← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!
Сексуальне життя жінки

версія для друку

Глава 10. ЩО ЗАВАЖАЄ СЕКСУАЛЬНОГО ЖИТТЯ ЖІНКИ

Сексуальне життя тісно пов'язана з діяльністю центральної нервової системи. Якщо в жінки поганий настрій, маса проблем і турбот, то все це пригнічує сексуальний потяг і навіть у тих жінок, у яких немає ніяких сексуальних порушень, пропадає бажання займатися сексом.

Багато років у нашій країні створювався образ жінки - матері та жінки-трудівниці. З самого початку свого свідомого життя і до похилого віку жінка повинна була працювати, працювати і ще раз працювати, народжувати і виховувати дітей, і знову працювати на благо суспільства. Її особиста, а тим більше, сексуальне життя нікого не хвилювала.

Рівноправність в нашій країні розумілася дуже своєрідно - жінка мала право працювати на найважчих роботах, як і чоловік, а після роботи вона повинна була продовжувати свою «трудову вахту» і вдома.

Незважаючи на гучні гасла про те, що держава нібито проявляє неймовірну турботу про здоров'я жінки і підростаючого покоління, єдиними пільгами жінок, порівняно з чоловіками, був декретна відпустка та відпустка по догляду за дитиною. А після закінчення відпустки жінка повинна було ламати голову, куди б прилаштувати маленької дитини, щоб вийти на роботу, інакше вона втрачала і своє місце, і безперервність трудового стажу. Коли відпустка по догляду за дитиною трохи подовжили, про це говорили так, як ніби жінкам зробили найбільші поблажки, хоча ця відпустка була неоплачуваною - за жінкою всього лише зберігалися трудовий стаж і право повернутися на попереднє місце роботи. Але багато жінок не мали матеріальної змоги сидіти з дитиною в неоплачуваній відпустці, і були змушені вийти на роботу. А дитина в тому віці, коли він найбільше потребує присутності матері, її турботи, ласки і уваги, був всього цього позбавлений. Виростало нове покоління дітей, які згодом виявлялися всі негативні наслідки такого виховання.

Відпрацювавши на своїй роботі «від дзвінка до дзвінка», відстоявши в чергах і прийшовши додому навантажена сумками, жінка повинна готувати на всю сім'ю, прати, прибирати і займатися з дітьми.

Про яке нормальне сексуальне життя може йти мова, якщо такий ритм життя триває у переважної більшості наших жінок роками і десятиліттями! Навіть сама життєрадісна жінка з нормальним темпераментом під тягарем турбот через кілька років перетворювалася на замучену життям і нескінченними проблемами, вічно стурбовану і подавлену.

Секс і важкий вантаж проблем несумісні. Не дивно, що переважна більшість наших жінок не відчували від сексу нічого, пасивно поступаючись чоловікові і бажаючи, щоб статевий акт скоріше закінчився і можна було заснути, щоб завтра все повторилося знову.

Переважна більшість наших жінок страждає неврозами різного ступеня вираженості. Вони й самі не розуміють, що хворі неврозом, свою підвищену стомлюваність вони пояснюють свою високим навантаженням, а поганий настрій - безліч дрібних і великих неприємностей.

Жінки не звертаються до психіатра, невроз триває роками і десятиліттями, його прояви тяжчають, і врешті-решт відбувається невротичний розвиток особистості, яке вже дуже важко лікувати, так як невротичні порушення включаються в структуру особистості.

Найбільш частим з неврозів є неврастенія. Її основним симптомом є так звана дратівлива слабкість. Вона проявляється у надмірному реагуванні за випадковим або малозначительному приводу, дратівливістю, нестриманістю емоцій, підвищеною збудливістю, що раніше людині було невластиво.

Але навіть бурхливі емоційні прояви зазвичай нетривалі і швидко виснажуються. Підвищена збудливість може без будь-якої причини або по незначному приводу перейти в сльози і ридання.

Жінка стає нетерплячою, іноді метушливою. Очікування стає для неї вкрай болісним. Вона не може довго займатися одноманітним справою, намагається все зробити якнайшвидше, хоча і відчуває себе дуже втомленою.

Якщо жінка працює сидячи, вона змушена постійно міняти позу, стілець здається їй жорстким і незручним, вона встає, щоб трохи розім'ятися, то знову сідає, підкладає на сидінні що-небудь м'яке, але і так їй незручно. Вона не можуть зосередитися на своїй роботі, відволікається і мріє, щоб ця робота швидше закінчилася.

Жінки, що працюють стоячи, швидко втомлюються, у них затікають руки і ноги, ниє спина, все тіло важчає, вони змушені сісти.

Якщо жінка працює документами і з цифрами, вона не може сконцентруватися на своїй справі, їй стає важко вважати і запам'ятовувати, вона по кілька разів перераховує отримані результати, може щось пропустити і знову повторює рахункові операції і переробляє документи.

Іноді виникає такий симптом як «втома, що не знає спокою». Жінка вкрай переутомлена, їй хочеться швидше закінчити роботу, але закінчивши її, вона береться за нову справу, кажучи собі: «Ось закінчу і потім передохну», а потім за нову справу і так до тих пір, поки вона не впаде в ліжко в знемозі.

Жінка, хвора на неврастенію, не може контролювати свої емоції, володіти своїми почуттями, не може перебороти своє почуття невдоволення всім, що його оточує, іншими людьми і самою собою, і від цього сама страждає, розуміючи, що змінилася.

Хворі неврастенією невитримані по дрібницях, з незначного приводу можуть сильно засмутитися, образитися і розплакатися. У них існує постійна готовність відповісти реакцією образи і роздратування з незначного приводу.

Настрій найчастіше знижений і нестійке - пригніченість змінюється слізливістю. Хворі неврастенією відчувають постійне невдоволення собою. Їхнє самопочуття і настрій постійно коливаються в залежності від зовнішніх причин. Періодично виникає туга, хворі відчувають почуття безвиході, нездатності що-небудь змінити.

Найгірше настрій і самопочуття вранці. Через деякий час, наприклад, прийшовши у свій професійний колектив, жінка, хвора на неврастенію трохи «розгулюється», але в процесі самої роботи знову наростає стомлення, і всі прояви хвороби знову повертаються.

Якщо раніше вона була товариською, мала багато друзів, то тепер все їй швидко набридає, стомлює і дратує. Вона може зірватися і накричати на своїх друзів, а вони не розуміють, що з нею відбувається, і можуть виникнути конфлікти.

Жінка відчуває постійне відчуття втоми. Вона відчуває труднощі у інтелектуальної діяльності, стає розсіяною, не може зосередитися і сконцентрувати свою увагу, не може думати, погано засвоює новий матеріал в процесі роботи або навчання, не може відтворити прочитаного, погано запам'ятовує, особливо абстрактні поняття, цифри, дати, імена, номери телефонів.

Хвора неврастенію часто втрачає нитку думки, не може згадати те, про що тільки що говорила. Почавши роботу, через кілька хвилин вона ловить себе на думці, що думає зовсім про інше.

Різко погіршується працездатність. Тим не менш, жінка намагається виконувати свої обов'язки. Але при спробі змусити себе працювати посилюється слабкість, почуття розбитості, головний біль, дратівливість, невдоволення собою і всіма навколо.

Все це ще більше гнітить хворих. Але знаючи, що роботу необхідно закінчити, вони з усіх сил намагаються зробити її, намагаються надолужити згаяне, часом беруться відразу за кілька справ, але продуктивність їх діяльності значно знижена, і жодної справи вони не можуть довести до кінця з-за отвлекаемости і истощаемости.

Ці невдачі ще більше турбують хворих, погіршується самопочуття і настрій, і вони починають вважати себе повністю неспроможними.

У більш легких випадках хвора неврастенію може якось стримуватися на роботі, намагаючись не виявляти роздратування у своєму професійному колективі, але додому приходить абсолютно змученою, спустошеною, нічим не може займатися, але якщо необхідно виконувати домашні обов'язки, то це її ще більше стомлює, і вона може зірватися на членів своєї родини - чоловіка , дітей, батьків, а після такого спалаху сама починає плакати і просити у них вибачення.

У більш серйозних випадках жінка не в змозі щось робити вдома, і приходячи з роботи, лягає і лежить, не засинаючи, з закритими очима або бездумно дивиться в одну точку. Деякі хворі скаржаться на відчуття порожнечі в голові. Їм не хочеться не читати, не дивитися телевізор, не слухати музику. Гучні звуки їх ще більше дратують.

У важких випадках неврастенії хворі стають млявими, до всього байдужими, безвольними, вони нічого не можуть робити, все валиться з рук. Хворі не можуть працювати, але навіть не хочуть розважатися, їм все байдуже.

При неврастенії дуже сильно порушується сон. Хворі довго лежать і не можуть заснути, їх дратують будь-які звуки, але і в тиші не можуть заснути. Сон поверхневий, з тривожними сновидіннями. При найменшому шумі або з-за неприємних сновидінь хворі часто прокидаються серед ночі.

Одним із частих симптомів неврастенії є відсутність почуття відпочинку після сну. Вранці хворі стають млявими, відчувають розбитість, відчуття втоми, сон не відновлює сили. У деяких хворих неврастенією спостерігається сонливість вдень і безсоння вночі.

У багатьох хворих на неврастенію спостерігається постійна або періодична головний біль. Вона має гнітючий, стягуючий характер, хворі скаржаться, що голову стягує, як обручем, і тому психіатри називають її «каскою неврастеніка».

Головний біль посилюється при хвилюванні, при спробі зосередитися і продовжити роботу. Іноді головний біль має пульсуючий характер. Може бути шум у вухах, збігається з пульсацією в голові.

Головний біль психіатри завжди розцінюють як ненормальне явище. При неврастенії головний біль свідчить про перевтомі при розумовій діяльності.

З'являється підвищена чутливість до всіх зовнішніх подразників. Хворих дратує яскраве світло, з'являється різь в очах і неприємні відчуття, посилюється головний біль. Шум і голосні голоси теж дратують, хоча раніше це не турбувало.

Хворі неврастенією погано переносять зміни погоди, перепад температури. У спеку В них посилюється пітливість, в холодну погоду вони відчувають мерзлякуватість, холонуть руки і ноги, вони кутаються в теплий одяг, але вона їх не зігріває.

Дратують і дотику до шкіри - білизну і одяг здаються їм грубими, викликають неприємні відчуття, вони не носять синтетичний одяг, так як в ній вони сильно потіють, не люблять і вовняну, так як вона колеться і дряпає шкіру.

У хворих на неврастенію знижується або зникає апетит. Іноді може виникати гостре почуття голоду, але після спроби поїсти апетит зникає і може виникати навіть відраза до їжі. Разом з тим з'являються відчуття тяжкості в області шлунка, відрижка, печія, здуття живота і підвищене відходження газів, бурчання в животі і запори.

При неврастенії завжди спостерігаються порушення , які називаються вегетативними розладами - це серцебиття, відчуття завмирання серця або перебої в його роботі, відчуття «роботи серця, болі в області серця щемливого або стискаючого характеру, знижений або навпаки, підвищений артеріальний тиск, задишка, пітливість, похолодання рук і ніг , відчуття, що в животі щось стискається, бурчить, перекочується і багато інших. При хвилюванні або фізичному навантаженні вони посилюються, але можуть швидко зникнути.

Хворі неврастенією схильні до аналізу своїх відчуттів, вони з тривогою прислухається до «роботи серця», кишечника, інших внутрішніх органів, починають думати, що у них якесь незрозуміле серйозне захворювання, постійно скаржаться на здоров'я, погане самопочуття, неприємні відчуття, знаходить у себе ознаки то одного, то іншого небезпечного захворювання (рак, стенокардія та інше) і це ще більше погіршує їх загальний стан.

Вегетативні розлади можуть бути настільки вираженими, що хворі змушені звернутися до лікаря. Але зазвичай вони не йдуть до психіатра, хоча саме психіатр швидше за все допоміг би їм, а звертаються до терапевта або невропатолога.

У колишні роки терапевти навіть ставили такі діагнози як «невроз серця», «невроз шлунка», так як при обстеженні ніяких серйозних захворювань внутрішніх органів не знаходили, а всі порушення мали функціональний характер, що передбачає порушення лише функції, діяльності органу, на відміну від органічних - коли в самому органі відбуваються які-небудь зміни. Але немає ніякого сенсу відривати наслідок від причини, оскільки вони взаємопов'язано. Саме психічні порушення обумовлюють функціональні порушення діяльності внутрішніх органів, і якщо усунути причину цих порушень, то самі собою пройдуть і всі вегетативні порушення.

А деякі хворі неврастенією роками безуспішно лікуються у терапевта з приводу «неврозу серця», або «неврозу шлунка , і їм не допомагають ніякі призначені лікарем ліки, оскільки основна хвороба - неврастенія - залишається нерозпізнаною.

Неврастенічні порушення різко негативно позначаються на сексуальному житті. Невротичні розлади пригнічують сексуальний потяг, і у хворих немає ніякого бажання займатися сексом. Навіть якщо в минулому сексуальне життя жінки була нормальною, то при розвитку неврозу, виникають багато порушень і відмова від інтимного життя.

Клінічний приклад.

Настя Л. 29 років. Освіта вища, філолог. Працює редактором у видавництві. Заміжня, дочки 6 років.

Народилася в інтелігентній родині, молодшій з двох дітей. Психічними захворюваннями спадковість не обтяжена. У дитинстві росла і розвивалася нормально.

За характером Настя спокійна, врівноважена, в міру товариська, дисциплінована, з підвищеним почуттям відповідальності, будь-яке доручення намагалася зробити якомога краще . У школі і в університеті вчилася на одні «п'ятірки», була старостою класу, старостою групи. Найвідповідальніші доручення педагоги довіряли саме Насті. У неї завжди були в порядку конспекти, і однокурсники перед сесією зверталися до Насті, щоб «списати» конспекти пропущених лекцій. Вона ніколи не спізнювалася на заняття приходила раніше за всіх.

Особливою увагою протилежної статі не користувалася, але хлопців не цуралася. Не вважала себе «поганулею», ні красунею. Зовні досить миловидна, але зі звичайною зовнішністю. Одягалася завжди скромно, не любила ні прикрас, ні модного одягу. У спілкуванні коректна, стримана. На п'ятому курсі вийшла заміж за однокурсника, який за характером чимось був схожий на неї. Через рік народила доньку.

Після закінчення відпустки по догляду за дитиною влаштувалася редактором у видавництво. Робота їй подобалася, Настю всі любили і поважали. Спочатку вона працювала тільки з рукописами, але поступово коло її обов'язків став розширюватися. Директор видавництва часто бував у відрядженнях, а Настя завжди була на місці. Вона була в курсі всіх справ, завжди була готова допомогти, і до неї почали звертатися з різними питаннями, перевищували її повноваження. Повернувся з відрядження директору вона доповідала про всіх відвідувачів і насущні проблеми і з часом він дозволив їй самостійно приймати рішення в його відсутність. З усіма проблемами колеги зверталися до Насті. Вона раніше всіх приходила на роботу і пізніше всіх йшла.

Крім чисто редакторських обов'язків, у Насті з'явилося багато нових. Часом з-за плинності, багатьох дрібних невідкладних справ, безперервних телефонних дзвінків і потоку відвідувачів Настя не встигала редагувати рукопис, і була змушена брати її додому, сиділа ночами. Ввечері у неї не змовкав телефон, і їй самій доводилося часто дзвонити авторам, то колегам, то замовникам. В роботі у неї було багато рукописів, а крім того, якщо робота була терміновою, Насті доводилося підміняти хворих колег. Бувало, що працювала вдома і у вихідні, і у свята. Два роки поспіль вона не мала можливості взяти річний відпустку, так як директор поїхав на все літо, і всі його обов'язки лягли на плечі Насті.

Чоловік частенько бурчав, що зовсім не бачить Настю, що вони не можуть разом провести відпустку, у неї зовсім немає часу для сім'ї. Настя лише винувато посміхалася і виправдовувалася, що зараз йде термінова робота, треба все встигнути, а скоро повернеться директор, і їй буде легше. Але дні йшли, а легше їй не ставало. Всі справи були терміновими, потрібно було пам'ятати про безлічі дрібних і великих проблем і вчасно вирішувати їх. Настя ніколи не відмовлялася, не перекладала справи на плечі інших співробітників. Деякі з її колег навмисно або ненавмисно виконували роботу недостатньо якісно, і Насті доводилося їх постійно контролювати або робити за них їхню роботу. За складом свого характеру вона не любила конфліктів, не вміла лаяти інших за манкирование своїми обов'язками, а крім того, вона як і раніше значилася редактором, хоча насправді виконувала обов'язки заступника директора.

Додому Настя приходила вкрай змученої. Чоловік взяв на себе багато обов'язків по дому, сам купував продукти і готував дочки нехитру вечерю, але постійно бурчав. Його дратували телефонні дзвінки, так як Насті дзвонили до пізнього вечора, а вона відмовлялася відключити телефон, так як чекала важливого дзвінка. У них була невелика двокімнатна квартира. Одна кімната була дитячою, інша спальнею. У Насті не було свого кутка, де б вона могла працювати, щоб нікому не заважати, нікуди було поставити письмовий стіл, і вона працювала на кухні, а чоловік сердився, що кухонний стіл постійно завалений рукописами і документами. Йому заважав світло, що падає з заскленій двері кухні, де Настя сиділа над рукописом до глибокої ночі.

Закінчивши роботу на два-три години ночі, Настя без сил падала в ліжко, але довго не могла заснути, повторюючи про себе, що потрібно зробити завтра. Вставала вона в 7 годин, щоб приготувати сніданок чоловікові та дочці, а потім відвела доньку в дитячий сад. Вранці апетиту у неї не було, і вона обмежувалася чашкою кави. Настя постійно не висипалася, вже з ранку вона відчувала себе млявою, а після години їзди в транспорті приходила на роботу вкрай виснаженою. Але на роботі, де навколо постійно були люди, вона активізувалася. На роботі вона постійно підбадьорювала себе міцною кавою, і за день випивала більше 15 чашок. Є їй зовсім не хотілося, а крім того, у неї просто не було часу, щоб перекусити. Іноді на ходу перехопивши бутерброд або печиво, Настя працювала до пізнього вечора. А назавтра все знову повторювалося.

У них все частіше були дрібні сутички і великі сварки з чоловіком. Крім закидів у вічній зайнятості дружини, чоловік пред'являв їй цілком обґрунтовані претензії за те, що вона постійно ухиляється від інтимної близькості. Вона кожен день лягала так пізно і так втомлювалася, що їй було зовсім не до сексу.

Раніше у них була гармонійне сексуальне життя, і обидва були задоволені. А тепер Насті зовсім не хотілося займатися сексом. Іноді чоловік перед тим, як лягти спати, ніжно цілував її і умовляв лягти раніше і вельми красномовно підморгував. Але Настя з роздратуванням відмахувалася, кажучи, що її голова зайнята зовсім іншими турботами. Чоловік ображався і не розмовляв з нею по кілька днів.

Згадавши, що вони не були близькі вже кілька місяців, Настя почувала себе винуватою і вирішувалася відгукнутися на любовний заклик чоловіка. Але навіть під час інтимної близькості вона ніяк не могла відволіктися від своїх турбот. Раніше вона легко збуджувалася, а тепер, незважаючи на тривалі ласки чоловіка, у неї нічого не виходило. Нав'язливо спливала яка-небудь проблема, яку вона обумывала до цього, і це заважало їй збудитися. Після декількох безуспішних спроб, чоловік сердито говорив їй, що Настя в ліжку - «як англійська леді вікторіанської епохи», і йому набагато простіше займатися самозадоволенням, ніж півгодини безуспішно намагатися порушити дружину.

Настя засмучувалася, частенько плакала, обіцяла, що змінить своє життя, але все йшло як і раніше. Вона дуже втомлювалася і мріяла лише про те, щоб як слід виспатися, сама собі давала обіцянку, що у вихідні обов'язково відіспиться. Але вранці в суботу або в неділю її будив міжміський дзвінок одного з авторів, над рукописом якого в цей час вона працювала, і Настя, буркочучи і чортихаючись, була змушена встати. А заснути після тривалих телефонних переговорів вже не вдавалося. Але навіть якщо ніхто не дзвонив, то вранці Настя прокидалася від гуркоту каструль і брязкоту посуду, коли чоловік готував сніданок, або біганини і сміху доньки, або їх сперечань щодо сніданку - дочка не хоче кашу, а хоче яєчню або навпаки. Бувало, що Настя з роздратуванням кричала їм із спальні, щоб вони припинили шуміти і дали їй виспатися хоча б у вихідні. Але чоловік заявляв, що вся сім'я не може ходити по струнці лише з-за того, що Настя «чокнулась на своїй роботі», яка не приносить їй ні грошей, ні слави, а одні лише клопоти і головний біль.

Після розмови з чоловіком на підвищених тонах Настя тим більше не могла заснути і ходила цілий день пригнічена, картаючи себе за нестриманість і даючи собі обіцянку, що з завтрашнього дня постарається змінити ритм своєї роботи, так як далі так тривати вже не може. Але коли вона приходила на роботу, вона тут же забувала про своїх благих намірах і знову впрягалась в звичну лямку.

Настя схудла, втратила апетит, погано засинала, вранці вставала розбитою і з огидою думала, що знову її чекає звичайна буденність, суєта і купа справ, які ніколи не закінчуються. Навіть улюблена робота вже її дратувала. Настя стала неуважною, втрачала важливі документи, забувала про зустрічі і важливі справи. Їй довелося завести щоденник, в який вона записувала все, що потрібно зробити, хоча раніше у неї була прекрасна пам'ять. Розмовляючи з ким-небудь, вона постійно втрачала нитка бесіди і іноді раптово замовкала, розгублено запитуючи співрозмовника, про що вони тільки що говорили.

Сидячи над черговий рукопис, вона деколи тупо дивилася на сторінку, не розуміючи, що там написано і не запам'ятовуючи прочитаного. Їй стало важко зосередитися, вона по кілька разів перечитувала фразу, і вона здавалася їй грубій, громіздкою.

Раніше у Насті був легкий стиль, і фрази складались самі собою. Якщо вона відчувала живий сюжет, але в автора був важкий склад, вона з легкістю правила рукопис, домагаючись, щоб стиль викладу був гладким. За це її і цінували у видавництві і досвідчені співробітники, і директор. Її завжди хвалили, а директор казав, що вона співавтор твору, а не просто редактор.

Тепер же Насті нічого не подобалося з прочитаного, її дратували повтори або безграмотність автора, вона сердилася і кидала роботу над рукописом, а директору говорила, що автор бездарний і жодна літературна обробка не допоможе.

Директор довіряв її професіоналізму і прислухався до її думки, але одного разу не погодився з її оцінкою чергового роману, став з нею сперечатися і звинувачувати її в зайвій прискіпливості і втрати літературного «нюху». Настя скипіла, чого з нею ще ніколи не траплялося, жбурнула рукопис на стіл директору, від чого аркуші розсипались по всьому кабінету, і вибігла, грюкнувши дверима. Її всю трусило від обурення і образи, і вона на весь день була вибита з колії. У неї заболіло серце, хоча раніше такого ніколи не було, і їй довелося випити валокордин. З роботи Настя пішла раніше звичайного і прийшла додому, відчуваючи себе хворий і розбитою. Чоловік стривожився, поклав її в постіль, а вранці викликав лікаря. Той сказав, що у Насті вегето-судинна дистонія, і виписав лікарняний лист.

Але вболівати Насті не дали. З ранку зателефонував стривожений директор, вибачився за свою різкість і сказав, що Настя абсолютно права, роман бездарний, але автору вже виплачено аванс, колишні його книги непогано розкуповувалися, і видавати його все ж доведеться. Потім телефонували співробітники з різних невідкладних справах, і велику частину дня Настя вирішувала по телефону поточні питання. Чоловік в цей час був на роботі, а прийшовши ввечері, він рішуче вимкнув телефон і заявив, що Настя скоро зовсім зляже, якщо і далі буде так безтурботно ставитися до власного здоров'я.

Настя змирилася, але невирішені справи не давали їй заснути. На наступний день у нього була призначена зустріч з автором, який приїхав з іншого міста, і директор подзвонив їй, питаючи, як бути. Ніхто, крім Насті, не читав рукопис і не міг зняти питання, і вона пообіцяла приїхати. Вона вирішила, що з'їздить всього на пару годин і встигне повернутися до приходу чоловіка. Але на роботі, як завжди, знайшлося безліч термінових справ, і Настя схаменулася тільки під вечір.

Розсерджений чоловік наполіг, щоб вона негайно взяла відпустку, і вони поїдуть відпочивати, так як якщо Настя залишиться в Москві, то їй відпочити не дадуть. Настя поговорила з директором, але той став вмовляти її взяти відпустку восени, так як його самого літа не буде, і він дуже розраховував на те, що Настя його підмінить. Останнім часом він постійно бував у роз'їздах, часто без будь-якої необхідності їздив за кордон і все менше часу приділяв роботі, переклавши більшість своїх обов'язків на Настю. Але тут вона проявила твердість і сказала, що вже три роки не брала відпустку і має намір відпочивати все літо.

Місяць Настя провела з чоловіком і дочкою на море, потім два місяці жила на дачі батьків чоловіка, з задоволенням поралася в садку. Вона добре відпочила, засмагла, зміцніла і повеселішала. Чоловік був дуже задоволений. Їх інтимні стосунки відновилися.

Після відпустки все почалося спочатку. Знову нескінченні телефонні дзвінки, зустрічі з людьми, невідкладні справи, клопоти, постійний «недосип». З кожним днем Насті було все важче і важче працювати. Продуктивність її роботи знизилася, вона постійно не вкладалася в терміни, затримувала рукописи, що ще більше нервувало Настю. Сидячи до пізньої ночі над черговий рукопис, вона встигала відредагувати всього кілька сторінок. Їй здавалося, що вона втрачає свою професійну кваліфікацію, розучилася писати легко.

Настя стала дратівливою, нестриманій, часто плакала по незначному приводу. Якщо до дочки приходили подружки, і діти затівали галасливу метушню, то Настя самоконтроль і кричала, щоб вони припинили шуміти, так як заважають їй зосередитися. Якщо чоловік бурчав або дорікав її, вона могла спалахнути і наговорити йому грубощів. Він ображався і йшов в іншу кімнату, а Настя плакала, звинувачувала себе за нестриманість і йшла до нього просити вибачення. Чоловік був досить поступливим і отходчивым, довго не дувся, і вони мирилися. Настя обіцяла, що буде стежити за собою, але вже через деякий час могла знову спалахнути через дрібницю. Він жалів її, умовляв перейти на більш спокійну роботу, тим більше, що заробляла Настя трохи. Але Настя любила свою роботу, їй подобалося, що їх видавництво випускає хороші книги, і вона не уявляла себе на іншому місці. Але вона сама розуміла, що далі так тривати не може, і коли чоловік сказав, що потрібно звернутися до фахівця, вона не стала заперечувати.

Якщо неврастенію не лікувати або лікувати неправильно, без урахування причини, яка її викликала, то хвороба прогресує. В динаміці неврастенії виділяють три стадії.

Початкова стадія неврастенії характеризується, в основному, дратівливістю, підвищеною збудливістю.

Друга стадія проявляється дратівливою слабкістю, підвищеною чутливістю до зовнішніх подразників, емоційною нестриманістю.

У третій стадії спостерігається млявість, слабкість, апатія, зниження інтересу до навколишнього, постійне відчуття втоми, швидка виснаженість при будь-якій роботі, зниження працездатності, сонливість і постійно пригнічений настрій.

Легкі прояви неврастенії при перевтомі можуть бути майже у кожної людини.

Як далі буде протікати хвороба, якщо її не лікувати, залежить від типу нервової системи (слабкий або сильний), загального стану організму, а також наявності або відсутності конфліктної ситуації - на роботі, в сім'ї, з близькою людиною.

При слабкому типі нервової системи, особливо якщо обставини складаються несприятливо, неврастенія може тривати багато років. У хворих швидко відбувається перехід від підвищеної збудливості до слабкості і истощаемости.

У людей з сильним типом нервової системи прогноз більш сприятливий. При вирішенні конфліктної ситуації і зниження психічної навантаження, в поєднанні зі зміною обстановки, відпусткою або санаторно-курортним лікуванням, всі симптоми можуть пройти.

Безумовно, в книзі для масового читача неможливо дати рекомендації з лікування психічного захворювання. Вибір методу лікування, його тривалість завжди індивідуальні і залежать від багатьох факторів, в першу чергу, від особливостей характеру пацієнтки і клінічний проявів неврастенії та її стадії. Тут я наведу кілька простих рекомендацій. Все інше вам порекомендує лікар після співбесіди та обстеження.

При ознаках неврастенії досить впорядкувати режим праці, відпочинку і сну. Можна перед сном полежати в теплій (але не гарячу) ванну, додавши у воду хвойний екстракт або різні солі, що володіють заспокійливою дією, їх зараз продають і в аптеках, і відділах великих магазинів парфумерії. Добре діють і теплі ножні ванни перед сном. При дратівливості , запальності можна приймати настоянку валеріани або конвалії.

Але найголовніше для лікування неврастенії - це усунення причини, яка викликала емоційне напруження і перевтома.

Якщо є така можливість, то краще тимчасово змінити обстановку, взяти чергову відпустку і поїхати куди-небудь в тихе, спокійне місце, але не на престижний курорт, де багато людей і шуму, і це не дасть вам відпочити, а буде тільки нервувати, якщо у вас немає ніякого бажання розважатися.

Якщо є дача, то легкі роботи на садовій ділянці можуть надати благотворний дію. Свіже повітря і легкі фізичні навантаження будуть сприяти поліпшенню сну і апетиту. Добре, якщо є можливість хоча б на якийсь час позбавитися від повсякденних рутинних домашніх обов'язків, коли не треба щоденного готувати і прати на всю сім'ю, а можна приготувати тільки легкий обід для себе.

Якщо з чоловіком у вас хороші стосунки, і члени сім'ї теж стурбовані вашою хворобою, вони зрозуміють необхідність зміни обстановки і повноцінного відпочинку. А після повернення звичні домашні обов'язки вже не здадуться вам такими нудними, і буде легше їх виконувати. І обстановка в сім'ї стане більш спокійною.

Після відпочинку бажано перейти на роботу з меншою психічної, інтелектуальної навантаженням і відповідальністю, хоча б тимчасово, поки всі симптоми хвороби не зникають, а потім можна повернутися до колишньої роботи, якщо ви відчуваєте, що вже здатні з нею впоратися, але при цьому строго контролювати час повноцінного відпочинку, добре висипатися і не допускати перевтоми.

Студенткам можна взяти академічну відпустку в інституті, добре відпочити, відволіктися, а потім до нового навчального року попрацювати, але не на такій роботі, що вимагає розумової напруги.

Але при вираженій неврастенії не слід займатися самолікуванням і сподіватися, що все пройде. Надайте ваше лікування фахівця, який надасть вам кваліфіковану допомогу у всьому необхідному обсязі.

Не варто боятися психіатрів, - це, як правило, висококваліфіковані фахівці, розумні і кмітливі лікарі, які завжди виходять насамперед з інтересів пацієнта і завжди йдуть йому назустріч.

Є ціла область в науці психіатрії, яка називається реабілітацією психічних хворих. Реабілітація передбачає допомогу хворому в його пристосування (адаптації) до нормального, повсякденного життя.

Лікування тяжкої неврастенії завжди комплексне, тут і лікарські препарати, і курс загальнозміцнюючої терапії, і кошти, заспокійливі або стимулюючі (в залежності від стадії неврастенії) нервову систему, а також дуже важливе місце займають різні методи психотерапії.

Цей комплекс впливів на нервову систему не зможе провести лікар общемедицинского профілю, тому не слід уникати лікарів-психіатрів. Лікуванням неврозів зазвичай займаються лікарі-психотерапевти, і постановка на облік пацієнту не загрожує, на роботі і подальшої долі це ніяк не позначиться.

Але якщо ви рішуче налаштовані проти офіційних психіатричних установ, то зараз до ваших послуг існує безліч платних лікувальних установ, де працюють висококласні фахівці, і психіатр проведе всі лікувальні заходи анонімно.

А найпростіший рада психіатра - не доводьте свій стан до того, щоб виникли прояви неврастенії. Як тільки з'являються неврастенічні порушення необхідно негайно впорядкувати режим праці та відпочинку, навіть якщо на роботі вас чекає важлива справа.

Не треба себе заспокоювати тим, що ви закінчите цю справу, а вже потім відпочинете. Скінчиться ця справа, з'явиться нове, і ви знову будете змушені відкласти свій відпочинок. А за цей час неврастенічні порушення будуть прогресувати, і вже одним відпочинком вам не вдасться їх позбутися, потрібно тривале лікування. Так що користі така відстрочка не принесе, а лише заподіє шкоди вашому здоров'ю.

Якою б складною не була наша сучасна життя, але здоров'я - це найголовніше. Втрата здоров'я неминуче позначиться і на вашій професійній діяльності.

Пам'ятайте головний принцип медицини - будь-яке захворювання легше запобігти, ніж потім довго лікувати.

У цілому прогноз хвороби сприятливий. В результаті лікування у 75% випадків наступає повне одужання або значне поліпшення, у 6-8% хворих відбувається ускладнення хвороби, а у 17-19% можуть бути повторні випадки неврастенії.

У тих випадках, коли хвороба вчасно не лікується, вона приймає затяжний характер. Якщо вона триває понад 5 років, то вже дуже важко піддається лікуванню і тоді психіатри говорять про невротичному розвитку особистості. Тоді вже не допомагає навіть те, що конфлікт вирішився, ситуація змінилася в кращу сторону. У хворого розвивається депресія і виникають нові, раніше не властиві йому риси характеру.

Сексуальне життя жінки заважають по-перше, побоювання небажаної вагітності, і по-друге, гінекологічні захворювання з-за численних абортів.

Багато жінок, відчуваючи страх перед можливою вагітністю та необхідністю такого болючого способу її переривання, як аборт, - не можуть позбутися цього страху під час статевих зносин, оскільки жоден із сучасних засобів контрацепції не дає стовідсоткової гарантії. Під час статевого акту жінки скуті, напружені, не можуть розслабитися і відчувати задоволення, що неминуче позначається і на сексуальному збудженні.

Крім того, із-за частих абортів практично у кожної жінки виникають згодом багато гінекологічні захворювання - хронічний аднексит, эдометрит, цервіцит та інші. Вони протікають із загостреннями, коли жінка відчуває сильні болі. І в такому стані ніякого бажання близькості у жінки, зрозуміло, немає.

Важко в нашій країні знайти жінку старше 25 років, у якої не було б проблем з гінекологією. А це прямо пов'язано і з сексуальними проблемами.

У жодній іншій країні немає такої кількості абортів, як у нашій. В інших країнах аборт - це надзвичайна подія в житті всієї родини, а не тільки жінки, і ставляться до нього як до серйозної операції, жінка кілька днів перебуває в клініці, її спостерігають гінекологи протягом тривалого часу після аборту, щоб уникнути ускладнень.

На жаль, у нашій країні ставлення до здоров'я жінки залишає бажати кращого.

Ні держава, ні чоловіки не ставляться до аборту так , як має ставитися. Жінці навіть не дають лікарняного листка у зв'язку з абортом. Існує якась довідка, яка дає звільнення на три дні, але ні в одній поважаючої себе жінки просто язик не повернеться, щоб сказати своєму начальникові-чоловікові, що вона йде на аборт або принести таку довідку з лікарні, оскільки ставлення до абортів в нашому суспільстві осудливо-презирливе. Можна подумати, в цьому є щось ганебне, як ніби іншим жінкам, в тому числі і дружині начальника, не доводилося неодноразово переносити цю принизливу, болючу й небезпечну процедуру!

Але адже аборт - це порожнинна операція, під час і після якої можуть бути різні ускладнення - прорив матки, кровотеча, запалення, порушення скоротливої функції матки та багато іншого, аж до перитоніту. Якщо аборт робиться під внутрішньовенним наркозом, то потім жінка тривалий час виходив з наркозу, і потім у неї можуть бути відчуття порожнечі в голові, головний біль, запаморочення, слабкість та інші ускладнення.

Всі жінки знають, як відбувається аборт - вранці прийшла, ввечері пішла. А на наступний день на роботу. А іноді жінку навіть не відпускають з роботи на весь день, і вона після аборту повинна на подгибающихся від слабкості ногах повертатися на своє робоче місце. Не дивно, що у переважної більшості жінок після аборту розвиваються ускладнення та гінекологічні захворювання.

І це називається турботою держави про здоров'я жінки! Жінок закликають народжувати на благо рідної держави, щоб підвищувати народжуваність, а хіба може жінка з цілим букетом гінекологічних захворювань народити нормальну дитину!

Слів немає, щоб висловити ставлення до такого бездушному відношенню до здоров'я жінки. Хто приймав такі закони, які роблять наших жінок інвалідами?! Вже, звичайно, не жінки. Всі закони в нашій країні приймають ситі, лискучі самовдоволені чоловіки, які сидять в уряді і парламенті. Саме вони виділяють мізерні суми на охорону здоров'я,. Так що поки перспективи щодо благополучного вирішення даної проблеми у наших жінок не передбачається.

Зате своє власне здоров'я чоловіка ревно оберігають. Варто чоловікові не так чхнути, відчути біль у попереку, в серці, шлунку або вирішити, що він надто перевтомився, - він тут же біжить за лікарняним листом. А вже якщо у нього піднялася температура навіть на півградуса, він лягає в ліжко, пише заповіт і відчуває себе вмираючим. А дружина повинна доглядати за ним, як за тяжкохворим.

Більшість чоловіків навіть не проводжає дружину на аборт. Тільки жінки знають, як страшно перед абортом, як все всередині тремтить дрібної тремтінням, який жах вселяють всі ці блискучі медичні інструменти, це ненависне крісло і забризканий кров'ю фартух гінеколога, ка важко виходити з наркозу. І як хочеться, щоб перед цією варварською процедурою поруч був чоловік, близька людина, який би підтримав і заспокоїв! Більшість чоловіків навіть не зустрічають жінку з лікарні після аборту, і жінка на подгибающихся ногах повинна добиратися сама.

І ці чоловіки хочуть, щоб наші жінки поводилися з ними в ліжку, як «трепетна лань»?! Або навпаки, щоб жінки в ліжку згорали від пристрасті і віддавалися їм з гарячим запалом?!

Хотілося б побажати багатьом чоловікам, які так ставляться до своїх жінок, щоб їм довелося випробувати, що таке аборт без наркозу, «на живу». А аборт без наркозу в нашій країні - звичайне явище. Або щоб вони відчули хоча б аборт з наркозом, але після цього повернутися на роботу. Може бути тоді, вони будуть ставитися до жінок з великим розумінням.

У наші дні проблема з абортами стала ще складніше. Аборти стали платними, і їх вартість іноді вдвічі-втричі перевищує заробітну плату жінки. Де взяти жінці грошей на аборт, адже на свою мізерну зарплату, вона повинна прожити разом з дітьми цілий місяць! Немає нічого дивного, що багато жінок змушені використовувати кустарні методу переривання вагітності в домашніх умовах. А чим це загрожує, всім ясно. Але що залишається робити бідній жінці, якщо у неї немає іншого виходу і немає грошей на аборт!

В наявності великої кількості абортів немає ніякої провини наших жінок. Контрацепція (оберігання від вагітності) багато років у нашій країні була на такому примітивному рівні, обмежуючись механічними засобами, мазями чи кількома гормональними препаратами, що викликають безліч побічних дій, - що охоронятися без шкоди для власного здоров'я або сексуальних відносин наші співвітчизниці не мали можливості.

Багато хто з наших співвітчизниць йшли на ризик завагітніти, щоб не позбавляти чоловіка повноцінних відчуттів, і відмовлялися від застосування презервативів, щоб доставити партнеру більшу насолоду.

Відсутність оргазму і страх завагітніти спонукає багатьох жінок уникати статевої близькості. Або ж вони змушені погоджуватися, лише поступаючись партнеру, щоб його не відштовхнути своєю відмовою та не втратити, побоюючись, що він, будучи незадоволений її постійними відмовами, буде шукати сексуального задоволення з іншими жінками. Але під час статевого акту вони не відчувають приємних відчуттів, а лише напружено чекають, щоб він швидше закінчився.

Немає ніякої провини жінок, коли вони відмовляються від статевої близькості з-за гінекологічних захворювань. Коли наша медицина досягне рівня західної, тоді можна сподіватися, що у нас стане більше здорових жінок, які будуть повноцінними сексуальними партнерками. А коли чоловіки навчаться берегти здоров'я своїх жінок, ось тоді вони і можуть розраховувати на їх відповідні почуття.

Діля Єнікєєва "Сексуальне життя жінки"на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua