким економічним становищем і недоліком харчування.

У наших мегаполісах свої причини: над великими містами з їх висотною забудовою і загазованістю утворюється щільна димова завіса, яка не пропускає необхідної кількості ультрафіолетового випромінювання сонця. В результаті дуже потрібний дитині вітамін D, який має виробляти шкіра під впливом УФ-випромінювання, не утворюється.

До речі, УФ-промені - не єдине джерело отримання необхідного вітаміну. Інший шлях - їжа. Однак не всяка, а лише тваринного походження - молоко, сир, курячий жовток, печінка, свіже м'ясо, риба. Але от невдача: рахіт розвивається у дітей у віці від одного місяця, коли крихітний організм таку їжу засвоїти не в змозі.

І навіть якщо підставляти малюка сонячним променям і грудним молоком заповнювати відсутні запаси вітаміну, це все одно не захистить від рахіту, тому як сам по собі вітамін D ще не має антирахітичним дією. Щоб стати таким, йому потрібно з'єднатися з жовчю, а потім зазнати складний процес у печінці та нирках. Але ще незрілі органи і ферментні системи не в змозі провести таку роботу. Ось чому рахіт у великих містах став дуже поширеним і чи не природним станом з'явилися на світ малюків.Основні симптоми рахіту

Рахіт - захворювання зростаючого організму, що зачіпає, в першу чергу, кісткову систему. Однак може страждати і нервова система ( судомний синдром ), і м'язова ( зниження м'язового тонусу ), та травна ( при вираженому рахіті діти погано додають у вазі, мають місце часті зригування, порушення стільця ), і кровотворна ( при важкому перебігу рахіту бувають анемії ), імунна ( діти часто хворіють, причому банальні ГРВІ на фоні рахіту можуть протікати дуже важко ).

Найбільш грубі зміни, викликані рахітом, відбуваються в тих частинах скелета, які на момент хвороби ростуть швидше всього: в перші місяці життя спостерігаються зміни на кістках черепа ( вони стають більш податливими, м'якими, виражені лобні і тім'яні горби ), потім - на грудній клітці ( так звані, «реберні чотки», що виникають в місцях переходу хрящової частини ребра в кісткову ), до року зміни можуть бути на руках і ногах ( деформація гомілок, дрібних суглобів ).

Найбільш схильні до захворювання рахітом малюки у віці від 2-3 місяців до 2-3 років. Але існує і так званий «пізній рахіт» - він може виникнути при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, коли порушене всмоктування вітаміну D, при захворюваннях підшлункової залози, при нераціональному харчуванні, у які живуть в темних, напівпідвальних приміщеннях.Як протікає рахіт

Як правило, на початку захворювання діти стають дратівливими, неспокійними, мало і погано сплять. Класичним симптомом рахіту є сильна пітливість голівки дитини, особливо до кінця годування. Діти досить бліді, порушення живлення можуть бути виражені як у надлишковій вазі, так і в недостатній приріст.

М'язовий тонус знижується, малюки починають відставати від однолітків у фізичному ( пізніше починають сидіти, стояти, ходити ), а потім і в психомоторному розвитку. Череп у дитини стає великим, велике тім'ячко розширений, його краї м'які; розростаються лобові і тім'яні горби, від чого зверху череп набуває квадратну форму. Що стосується грудної клітини, то крім описаних вище «реберних чоток», при тривалому рахіті може змінюватися її форма - область грудини виступає вперед, а з боків груди ущільнюється, нижні ребра видаються назовні.

Деформуються і кістки кінцівок, особливо товщають променезап'ясткові суглоби і щиколотки. Від навантаження, а іноді й під впливом скороченою мускулатури, ноги набувають Про - та Х-подібну форму. Знижуються тонус у всіх групах м'язів, у тому числі м'язів живота - він стає роздутим, великих розмірів ( «жаб'ячий живіт» ), нерідко спостерігаються пупкові грижі. Характерне явище - запори, пов'язані зі слабкою мускулатурою кишечника. Запізнюється також прорізування зубів ( їх термін і порядок ).

У дітей, які страждають вираженим рахітом, відмічається збільшення мигдаликів і шийних лімфатичних вузлів, так як із-за зниження імунітету ці малюки часто страждають хронічними інфекціями. Нестача вітаміну D порушує обмін кальцію і фосфору. Кальцій починає активно вимиватися з кісток ( виводиться із сечею ), які інтенсивно ростуть. В результаті вони стають м'якими, деформуються, розростається хрящова тканина, в місцях з'єднання грудини з ребрами промацуються ущільнення.

Фосфор також виводиться з організму. Його недолік пригнічує нервову і м'язову системи. У дитини з'являється задишка, липкий піт, попрілості, облисіння потилиці. Це відбувається з-за того, що піт дратує шкіру і малюк треться головою об подушку. Крім того. Знижується імунний захист, частішають респіраторні та бронхо-легеневі захворювання. Дитина полохливий, примхливий, здригається уві сні, сон його короткий і тривожний, часто піднімається температура.Лікування й профілактика рахіту

Як же вберегти свого малюка від цього серйозного захворювання? Насамперед, необхідно ще під час вагітності проводити заходи профілактики: більше бувати на свіжому повітрі, включати в свій раціон кисломолочні продукти, сир, сметану, сир, м'ясо, рибу, вершкове і рослинне масла, достатню кількість свіжих фруктів і овочів. Якщо вагітність припадає на осінньо-зимовий період, рекомендується прийом полівітамінних препаратів для майбутніх мам.

Постнатальна профілактика ( відразу після народження малюка ) включає:

  • Природне грудне вигодовування, раціональне харчування мами, своєчасне, але не занадто раннє введення прикорму.
  • Дотримання режиму дня, достатнє перебування малюка на свіжому повітрі у світлу пору доби.
  • Ретельний догляд за дитиною, гімнастика, масаж.
  • При необхідності - специфічна профілактика шляхом прийому вітаміну D.

Взагалі ж, лікування рахіту медики поділяють на специфічне й неспецифічне. Специфічне, яке призначає лікар. Неспецифічне - що проводить мама. І від останнього, здається, одужання дитини залежить більшою мірою. Це прогулянки на свіжому повітрі, правильно організований режим сну і неспання, раціональне харчування, масаж, гімнастика.

Останні два пункти виконувати зовсім не складно, оскільки масаж полягає в ніжному погладжуванні і розтиранні тільця малюка зверху вниз, а гімнастика - в обережному розведенні ручок і ніжок. Так як кістки малюка ще не зміцніли, статичні навантаження категорично заборонені. Масаж слід робити не поспішаючи, протягом 8-10 хвилин 2-3 рази на день, перевертаючи дитини зі спини на животик і навпаки. Процедури підсилюють обмінні процеси в шкірі, що сприяє утворенню в ній вітаміну D.

Так само дуже корисні купання - рахитичных діток слід купати кожен день, проводячи у воді таку ж гімнастику, як і на «суші» - обережно розводячи і зводячи кінцівки, погладжуючи, даючи малюку самому робити ручками і ніжками плавальні рухи ( для цього треба час від часу купати його у великій ванні, де багато місця ). А ось активні проныривания при рахіті протипоказані - стрес може спровокувати погіршення стану дитини.Передозування вітаміну D

Є одна дуже важлива обставина: бажаючи малюкові якнайшвидшого одужання, не нашкодь! Справа в тому, що при інтенсивному лікарському лікуванні може статися передозування вітаміну D. А це, мабуть, гірше, ніж, якби його бракувало. У дитини починається блювота, від відмовляється від їжі, втрачає у вазі, відзначається підвищення температури тіла, млявість, сонливість.

Надлишок вітаміну D пригнічує діяльність нервової та м'язової систем, викликає серйозні ускладнення в роботі печінки, провокує алергічні напади. Більш того, вітамін D, може стати причиною важкого отруєння крихітного організму. Кальцій може заблокувати вихід сечі - в цьому випадку спостерігається набряклість, і бруньки можуть навіть не витримати такого навантаження.

Перш ніж давати малюкові крапельки вітаміну D, обов'язково порадьтеся з лікарем. І, якщо він вважає, що дитині потрібно більше однієї краплі в день, давайте вітамін не відразу, а поступово збільшуючи дозу: в перший тиждень - по одній краплі; якщо немає алергічної реакції і перерахованих вище симптомів, на другий тиждень - по дві, на наступному - по три. Якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, краще, якщо краплі пити мама - в результаті підвищиться вміст вітаміну D в молоці, і печінка дитини не постраждає.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua