← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!
Сімейні сварки

версія для друку

Глава 12. СІМЕЙНІ СВАРКИ

сімейні сварки, скандали в сім'їСварки в сімейному житті - достатня часте явище. Тому ставтеся до цього філософськи. Ніколи не сваріться через дрібниці, не будьте дріб'язкової, прискіпливої або ворчливой, щоб не дати чоловікові приводу назвати вас «занудою» або «скандалісткою» або відмахнутися від ваших зауважень, як від настирливої мухи з-за того, що ви своєю прискіпливістю чоловіка дратуєте.

Але якщо ви вважаєте, що ваш чоловік вас серйозно образив або у вас є до нього серйозні претензії, - то хороша «струс» йому не завадить.

Припустимо, ваш чоловік нестриманий на язик, може вас образити різким словом або навіть образити - не обов'язково в запалі сварки, а просто якщо у нього поганий настрій або він незадоволений вашою куховарством. Є чоловіки, які бурчать і брюзжат не менше жінок, а то й більше, - все їм не подобається, і дружина погана господиня, і готує несмачно, а у мами все краще виходило, і вдома безлад, і грошей вічно не вистачає, і діти погано виховані тощо. Висловлюючи свої претензії, такі чоловіки часом не вибирають виразу, і можуть через дрібницю обізвати дружину образливим словом.

У цих випадках постарайтеся терпіти так довго, скільки витримаєте - чим довше, тим краще. Чоловікові-брюзге можна спокійно відповідати: «Добре, любий, в наступний раз я постараюся, щоб це не повторилося».

Звичайно, вам буде важко стримуватися, тим більше якщо ці закиди незаслуженны, а просто у вашого чоловіка такий важкий характер. Але стримуватися вам допоможе думка, що скоро він отримає від вас сповна за всі свої дріб'язкові причіпки.

Коли чаша вашого терпіння переповниться, ви можете «вибухнути» і висловити йому все, що ви про нього думаєте. Але бажано, щоб привід, який викликав ваше бурхливе обурення, був досить серйозним. Тоді у нього не буде підстав звинувачувати вас в дріб'язковості, і «занудою» буде він, а не ви.

Але «вскипев» за серйозного приводу, висловіть всі свої претензії і образи, які у вас накопичилися за тривалий період. Не забувайте нічого, нехай він не думає, що ви покірно терпіли його дріб'язковий характер з-за того, що б нерозділене і не вмієте постояти за себе.

Дайте чоловікові чітко зрозуміти, що терпіли і мовчали не тому, що були згодні з його докорами, а лише для того, щоб був мир в родині, що ви вмієте бути витриманою, і ваша спокійна сімейна обстановка зберігалася тільки завдяки вашим зусиллям, незважаючи на те, що ваш чоловік аж ніяк «не подарунок».

Не дозволяйте чоловікові заперечувати й сперечатися з вами, нападати і знову вас звинувачувати. Ви так довго мовчали і всі від нього вислуховували саме заради того, щоб мати можливість один раз висловити все, що накопичилося. Те, що він збирається вам сказати, ви вже чули від нього не раз, тому нехай він один раз вислухає ваші доводи.

Говоріть про все, що вас у ньому дратувало, «розкладіть по поличках» весь його характер, всі позитивні і негативні сторони.

Дайте зрозуміти, що у нього немає ніяких переважних прав постійно дорікати вам за дрібниці, що у вас теж є таке право, але ви, на відміну від нього, не «дріб'язкова зануда», і сподівалися, що з часом він сам все зрозуміє. А раз він сам не в змозі усвідомити власні недоліки, то про них йому доведеться дізнатися від вас. Нехай не думає, що він такий ідеальний, а ви - нікчемна. Навіть якщо б він був зразковим чоловіком, то і це не давало йому права постійно бурчати і чіплятися. А оскільки до ідеалу чоловіка йому далеко, то нехай спочатку навчиться боротися з власними недоліками, а вже потім вказує на ваші.

Якщо ви так довго мовчали і «збирали» свої образи, то така бурхлива тирада подіє як «холодний душ».

Постарайтеся не кричати, а витримати рівний тон. Якщо ви почнете лаятися, обзивати його і плакати, то нічого не доб'єтеся. Він віднесеться до цього як до «бабської істериці» і залишиться при думці, що ви, до всього іншого, ще і скандалістка.

Будьте емоційні, але не зривайтеся на крик або образи. Постарайтеся впливати логічними доводами та аналізом його характеру.

Підготуйтеся до цієї розмови, згадайте, все, що вам у чоловіка не подобалося, і висловіть зустрічні претензії до нього.

Але ні в якому разі не ображайте його самолюбство, інакше це призведе до прямо протилежного ефекту. Не дійте за принципом «сам дурень». А краще : «Подивись на себе з боку. Поглянь на себе хоча б моїми очима, я тебе бачу не таким, яким ти сам себе представляєш».

Логічні доводи на чоловіків діють найкраще. Не застрявати на дрібницях, перераховуючи всі дрібні образи, краще узагальнюйте, і в своїх узагальненнях можете навіть трохи перебільшити його недоліки.

Якщо вам вдасться втриматися в цих рамках, вашому чоловіку такий «нагінки» вистачить надовго.

Але не думайте, що ви зможете змінити його на все життя однієї такої «струсом». Пройде якийсь час, він забуде «психологічний шок», який ви йому влаштували на тлі тривалого періоду спокою, і може знову почати бурчати і чіплятися.

Повторіть те ж саме через кілька місяців. Але доводи повинні бути вже іншими. Наприклад, що він не тільки дріб'язковий, але й не здатний правильно осмислити свої недоліки, які ви йому пояснили.

І далі розвивати цю тему - про що це говорить: або він так самозакоханий і так сам собі подобається, що як і раніше вважає, що він - еталон чоловіка. Або він ригиден і впертий, а впертість - риса, властива обмеженим людям, оскільки розумна людина здатний адекватно сприйняти правильну критику в свою адресу і зробити правильні висновки. І так далі.

Не допоможе вдруге - зачекайте ще кілька місяців, накопичте аргументи і ще раз поясніть чоловікові, що ви про все це думаєте.

Не сподівайтеся, що ви виправите його характер, але, принаймні, ви привчите його бути більш стриманим, не «бурчати» по дрібницях і вибирати вирази, коли він з вами розмовляє, якщо він не хоче ще однією доброю «нагінки».

Досвід багатьох розумних жінок показує, що такі рідкісні, але великі з'ясування стосунків набагато ефективніше, ніж часті маленькі сутички по дурницях і постійне нагадування чоловікові про його недоліки.

Одна з найрозумніших жінок казала: «У шлюбі виграє той, хто не боїться великих скандалів і вміє ними маніпулювати. Чоловіки пихаті і боягузливі, вони дуже дорожать своїм особистим спокоєм і своїм самолюбством. Щоб уберегти себе від зайвих хвилювань і ураженого самолюбства, вони починають боятися повторення таких скандалів, і ми в кінцевому рахунку добиваємося того, чого хочемо. Виправити їх, звичайно, неможливо, але змусити грати за нашими правилами, - цілком реально, якщо вести себе по-розумному».

Тому постарайтеся взяти на озброєння ці поради, поступайтеся в дрібницях або робіть вигляд, що відступили і погодилися, і ви виграєте в головному.

Нехай чоловік відчує у вас рівного партнера, думка якого потрібно поважати і з яким треба рахуватися. У вас можуть бути свої слабкості, - яка ж жінка без слабкостей, - але відносини повинні бути на рівних. У нього теж є слабкості і недоліки, з якими вам доводиться миритися. Але нехай і чоловік вважається з вашими слабкостями і недоліками. Ви маєте право на власну думку і певні вимоги, - будьте впевнені в собі і наполегливі, якщо вважаєте, що ви праві.

Є такі чоловіки, які часто ехидничают, досить прикро «підколюючи» дружину з кожного приводу, відточуючи на ній своє «дотепність» або переносячи на міжособистісні сімейні стосунки той стереотип поведінки, до якого звикли в компанії приятелів, з якими постійно жартівливо пикируются. Навіть якщо це дійсно жарти, багатьом жінкам не подобається, коли жартують саме над ними (а кому це може подобатися?), тим більше, якщо чоловік «підколює» її постійно, а ще гірше - на людях.

Якщо у вас такий чоловік, то для початку можна спробувати відучити його від цієї звички, роззброївши його своєю беззахисністю - по типу того, як у спортивному поєдинку один із супротивників не захищається, а розкривається - хто ж буде нападати на того, хто не дає відсіч?!

Якщо ви будете відповідати йому тим же, - то це якраз та манера поведінки, до якої він звик. Швидше за все, ви не зможете бути гідним супротивником і дати йому відсіч у вигляді відповідної дотепною фрази, якщо у вас немає досвіду подібних перепалки.

А крім того, ви ще більше закріпіть у чоловіка звичний стереотип поведінки, і потім вам буде важко з цим боротися. Не завжди такі жарти бувають нешкідливими, і можуть бути болючими для самолюбства жінки. Подружжя, які постійно пикируются, - виробляють неприємне враження на оточуючих.

Тому ваша поведінка має бути прямо протилежним - ви «розкрилися», як боксер на рингу, не вдарить ж він вас нижче пояса!

Але не показуйте, що його «підколи» вас кривдять. Чоловік може переконатися, що у вас просто немає почуття гумору.

Можете спокійно сказати йому, що теж могли б досить чутливо вколоти його жартом, але не будете цього робити, оскільки не вважаєте таку манеру спілкування чоловіка і жінки прийнятною.

Іноді такий «гри в піддавки» буває достатньо, щоб чоловік перестав вправлятися у «дотепності» на власній дружині.

Але якщо не допомагає, то принцип той же, що і в першому прикладі. Мовчіть і запам'ятовуйте всі його «підколи».

А коли ваше терпіння скінчиться, - висловіть все, що ви з цього приводу думаєте:

  • що справжні чоловіки вибирають собі рівних супротивників серед чоловіків, які можуть дати гідну відсіч, а не серед жінок;
  • що справжні чоловіки говорять жінкам компліменти, а не сміються на їх адресу;
  • що справжні чоловіки ніколи не дозволять собі при сторонніх сказати жодного неприємного слова на адресу своєї жінки;
  • що це може свідчити про його власному комплексі неповноцінності і прагнення таким чином доводити своє уявне перевагу і самостверджуватися;
  • що його жарти зовсім не дотепні, хоча він сам цього не усвідомлює;
  • що прагнення постійно жартувати не має нічого спільного з почуттям гумору;
  • що у нього немає почуття ситуації, і лише абсолютно байдужий, погано вихований і нетактовне людина може так довго не помічати, що його уявне дотепність іншим людям неприємно, - і так далі. Але без образ і відповідних випадів. Просто холодний і тверезий аналіз його неприємною для вас звички жартувати з будь-якого приводу в вашу адресу.

Зазвичай таким чоловікам вистачає одного разу, щоб це більше ніколи не повторювалося. А не допоможе - нагадайте, що ви можете ще раз повторити все, що вже одного разу йому висловили. І тоді вже обов'язково допоможе, оскільки така риса насправді властива людям, не впевненим у собі, яку вони ретельно маскують таким уявним перевагою над іншими.

Наступного разу чоловік постарається поберегти своє самолюбство від вашої критики і буде вправлятися на кому-небудь іншому.

Один із частих приводів для розбіжностей між подружжям - вирішення грошових питань.

Як це ні парадоксально, але саме із-за грошей часом спалахують самі бурхливі сімейні скандали, особливо якщо сімейний бюджет невеликий. Але не думайте, що ці проблеми лише в малозабезпечених сім'ях.

Проблеми з грошима є у всіх, тільки, як говориться в старому прислів'ї: «У когось щі рідкі, а в інших перли крейда».

Якщо подружжя не вміють правильно планувати свій сімейний бюджет, то проблеми будуть, скільки б вони не заробляли.

Обов'язок планувати сімейний бюджет в першу чергу лежить на плечах дружини. Якщо вона «транжирка», то скільки б чоловік не приносив додому грошей, їй завжди буде їх не вистачати. А особливо якщо вона завистлива і постійно «пиляють» чоловіка, що у її приятельки знову новий костюм або нова шуба, а у неї немає такої можливості.

Тому краще бути реалісткою і не заглядати в чужі гаманці, а розумно планувати свій бюджет, виходячи з ваших можливостей.

Те, що «нові росіяни» розгортають на іномарках і купують своїм дружинам діаманти, не означає, що вони дуже щасливі.

Звичайно, всім би хотілося мати більше грошей, але якщо ви думаєте, що це вирішить ваші психологічні проблеми, то ви помиляєтеся.

Навіть у сім'ях з малим достатком можуть бути теплі відносини між подружжям, якщо вони не висувають один до одного надмірних претензій.

А в тих сім'ях, які вважаються багатими, психологічних проблем набагато більше, і багато дружини обтяжуються своєї «позолоченій кліткою». Дружини «нових росіян» - часті пацієнтки психіатрів, в сучасних умовах вони складають велику «групу ризику» щодо психічних захворювань, у них нерідкі неврози, депресії та самогубства. Тому не варто їм заздрити і вважати, що їх життя - це свято. Навіть у їхніх чоловіків маса складних проблем і висока психічна навантаження, так що до ідеального психологічного клімату в сім'ї їм далеко.

Якщо ви будете постійно докоряти чоловіка, що він мало заробляє, від цього ваші стосунки не поліпшаться, а як раз навпаки.

Це не означає, що дружина не повинна стимулювати чоловіка в соціально-матеріальному аспекті. Але докорами і скандалами цього досягти не вдасться. Або ваш чоловік озлобиться і буде гнівно реагувати на вашу чергову спробу змусити його заробляти, або ви розвинете в нього комплекс неповноцінності і власної нікчемності. І те, й інше погано, а своєї мети ви не досягнете.

Одна з частих скарг жінок - чоловік вечорами надовго йде до своїх приятелів. Не беру ситуацію, коли чоловік йде, щоб пиячити, оскільки в такій родині так багато проблем, які радами не дозволити. Мається на увазі, коли чоловік не зловживає спиртним, але любить спортивні видовища або просто йому цікавіше проводити час у колі друзів, ніж сидіти вдома.

Раніше вже говорилося, що до захоплень чоловіка треба ставитися поблажливо. Але - в розумних межах. Якщо він йде на футбол або до друзів по суботах, - то на це не варто болісно реагувати.

Але дружині треба використовувати ситуацію на свою користь, за принципом: ти маєш право на особисте життя і розваги, але і я маю право на те ж саме. Якщо ти відпочиваєш і «розслабляєшся» по суботах, то я роблю те ж саме по неділях і в той день, коли мені самій цього захочеться.

Однак якщо чоловік починає цим зловживати, і майже всі вечори десь пропадає, то тут мовчати і миритися не варто. Розповім, як надійшла одна жінка в такій ситуації.

Клінічний приклад.

Наташа Л. 26 років. Заміжня 8 років, двоє дітей, 6 і 4 років. Вона медсестра, освіта середня. Чоловік - з вищою освітою, інженер, старший за неї на 3 роки.

Наташа - мила, весела, «сміхотуха», подобається чоловікам. Чоловік - дотепний, товариський, балагур і заводила в студентській компанії, любить грати у футбол, волейбол, хокей.

Познайомилися з чоловіком, коли він лежав у лікарні, де працювала Наташа, з переломом щиколотки. Закохалися один в одного «з першого погляду», одружилися відразу ж, як він поправився.

Чоловік був ще студентом, часто брав її з собою на вечірки. Їй дуже подобалися його друзі, вона була єдиною жінкою в їх компанії, і вони весело проводили час.

Потім народилися діти з різницею в два роки, і вона вже не змогла бувати на цих «парубочих вечірках».

З часом деякі друзі чоловіка одружилися, деякі були ще неодружені, але всі вони постійно зустрічалися, то їздили разом «на природу» на кілька днів, то грали у волейбол, футбол, то просто збирались у когось вдома.

Але у Наталі з чоловіком збиратися вони не могли, так як спочатку вони жили в кімнаті в комунальній квартирі, потім купили однокімнатну, а діти були ще маленькими.

Чоловік став часто йти один. Спочатку Наташа не заперечувала, так як чоловіка дуже любила, а його друзів добре знала і не ревнувала до них чоловіка.

Але з часом чоловік став йти з дому все частіше і частіше, мотивуючи тим, що вдома від дітей йому немає спокою, він не може спокійно відпочити, а спати вони лягають рано, і йому доводиться весь вечір сидіти на кухні.

Наташа в цей час не працювала, так як діти були маленькими. Вона з нетерпінням чекала чоловіка з роботи, але він міг подзвонити і сказати, що забіг до одного з приятелів і прийде пізно.

Вони стали часто сваритися, Наташа плакала і скаржилася, що їй нудно і самотньо без чоловіка, вона цілий день одна з дітьми, та ще й вечорами не бачить чоловіка, він приходить, коли вона вже спить - їй треба рано вставати, так як молодший син незмінно прокидався о 6 годині ранку.

Але чоловік сердився і говорив, що вона хоче його «прив'язати до своєї спідниці», а він все-таки чоловік і має право на захоплення і особисте життя.

Так тривало кілька років. Потім діти підросли, стали ходити в дитячий сад, і Наташа вийшла на роботу.

Одного разу на її роботі була вечірка з приводу дня народження одного з лікарів. Наташа попередила чоловіка, що ввечері затримається, щоб він сам забрав дітей з дитячого саду.

Але чоловік категорично заперечував, так як на цей вечір у нього були інші плани, а крім того, він не бажав, щоб його дружина без нього ходила на вечірки. Тоді вона запропонувала йому піти разом з нею, а дітей відвезти до її матері. Але і на це він не погодився, сказавши, що нікого з її колег він не знає, і вони йому зовсім не цікаві.

Але Наташа не здалася. Вона сама забрала дітей із садочка, відвезла їх до своєї матері на всі вихідні (був вечір п'ятниці), і пішла на вечірку.

Повернувшись додому, вона застала сердитого чоловіка, який влаштував їй сцену, заявивши, що вона зіпсувала йому настрій на весь вечір, і він навіть повернувся додому раніше звичайного.

Але Наташа «вирвалася з дому» вперше за багато років, і їй було так весело і добре в своєму колі, за нею доглядали чоловіка, і вона була дуже задоволена вечіркою, хоча ні про які зради і не думала.

І вона знайшла в собі сили серйозно поговорити з чоловіком, благо дітей не було, і вони з чоловіком були одні. Вона заявила, що надалі вона буде йти з дому рівно стільки разів, скільки і він. Якщо чоловік прийде додому пізно, то завтра вона відвезе дітей до матері, і теж піде на весь вечір, оскільки у неї подруг і друзів не менше, ніж у чоловіка. Якщо він кожен день буде зустрічатися зі своїми друзями, і вона буде щодня зустрічатися зі своїми.

Чоловік спочатку не повірив, вирішивши, що це порожня загроза злегка напідпитку жінки. Але Наташа саме так і вчинила вже на наступний день, в суботу. Чоловік пішов грати з друзями в футбол, а вона поїхала до однієї зі своїх приятельок. Діти ще залишалися у її матері.

Повернулася вона пізніше чоловіка. Він був в люті, наговорив їй купу образливих слів і навіть погрожує розлученням.

Наташа спокійно заявила, що не боїться розлучення, і якщо він вважає поважної таку причину, як право постійно проводити час зі своїми друзями і одночасно позбавлення дружини такого права, вона його не утримує, так як більше терпіти цього не збирається.

«Зопалу» чоловік заявив, що дійсно йде, і став збирати свої речі. Вона пішла у ванну і зайнялася собою.

Чоловік ніяк не міг знайти потрібних речей, не знав, де їх велика спортивна сумка, куди б він міг все скласти, і «чортихаючись» і бурмочучи, безуспішно намагався все розшукати. Врешті-решт він постукав у двері ванної і заявив, що йому потрібно забрати свої бритвені приналежності. Наташа вийшла з ванної з мокрою головою, і не звертаючи на нього уваги, пішла на кухню. Але його «запал» вже пройшов, і він сам шкодував про свою різкості. Під приводом, що не може розшукати сумку, він попросив її допомогти. Вона дістала сумку і склала в неї всі його речі.

Чоловік був у розгубленості і ніяк не міг зважитися піти. Сів навпроти дружини і став «з'ясовувати стосунки», - невже вона хоче вигнати чоловіка з будинку тільки з-за того, щоб самій «гуляти».

Не перестаючи займатися своїми справами, Наташа сказала, що «не треба пересмикувати», він прекрасно знає, що вона його не виганяє, він, напевно, пам'ятає всі її колишні закиди і знає, що «гуляти» вона не збирається, так що нема чого її звинувачувати в тому, в чому вона не винна. Не тільки вона заміжня, але і він одружений. Не тільки вона мати двох дітей, але і він їх батько. Якщо він вважає, що може бути одночасно і одруженим, маючи люблячу дружину і дітей, і при цьому вести холостяцький спосіб життя, то вона з цим миритися більше не має наміру. Сваритися і тріпати собі нерви з цього приводу вона не збирається, тому якщо чоловік не змінить своїх студентських звичок, то їм краще розлучитися.

Звичайно, Наташа і не збиралася розлучатися з чоловіком, вона його любила і знала, що він її теж любить, у них чудові діти і хороша сім'я.

Але Наташа сказала самій собі, що вона працює в хірургічному відділенні і прекрасно знає, що іноді заради користі справи і якнайшвидшого одужання доводиться заподіяти пацієнтові біль. Саме цим принципом вона керувалася.

Чоловік, звичайно, нікуди не пішов і пообіцяв Наташі, що надалі буде рахуватися з її думкою. Але дуже просив, щоб вона не змушувала його всі вечори проводити вдома і не забороняла бачитися з друзями. Наташа і не збиралася цього робити, оскільки була розумною жінкою і розуміла, що цим тільки відштовхне чоловіка.

Коли на наступний день приятель чоловіка подзвонив, щоб нагадати про їх запланованої зустрічі, чоловік Наташі твердо відмовився, не пояснюючи причин.

В подальшому у них все нормалізувалося. Іноді вони ходили розважатися разом, відправивши дітей до бабусі, іноді чоловік зустрічався з приятелями один, а іноді він залишався з дітьми вдома, а Наталка йшла до своїх подруг.

Так що можна багато добитися від чоловіка і без скандалів, якщо вести себе розумно. Але наведені приклади - лише приклади з життя, з яких ви можете почерпнути для себе основний принцип дії. Не варто розцінювати їх як керівництво до дії. У кожному випадку жінка повинна враховувати всі нюанси своїх взаємин з чоловіком і його характер.

На одних чоловіків краще діє ласка і переконання, а загрози і ультиматум можуть призвести до прямо протилежного ефекту, а не до того, якого хотіла домогтися дружина.

А є чоловіки, які не розуміють «по-хорошому», і чим більше дружина поступається їм, тим більш нахабно вони себе ведуть і можуть зовсім перестати рахуватися з її думкою. Таким не зашкодить і періодична «шмагання», щоб вони занадто про себе не думають.

У старовину бували подружні пари, які все життя прожили «як голубки». Але при нашому сучасному житті таке навряд чи можливо, занадто напружено ми живемо.

Великий И.С.Тургенев писав: «Якщо сварки в коханні неминучі, так візьмемо і з них частку щастя - після сварки так повно, так ніжно повернення любові і участья».

Діля Єнікєєва "Сімейні сварки" Глава 12на головну

Обговорити тему на форумі
наверх
У тебе нормальна вага?missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua