← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Дисбактеріоз у новонароджених і грудних дітей

версія для друку

Бесіда друга. Про проблеми дисбактеріозу

дисбактеріоз у новонароджених, грудних дітейУ попередній розмові ми обговорювали питання лікування гострих захворювань дихальних шляхів у дітей методами нелекарственной терапії. Одним з доводів на користь такого лікування була згадка про дисбактеріозі як можливе ускладнення при лікарської хвороби. Так, таке поняття - лікарська хвороба - відомо дуже давно, прояви її численні, і одне з них - дисбактеріоз.

> Коли виникає дисбактеріоз?

Слід зазначити, що дисбактеріоз виникає не тільки в результаті непомірного, часто невиправданого медикаментозного лікування. Цей стан може з'явитися і в тих випадках, коли організм людини ослаблений. Наприклад, дисбактеріоз часто виникає при опіках, після тяжких хірургічних операцій, при збільшенні радіації (часто дисбактеріозом страждають лікарі-рентгенологи), при будь-яких екологічних порушеннях, наприклад забруднення повітря промисловими відходами і т.д.

> Що сприяє розвитку дисбактеріозу?

Розвитку дисбактеріозу у дітей сприяють родові травми, штучне вигодовування, різні захворювання, що супроводжуються зниженням імунітету, глисти, гострі заразні хвороби (тиф, дизентерія) і хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, такі, як коліт (запалення слизової товстого кишечника), ентерит (запалення тонкого кишечника) та інші.

Проблеми дисбактеріозу стали актуальними в останні роки як результат порушення екології, поступового погіршення стану здоров'я наших дітей, невиправданого масивного лікування антибіотиками будь-яких захворювань дорослих і дітей.

> Роль мікрофлори в організмі

Для того щоб зрозуміти, що таке дисбактеріоз, ми повинні спочатку поговорити про те, що таке нормальна мікрофлора і яка її роль в організмі.

Нормальна бактеріальна флора необхідна для життєдіяльності людини. До її складу входять корисні бактерії, що володіють дивовижними властивостями.

По-перше, вони стимулюють імунітет людини. Нагадуючи деякими своїми властивостями хвороботворних мікробів, вони постійно забезпечують вироблення імунітету проти них. Це як би природна постійна щеплення.

По-друге, вони беруть участь у переварюванні їжі, розщепленні складних вуглеводів, білків, усмоктування жирів, заліза і вітамінів. Завдяки цим корисним бактеріям добре розщеплюється клітковина.

По-третє, ця флора зупиняє ріст шкідливих бактерій (наприклад, дизентерійних паличок і вібріонів холери) і виділяє особливі речовини, які знищують їх.

> Що таке дисбактеріоз?

Що ж таке дисбактеріоз? Це порушення нормальної мікрофлори в організмі і заміна її так званої умовно-патогенною флорою (грибки, стафілококи, протей, стрептококи, синегнойные палички та ін)

Якщо нормальна бактеріальна середовище в кишечнику руйнується, то падає імунітет і діти часто хворіють, захворювання у них завжди тягнуться довго.

> Наслідки дисбактеріозу

Без цієї флори людина не може засвоїти залізо, такі вітаміни, як D, K, всю групу вітамінів B, кальцій. Тому навіть при повноцінному годуванні маленька дитина не може отримати з їжі всього комплексу речовин, необхідних для його розвитку. До того ж його кишечник дратується продуктами неповністю перевареної їжі, і це викликає здуття і внутрішні запальні процеси (коліт). Страждає при дисбактеріозі не тільки товстий кишечник. Часто шкідлива флора поширюється вгору і доходить до тонкого кишечника, в якому також виникає запалення. В таких випадках вже повністю порушується переварювання і всмоктування їжі.

> Дисбактеріоз і інфекція

У маленьких або дуже ослаблених дітей шкідливі бактерії заселяють також і сечовивідні шляхи, викликаючи їх інфікування. А іноді вони можуть проникнути через кишечник в кров і викликати вогнища запалення у багатьох органах (гнійний отит, кривавий пронос, пухирі на шкірі). Зокрема, такі поразки характерні для стафілококової інфекції. В цьому випадку кажуть, що у дитини сепсис. Стафілокок особливо небезпечний в перший рік життя. Такі ж поширені ураження дають грибки. Грибкові ураження органів називають кандидамікозом. Кандидомікоз виникає найчастіше у ослаблених дітей, безперервно хворіють і при всякому захворюванні отримують масивну антибактеріальну терапію.

> Профілактику дисбактеріозу треба починати до народження дитини

Лікування дисбактеріозу складно і довго. Краще починати з профілактики цього стану ще до народження малюка.

Спостереження показали, що у матерів перед пологами збільшується в кишечнику кількість дуже корисних бифидумбактерий. Сенс профілактики полягає в тому, щоб не допустити стерилізації корисної флори в кишечнику у вагітної.

В період вагітності треба по можливості відмовитися від застосування ліків, особливо антибіотиків. Дуже важливо правильне харчування. В ньому має бути багато вітамінів. У період вагітності рекомендуються соки, фрукти, ягоди (особливо корисні лісові, які людина ще не отруїв азотовмісні добривами). В цей час краще відмовитися від такої їжі, яка важко перетравлюється (жирні сорти м'яса, торти, копченості) або готується з додаванням нітратів (ковбаса, сосиски), або є для деяких алергеном (риба, шоколад, какао). До початку вагітності треба постаратися підлікувати всі хронічні вогнища інфекції в зубах, в носоглотці, в сечостатевій і травній системах. Під час вагітності жінка повинна багато гуляти, не втомлюватися. Родові травми часто виникають у нервових, погано фізично розвинених жінок, які страждають різними захворюваннями.

На жаль, часто у нас дуже примітивно розуміється рівність статей. Дійсно, жінка повинна бути рівною з чоловіком перед законом, але вона по своїй особливій ролі продовжувачки людського роду не може нести з чоловіком рівну навантаження. Однак жінка у нас деколи несе не тільки рівну, але і велике навантаження в порівнянні з чоловіком. Звідси часті невдачі в пологах, ослаблені хворі діти. Більшість сучасних жінок не в змозі забезпечити дитину единстренно можливою для нього їжею - грудним молоком. У 50-х роках, коли я починала свою лікарську практику в якості дільничного лікаря, рідко зустрічалися матері, які не годують грудьми. Сьогодні грудне годування у 70-80% міських жінок закінчується через 2-3 місяці після народження малюка, а іноді вже в період новонародженості.

> Дисбактеріоз у немовлят

А у новонароджених в наш час дисбактеріоз виникає ще до всякого медикаментозного лікування.

В першу-другу добу кишечник новонародженого стерильний, а потім починається його заселення кишковою флорою. При заселенні шкідливої флорою виникає дисбактеріоз. Дитину виписують з лікарні з великою втратою у вазі. Вдома батьки помічають, що у нього дуже частий стілець, іноді після кожного годування. При годуванні малюк спочатку жадібно вистачає сосок, а потім раптом починає несподівано кричати, вигинатися, відмовлятися від грудей, хоча мати знає, що він голодний. А у деяких дітей спостерігається протилежна картина: запори, дитина може оговтатися тільки за допомогою клізми. Запор - результат того, що грудне молоко погано перетравлюється.

Дисбактеріоз у новонароджених пов'язаний з порушеннями мікробної флори у матерів, у персоналу пологового будинку та інших людей, з якими контактує новонароджена дитина. Здавалося б, що пологи в домашній обстановці дозволяють захистити дитину від чужорідної інфекції. Проте я спостерігаю сім'ю, де обидва дитини страждають від дисбактеріозу з перших днів життя, хоча старший народився в пологовому будинку, а молодший - вдома.

> Роль раннього прикладання до грудей

Вже на 6-7-й день від народження, як показала робота докторів В.Г.Дорофейчук і Г.А.Лекомцевой з Горьківського інституту педіатрії, у багатьох сучасних дітей є дефіцит корисних бактерій (бифидумбактерий) - їх замінює шкідлива флора. Помічений цікавий факт: чим пізніше дитина прикладена до грудей, тим більше у нього шансів отримати дисбактеріоз. Тому для природної профілактики дисбактеріозу рекомендується раннє прикладання новонародженого до грудей, що також стимулює приплив молока в матері, тобто попереджає гипогалактию (нестача молока).

> Симптоми дисбактеріозу

Зупинимося на симптоми дисбактеріозу. У старших дітей з'являється рідкий неперетравлений стілець зі слизом та зеленню, а часто і з прожилками крові (або, навпаки, запор). У малюків виникають зригування, блювота, здуття живота. Лікар може виявити збільшення печінки. Діти багато плачуть від болю в животі, роздратовані і примхливі. Вони часто і довго хворіють, майже не додають у вазі. Апетит зазвичай знижений, спостерігаються недокрів'я і ознаки рахіту.

Найбільш важким є так званий поширений дисбактеріоз, коли мікроби розносяться з кишечника по всьому організму, викликаючи запальні процеси в багатьох органах. Наприклад, грибкове захворювання (кандидомікоз) може викликати одночасно молочницю, ангіну, ураження шлунково-кишкового тракту і запалення легенів.

Дисбактеріоз часом протікає і непомітно, без описаних яскравих симптомів. Але при цьому все ж спостерігається часта захворюваність, зниження апетиту, відставання у вазі від однолітків. Такий перебіг називається латентним (прихованим).

> Лікування дисбактеріозу антибіотиками - типова помилка

Типова помилка при лікуванні дисбактеріозу полягає в тому, що ми, лікарі, намагаємося вбити шкідливу флору антибіотиками. Але, на жаль, це неможливо. Антибіотики стерилізують корисну флору і тільки на час приглушують умовно - патогенну. Таким чином ми тільки збільшуємо дисбактеріоз.

> Грудне годування необхідно зберігати!

Ще раз хочу підкреслити, як важливо зберегти грудне годування при дисбактеріозі у малюків. У своїй практиці я не раз чула думку про те, що при тривалих проносах краще прибрати грудне молоко, замінивши його сумішами. Ще гірше буває ситуація, коли у матері в грудному молоці знайдуть стафілокок і його ж виявлять у малюка. Тоді лікар пропонує негайно припинити грудне вигодовування. Ні, це тільки погіршить стан малюка, так як всі приготовані суміші на коров'ячому молоці, яке дуже відрізняється від грудного і засвоюються дитячим організмом значно гірше. Все це тільки ускладнить перебіг дисбактеріозу, посилить запальні реакції і може викликати ще й алергічне стан (діатез). Рідкий стілець може зникнути, але з'явиться запор, що так само болісно для малюка. Треба пам'ятати - у молоці матері є й антитіла проти шкідливих мікробів! Якщо в молоці матері є стафілокок, то обов'язково будуть і противостафилококковые антитіла, які потрібні дитині.

А вихід полягає в наступному: потрібно лікувати мати, не позбавляючи дитину при цьому грудного молока. При стафілококової інфекції дуже добре може допомогти препарат хлорофіліпт - витяжка з хлорофілу листків евкаліпта. Цей препарат чудово знищує умовно-патогенну флору. Приймають його всередину у вигляді спиртового розчину по 25 крапель тричі на день.

> Роль стану матері

Правильне харчування матері має колосальне значення. Необхідно, щоб мати сама отримувала велику кількість вітамінів. Треба обов'язково дати їй можливість відпочити. І, нарешті, тільки за рекомендацією лікаря можна використовувати біопрепарати і різні фаги ("пожирачі" мікробів). Добре одночасно лікувати і матір та малюка.

Лікування самої дитини треба починати з призначення правильної дієти.

Для грудних дітей необхідно в що б те не стало зберегти грудне вигодовування. Якщо неможливо повністю, то хоча б частково.

При змішаному вигодовуванні продовжуйте давати дітям ті суміші, до яких вони звикли. Дотримуйтеся обережності в призначенні нових продуктів, особливо соків і овочів. Особливості вигодовування грудних дітей у сучасній обстановці будуть відзначені в наступній бесіді.

> Універсальної дієти немає

Всі призначення лікаря повинні враховувати особливості даного хворого.

Так що я не можу запропонувати єдину дієту для всіх страждають дисбактеріозом. У одних дітей основне вогнище ураження може бути в кишечнику, в інших - у жовчному міхурі. Одні мають нормальну, інші - знижену, а треті - підвищену кислотність шлунку. Та й ускладнення можуть бути самими різними. Все це ускладнює призначення дієти, корисною всім. Але деякі поради можна запропонувати.

> Корисно роздільне харчування по Шелтону

У зв'язку з тим що при дисбактеріозі завжди порушується переварювання їжі, хочу рекомендувати вам будувати годування дітей так, щоб їжа все-таки перетравлювалася і не викликала алергічних станів і не ускладнювала запального процесу в кишечнику. Такий ефект досягається, якщо будувати дієту за методом доктора Шелтона. Його рекомендації засновані на роботах фізіологів, зокрема І.п.павлова та його учнів, які вивчали процеси травлення. Звичайно, ми не маємо багатьох продуктів, які наказував своїм хворим доктор Шелтон, так і якість наших продуктів не витримує порівняння з американськими. Але і в наших умовах ми можемо використовувати сам принцип роздільного харчування, принцип монодієти, що лежить в основі підходу доктора Шелтона. Це означає, що в одне годування слід давати одне блюдо, не змішувати продукти, одні з яких в основному складаються з білків, інші - з вуглеводів. З цього не випливає, що дітей треба суворо обмежувати в харчуванні. Ні, тільки для поліпшення перетравлювання їжі треба намагатися не змішувати різні продукти.

> Приклад дієти при дисбактеріозі

Наведу приклад такої дієти для дитини старше трьох років. Після сну (в цей час діти охоче п'ють) натщесерце дайте дитині трохи води. Воду треба давати дітям в такій кількості, в якому вони її потребують. Через 15-30 хвилин або пізніше дайте дитині розведений сік, використовуючи фрукти по сезону. Влітку - ягідні соки (чорниця, чорна і червона смородина, вишня тощо), восени та взимку - яблука і груші, навесні - цитрусові. Для кращого перетравлення їжі соки дітям розводять водою в пропорції 1:1 або одну частину води до двох частин соку. (Нерозведені соки пригнічують діяльність підшлункової залози, а розлучені підсилюють. Пригнічення переваривающей здатності підшлункової залози завжди супроводжується і пригніченням ферментативної діяльності шлунка. Розлучені ж соки, випиті натщесерце, стимулюють діяльність шлунка і підшлункової залози.) Через 15-20 хвилин дайте дитині кашу - краще з цільного зерна. В обід знову можна запропонувати малюкові будь сік, а можна дати салат з помідорів з олією (сира білокачанна капуста і свіжі огірки можуть посилити дисфункцію кишечника). Далі - круп'яної або овочевий вегетаріанський суп можна покласти в нього відварне м'ясо, фрикадельки. Іноді - рибний суп з вареною рибою. Не слід давати м'ясо з картоплею, це поєднання несприятливо для перетравлення. Діти погано їдять гарніри до м'яса, вони охоче їдять м'ясо окремо. Через 2-3 години можна запропонувати дитині компот (киселі протипоказані!), або печені яблука, або чай з сухарями, сушками, нежирним печивом. Вечеря повинна складатися частіше з білкової їжі. Можна дати сир з кефіром, але тільки, якщо сир у вас власного приготування. Якщо ж у вас є лише сир, куплений на ринку або в магазині, то щоб уникнути отруєнь зробіть сирники, сирну запіканку. Ці страви добре поєднуються з кефіром. Іноді на вечерю можна дати якесь картопляне блюдо. Діти охоче їдять смажену картоплю з квашеною капустою, солоним огірком. Можна запропонувати 1-2 яйця, але не давайте до них ще якісь страви.

> Як годувати під час загострення?

Під час загострення з боку кишечника слід у пропонованій дієті замінити сирі яблука печеними, овочеві супи - на слизові круп'яні супи, не давати квашену капусту, огірки і смажену картоплю, замінивши їх будь кашею.

> Хімічних стимуляторів краще уникати

Для кращого перетравлення їжі лікарі часто виписують соляну кислоту з пепсином (отримуються із шлунка коней чи собак), панкреатин (теж тваринного походження), фестал і т.д. Ці ліки чужорідні для людини, вони можуть стати алергенами. Замість них краще давати дитині до їжі розведені соки, стимулюють виділення власних ферментів. Крім того, соками ми зменшуємо авітаміноз і компенсує нестачу заліза.

Та традиційна терапія біопрепаратами, яку призначають лікарі, може допомогти лише за умови поліпшення стану всього організму. А цьому сприяють дієта, загальнозміцнююча терапія та загартовуючі процедури, націлені на стимулювання власного імунітету.

> Біопрепарати

В залежності від порушення флори в кишечнику може бути призначено лікування наступними біопрепаратами: або ністатином (при грибковому ураженні), або хлорофіліптом (при стафілококової флори). З успіхом застосовуються різні фаги (противопротейные тощо). До 6-місячного віку застосовується біфідумбактерин, старшим дітям можна призначати біфікол, лактобактерин, колібактерин. Курси лікування проводять тривало - до 21 дня кожним препаратом. Лікар направляє хворого на аналіз калу і за його результатами призначає конкретний біопрепарат. Так само, як і до дорослих, до дітей застосовують при лікуванні різні бактеріофаги.

Процес заселення хворого кишечника нормальною флорою йде деколи дуже повільно, тому курс іноді доводиться повторювати. Проте успіх лікування залежить не стільки від кількості цих препаратів, скільки від загальнозміцнюючої терапії.

> Загартовування при дисбактеріозі

Докладно про загартовування буде говоритися в п'ятій бесіді. Тут я тільки хочу звернути вашу увагу на те, що при загартовуванні дитини з дисбактеріозом не варто обливати животик холодною водою. Якщо ви будете обливати роздутий живіт холодною водою, то спазми в кишечнику, а отже і болю, посиляться. Багато матері роблять так: вони закривають живіт малюка гарячої пелюшкою, повертають його на животик, а потім ллють холодну воду по його спинці. Можна робити обливання тільки ніжок, але попередньо необхідно їх добре зігріти гарячою водою. У кожному разі - індивідуальний спосіб.

> Дисбактеріоз та лікування хронічних хвороб

У дітей, які страждають дисбактеріозом, знижений імунітет, вони часто хворіють. Як при цьому лікувати всі хронічні осередки інфекції: хронічний тонзиліт, аденоїдні розростання або запалення в жовчному міхурі? Слід пам'ятати, що лікування супутніх захворювань не повинно погіршувати стан мікрофлори. Значить, знову треба вдатися до нелекарственной терапії, з якої починалися наші бесіди. Я б дуже рекомендувала обгортання 1-2 рази в тиждень як очищувальну процедуру. Якщо у малюка є хронічний тонзиліт або аденоїдні розростання, то дуже корисний контрастний душ: спочатку тепла вода, потім холодна. Не бійтеся холодної води, стан ніколи не погіршиться, якщо малюка попередньо зігріти. Слід робити поспіль кілька змін температури води - від трьох до семи. Після останнього обливання холодною водою треба, не витираючи малюка, тепло укутати її і покласти на 20-30 хвилин в ліжко. Під час контрастного душу і після нього у дітей посилюються виділення з носа, іноді вони починають кашляти. Не хвилюйтеся - це позитивна дія процедури: починає виділятися слиз і мокрота з носоглотки, тобто йде очищення.

Водні процедури можна робити і при невеликому підвищенні температури, вони завжди покращують стан дитини, а також мають і ефект, що гартує. Вони стимулюють захист організму, а це - саме необхідне при дисбактеріозі.

дисбактеріоз у новонароджених, грудних дітейДИСБАКТЕРІОЗ У НЕМОВЛЯТ
І ГРУДНИХ ДІТЕЙ

Дисбактеріоз у дітей
Дисбактеріоз кишечника


на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua