← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Жовтяниця у новонароджених

версія для друку

Жовтяниця новонародженого


Жовтяниця новонароджених: патологічна жовтяниця, фізіологічна жовтяницяМоже жовтяниця у новонароджених бути фізіологічної - кажучи по-іншому, нормальної? І як бути, якщо у новонародженого иктеричные ( пофарбовані жовтим ) шкіра і склера очей?Види жовтяниць у новонароджених

ЖОВТЯНИЦІ У НОВОНАРОДЖЕНИХ бувають фізіологічні і патологічні. Фізіологічна жовтяниця безслідно зникає протягом короткого проміжку часу. Патологічна жовтяниця новонароджених викликається захворюваннями та часто потребує пильного медичного контролю. Станів, при яких у новонароджених малюків буває жовтяничне фарбування шкіри, білків очей і видимих слизових оболонок, в даний час налічують більше 50!

І все ж найпоширеніша жовтяниця у дітей, тільки що з'явилися на світ, - фізіологічна. Вона зустрічається приблизно у 60-70% малюків і з'являється на 3-4 день після народження. Цей стан - не хвороба і з часом проходить. Воно пов'язане з незрілістю деяких систем дитячого організму, які відповідають за обмін особливої речовини - білірубіну.Білірубін у новонароджених

Білірубін утворюється при руйнуванні еритроцитів - червоних клітин крові, що містять гемоглобін і забезпечують органи і тканини киснем. До народження, поки малюк не дихає самостійно, в його організмі кисень переносять еритроцити з особливим ( фетальным ) гемоглобіном.

Ці еритроцити після народження за непотрібністю руйнуються з утворенням великої кількості білірубіну. Такий білірубін називають непрямим, або вільним. Він не розчиняється, тому не може виділятися з сечею. Перетворенням його в розчинну форму і виведенням із жовчю займається печінку. Навіть у здорових дітей відразу після народження часто не вистачає спеціального білка, який забезпечує перенесення білірубіну в печінкові клітини, де він після низки біохімічних реакцій з'єднується з речовинами, що роблять його розчинним.

Це потрібно для того, щоб білірубін не чинить токсичної дії і благополучно виводився з організму. Забезпечують таке перетворення відразу кілька ферментних систем. У багатьох новонароджених ці системи закінчують своє дозрівання і починають повноцінно працювати тільки через кілька днів після народження.

Поступово покращується робота системи виділення білірубіну. Зазвичай через 1-2 тижні жовтяничне фарбування шкіри зникає, не заподіюючи ніякої шкоди дитині. Зрозуміло тепер, чому жовтяниця новонароджених недоношених дітей зустрічається частіше, більш виражена і тримається довше, ніж у доношених малюків. І вираженість підвищення рівня білірубіну в крові у недоношених залежить не від маси тіла при народженні, а від ступеня зрілості плоду і проблем мами під час вагітності. Частіше «жовтіють» дітки багатоплідної вагітності, новонароджені, у яких були родові травми, малюки, народжені від матерів з цукровим діабетом.

Рівень білірубіну новонароджених

Жовтяниця новонароджених: фізіологічна жовтяниця, білірубін новонародженихПри фізіологічній жовтяниці загальний стан дітей, як правило, не страждає. Тільки якщо вона сильно виражена, малюки стають сонливими, ліниво смокчуть, іноді у них буває блювота. Про тяжкості жовтяниці судять не за зовнішніми проявами, а за рівнем прямого білірубіну в крові. Він досягає максимуму на 3-й день життя дитини. Дитячий організм «бореться» з надлишком білірубіну, пов'язуючи його з білком крові альбуміном, тим самим, запобігаючи його токсична дія. Але так буває не завжди.

При дуже сильному підвищенні рівня білірубіну альбумін не може «блокувати» його повністю, і той проникає в нервову систему. Це може чинити токсичну дію, в першу чергу на життєво важливі нервові центри, головний мозок. Такий стан називають «ядерною жовтяницею», або «білірубінової енцефалопатії». Симптоми: виражена сонливість, судоми, зниження смоктального рефлексу. Серед пізніх проявів - глухота, параліч, розумова відсталість.

Раніше у разі підвищення рівня вільного білірубіну використовували внутрішньовенне вливання розчинів глюкози, аскорбінову кислоту, фенобарбітал, жовчогінні засоби для прискорення його виведення. Зараз все більше фахівців і клінік в усьому світі відмовляються від використання ліків для лікування фізіологічної жовтяниці новонароджених. Більше того, застосування деяких засобів визнано неефективним.

Сьогодні самий дієвий і перевірений метод зниження токсичності білірубіну при фізіологічній жовтяниці - фототерапія ( світлолікування ). Шкіру малюка висвітлюють спеціальною установкою ( в середньому 96 годин на курс ).

Під впливом світла білірубін перетворюється в нетоксичні похідні, основне з яких носить назву «люмирубин». У нього інший шлях виведення, і через 12 годин він виходить з організму з калом і сечею. Побічне явище при фототерапії можлива поява лущення шкіри і частого рідкого стільця, а у деяких дітей спостерігаються сонливість.

Після припинення лікування всі явища безслідно проходять. А після виписки з пологового будинку варто якомога частіше протягом дня підставляти малюка прямим сонячним променям. Краща профілактика і лікування фізіологічної жовтяниці - ранні і часті годівлі. Оскільки у дітей з підвищеним рівнем білірубіну буває підвищена сонливість, їх треба обов'язково будити для годування.

Молозиво, або «раннє молоко» перших декількох днів, діють як проносний і допомагає швидше вийти меконию ( первородному калу ). Білірубін, який перетворюється в печінці, також виводиться разом з ним. Якщо меконій не виходить швидко, білірубін з кишечника може повторно потрапити у кров, тим самим, підсилюючи рівень жовтяниці.

Навіть при рідко зустрічається жовтяниці, що викликається молоком матері, не рекомендують відмовлятися від грудного вигодовування. Відрізнити цю різновид жовтяниці у новонароджених дозволяють більш пізні строки появи ( після 1-го тижня життя дитини ) . Такий стан пов'язано з вмістом у молоці матері речовин, що знижують активність ферментів, що забезпечують «перетворення» непрямого білірубіну в розчинну прямій.

Патологічна жовтяниця

Жовтяниця новонароджених( жовтянка ): фізіологічна жовтяниця, білірубін новонародженихПатологічна жовтяниця найчастіше проявляється протягом першої доби після народження. Нерідко при цьому збільшуються печінка і селезінка, може знебарвлюватися кал, а сеча набуває темний колір, іноді на шкірі новонародженого мимоволі з'являються синці і точкові крововиливи. В аналізі крові відзначаються ознаки посиленого розпаду еритроцитів ( гемолізу ) та анемії. При патологічної жовтяниці лікуванням займаються фахівці. Воно цілком залежить від причини цього стану.

При несумісності матері і новонародженого за групами крові та/або по резус-фактору відбувається масивне руйнування ( гемоліз ) еритроцитів. Виражена жовтяниця часто буває, якщо у матері I група крові, а у дитини II або ( рідше III ). Вважається, що при кожній наступній вагітності підвищується ризик таких ускладнень. Саме з цієї причини жінкам з негативним резус-фактором особливо небезпечно робити аборт.

Руйнування еритроцитів може бути спричинено різними генетично обумовленими порушеннями, як, наприклад, микросфероцитоз ( анемія Мінковського-Шоффара ), порушеннями структури гемоглобіну ( наприклад, при серповидно-клітинної анемії ), зміною форми і структури самого еритроцита та ін. При лікуванні станів, які супроводжуються руйнуванням еритроцитів, часто використовують обмінні переливання крові, щоб «вимити» білірубін і антитіла, що викликають гемоліз.

Велику групу становлять жовтяниці, що виникають в результаті ураження печінки вірусами, бактеріями, найпростішими. Зрозуміло, що без лікування інфекційного процесу в таких випадках обійтися неможливо. На жаль, в даний час не для всіх вроджених інфекцій існують ефективні методи лікування. Це зайвий раз підкреслює необхідність ретельної підготовки до вагітності, особливо при наявності інфекційних захворювань, для зниження ризику передачі інфекції дитині.

Так звані механічні жовтяниці виникають через порушення відтоку жовчі при кісті жовчної протоки, кільцеподібної підшлункової залозі, атрезії ( недорозвиненості ) жовчних ходів. При цьому необхідно хірургічне втручання.

При пілоростенозі і обструкції кишечника причиною підвищення рівня білірубіну в крові є зворотне всмоктування його з кишечника. У таких ситуаціях теж можуть допомогти хірурги.

Конституціональна печінкова дисфункція ( синдром Жильбера-Мейленграхта ) - спадкове захворювання, дуже схоже з фізіологічною жовтяницею новонароджених, - зустрічається досить часто. Причина збою в обміні білірубіну в цьому випадку - порушення його зв'язування з-за спадкової неповноцінності ферментних систем печінки. Зазвичай цей стан потребує лікування і спостерігається гастроентерологами.

Гормональні порушення також викликають жовтяницю у новонароджених діток. Так буває, наприклад, при гіпотиреозі - зниження функціональної активності щитовидної залози. Поєднується така форма жовтяниці з іншими ознаками недостатнього вироблення гормонів щитовидної залози: великими розмірами живота, сухість шкіри, низькою температурою тіла, особливим, хрипким криком, запорами, набряками обличчя, повік, затримкою процесів окостеніння та ін. Виникає жовтяниця при гіпотиреозі на 2-3-й день життя, триває до 3-12 тижнів, а іноді і до 4-5 місяців. Лікування проводять під наглядом ендокринолога з використанням препаратів, гормонів щитовидної залози.

Не будучи фахівцем, неможливо розібратися у всіх тонкощах діагностики такої великої групи захворювань, як жовтяниці у новонароджених дітей ( жовтяниці ). Важливо зрозуміти - тривале збереження жовтяничного забарвлення шкіри у маленької дитини вимагає обов'язкового обстеження. Воно неодмінно повинно складатися із загального аналізу крові, визначення рівня загального білірубіну та його фракцій в сироватці крові, показників функції печінки, проби на гемоліз ( проба Кумбса ), ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, при необхідності і консультації хірурга або іншого фахівця для уточнення діагнозу і своєчасного проведення лікування.

Ця стаття ще визначається за запитами: биллирубин, биллирубин новонародженихна головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua