← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!
Жіночі статеві органи

версія для друку

Глава 2. ОСНОВИ ФІЗІОЛОГІЯ СТАТЕВОГО ЖИТТЯ

жіночі статеві органи, будова жіночих статевих органівСтатеві органи (геніталії) поділяються на:

  1. Статеві залози, або гонади (насінники і яєчники)
  2. Статеві шляхи (семяпроводы і яйцепровід)
  3. Додаткові освіти (придаткові статеві залози)
  4. Копулятивные органи, або органи злягання.

Зазвичай статеві органи поділяють на внутрішні і зовнішні. До зовнішніх статевих органів у жінок відносять переддень піхви, клітор і статеві губи, у чоловіків - статевий член та мошонку.

Поділ статевих органів на внутрішні і зовнішні обумовлено не тільки відмінністю їх розташування (внутрішні органи знаходяться в малому тазі, а зовнішні - поза), але і розходженням їх функцій. Внутрішні статеві органи забезпечують розвиток яйцеклітин у жінок і сперматозоїдів у чоловіків, а зовнішні є ерогенними зонами.

Яєчники - статева залоза (гонада) жінки. Це парний орган сплощеної овальної форми, довжиною 3-4 см, шириною 2-2,5 см, товщиною 1-1,5 см, масою 5-8 р. В дитинстві поверхня яєчників гладка, згодом стає горбистою, вкрита рубцями. В період клімаксу яєчники стають більш щільними, зморщуються і зменшуються. Яєчники покриті оболонками.

Внутрішній, кірковий шар яєчників складається з тонковолокнистой строми і фолікулів на різній стадії дозрівання. У міру дозрівання фолікули наближаються до поверхні і збільшуються в розмірах до 6-20 мм При настанні повного дозрівання фолікул лопається, яйцеклітина з рідиною виходить у черевну порожнину. Це називається овуляцією. Потім яйцеклітина потрапляє в черевне отвір маткової (фаллопієвій) труби. Порожнину фолікула, що лопнув заповнюється кров'ю і перетворюється на жовте тіло менструації. Якщо запліднення не відбувається, то за 2-3 дні до початку менструації жовте тіло перетворюється в біле тіло. Якщо ж відбувається запліднення, то утворюється жовте тіло вагітності.

До моменту народження яєчники містять від кількох сотень тисяч до двох мільйонів фолікулів на самій ранній стадії дозрівання. До періоду статевої зрілості залишається близько 36 тисяч фолікулів. Після завершення статевого дозрівання під впливом гормонів гіпофіза щомісяця дозрівають 300-400 фолікулів. Однак повністю за весь час, поки жінка здатна до дітородіння, від її статевого дозрівання до клімаксу ( приблизно 30-35 років), дозрівають приблизно 400 фолікулів.

Крім продукції яйцеклітин, яєчники виробляють статеві гормони - естрогени, прогестерон і андрогени. Продукція естрогенів (жіночих статевих гормонів) починається ще у внутрішньоутробному періоді. У період статевого дозрівання в яєчниках з'являються зріють фолікули, забезпечується постійний рівень естрогенів, завдяки чому формуються вторинні статеві ознаки за жіночим типом (збільшуються молочні залози, з'являється оволосіння на лобку і в пахвових западинах), з'являються менструації, оформляється фігура, формуються психіка і сексуальну поведінку. Від початку менструацій до їх припинення в клімаксі (менопаузи), поряд з постійною виробленням (секрецією) естрогенів, відбуваються ритмічні, щомісячні сплески естрогенної насиченості, збігаються з розривом зрілого фолікула і виходом здатної до запліднення яйцеклітини.

Жовте тіло - тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка існує, поки є надія на запліднення. Вона секретує гормон прогестерон, що готує матку до впровадження заплідненої яйцеклітини.

Якщо настає вагітність, то протягом 2-3 місяців яєчники виконують функцію для розвитку цієї вагітності, а потім вона переходить до плаценти.

Яйцепроводи (маткові, фаллопієві труби) - парні труби завдовжки 10-12 см, що починаються у верхніх кутах матки і закінчуються воронкоподібним розширенням з бахромками як би охоплюють яєчник. Вони призначені для захоплення яйцеклітини, що вийшла їх яєчника в черевну порожнину після розриву фолікула. Внутрішня поверхня маткових труб вкрита складками і має так звані війки, які допомагають руху яйцеклітини до матки.

Яєчники разом з трубами називаються придатками. У дитинстві труби сильно звивистих. Якщо статеві органи жінки недорозвинені (інфантильні), то звивистість труб залишається на все життя, що ускладнює запліднення.

Якщо відбувається запалення придатків, то з часом виникають спайки, внутрішній просвіт маткових труб звужується або може повністю зарости. Тоді яйцеклітина не може потрапити в матку і «застряє» в трубі. Якщо просвіт труби неповністю закритий спайками, то сперматозоїд після статевого акту може проникнути з матки в трубу і відбудеться запліднення в трубі. Це називається трубної, чи позаматковою вагітністю. При цьому, як і взагалі при вагітності, незалежно від місця впровадження заплідненої яйцеклітини, у жінки припиняються менструації, і вона може думати, що у неї звичайна, тобто, маткова вагітність, так як спочатку ніяких хворобливих відчуттів вона не відчуває. Запліднена яйцеклітина зростає в трубі, яка абсолютно для цього не пристосована, розтягує її стінки. При цьому можуть бути помірні болі, а може і не бути болю. Потім, коли яйцеклітина стає занадто великий, відбувається раптовий розрив труби, кровотеча в черевну порожнину. Жінка відчуває це як різкий біль внизу живота. Це стан небезпечно для життя і вимагає негайної операції.

Позаматкова вагітність може наступити і при довгих, звивистих (інфантильних) трубах. При цьому яйцеклітина як би «не встигає дістатися до матки, і може наступити запліднення в трубі.

Після розриву труби вона вже неспроможна нести яйцеклітини до матки. Якщо друга труба у жінки не має спайок, то можливо запліднення. Але якщо запалення придатків і спайковий процес двосторонній, то у жінки може бути і друга позаматкова вагітність. Якщо розірветься і друга труба, то у жінки буде безпліддя. У цих випадках жінкам потрібна пластика - операція, коли яєчники як би приєднуються до кутів матки, і в цьому випадку вагітність може наступити.

Ось чому так важливо жінкам берегти свої придатки, ретельно оберігатися від небажаної вагітності і не допускати абортів, запалення придатків і вчасно лікуватися, якщо все ж буде гостре запалення придатків, щоб воно не перейшло в хронічну форму зі спайковим процесом та загрозою позаматкової вагітності. Навіть якщо у жінки вже є діти, і вона більше не хоче їх мати, придатки потрібно обов'язково берегти і лікувати, щоб не допустити позаматкової вагітності та ризиком для життя і необхідністю операції.

Матка - це порожнистий м'язовий орган грушоподібної форми, здавлений в передньо-задньому напрямку, масою від 30 до 100 р. У ній розрізняють тіло, шийку і перешийок. Дві третини довжини становить тіло матки і одну третину - її шийка. У дівчаток, які не досягли статевої зрілості, співвідношення зворотне.

Якщо статеві органи недорозвинені (інфантильні), то це співвідношення може зберегтися і у дорослої жінки, або ж матка дещо збільшується в розмірах, але все ж не досягає нормальної величини. Така матка називається інфантильною. Крім інфантильною, може бути і гипопластичная матка, коли вона менше за розмірами, ніж нормальна, але співвідношення між довжиною тіла й довжиною шийки правильне.

В норма при вертикальному положенні жінки тіло матки відхилена кпереди і догори, піхвова частина обернена вниз і дозаду. Це називається антефлексио. Тіло матки утворює з шийкою тупий кут, відкритий вперед - нормальна антефлексио.

Порожнина матки має трикутну форму. У верхніх кутах матки є маткових отвори, які сполучаються з матковими отворами труб. Слизова оболонка порожнини матки (ендометрій) гладка, вона постійно змінюється у зв'язку з менструальним циклом. Функціональний шар ендометрія відторгається під час менструації. Залози ендометрія виділяють невелику кількість лужного секрету, зволожуючого порожнину матки. Основна функція матки - служити вмістищем для плода. Крім того, виділяє матковий секрет.

У шийці матки проходить шийковий канал, який сполучається з піхвою. З нього виливається менструальна кров і надходять в матку сперматозоїди після статевого акту. Залози шийкового каналу виділяють лужний секрет у вигляді тягучої склоподібної слизу, що утворює слизову пробку. В зовнішньому відділі шийки, зверненому в піхву, знаходиться зовнішній матковий зів. У родили жінок матковий зів має овальну форми, у народжували - форму щілини.

Між шийкою і тілом матки знаходиться перешийок, відповідний внутрішнього вічка матки. Це найвужче місце в порожнині матки.

Піхва (vagina) - являє собою сплющену м'язово-еластичну трубку, що з'єднує внутрішні і зовнішні статеві органи. Довжина піхви від 6 до 11 см, передня стінка на 1,5 - 2 см коротше задніх. Ширина вагіни може бути від 2 до 5 див. В середньому, ширина піхви 2-3 см. З-за великої розтяжності стінок піхви довжина і ширина його непостійні.

Зверху в піхву вдається піхвова частина шийки матки. Навколо шийки утворюється кільцеподібне поглиблення - склепіння піхви - два бічних, передній і найглибший - задній. Область склепінь - найширша частина піхви. В розтягнутому стані просвіт піхви являє собою форму конуса, підставою зверненого вгору, а верхівкою - вниз. Верхні дві третини піхви більш рухливі. Нижня третина піхви, що проходить через м'язи тазового дна, менш рухлива і більш багата кровоносними судинами. Передня і задня поверхні піхви стикаються між собою, а стінки склепінь - з шийкою матки. Просвіт піхви в поперечному перерізі має вигляд щілини, що нагадує букву «Н».

Стінки піхви складаються з трьох шарів. Внутрішній шар - слизова оболонка, на передній і задній поверхні якої виступають поперечні складки, що утворюють два поздовжніх валика. Передній валик виражений сильніше заднього, і у дівчат буває дуже щільним. Під час пологів складки слизової оболонки сильно розтягуються і після пологів повністю не відновлюються. Стінки піхви у жінок, що народжували багато разів, гладкі. До старості складки згладжуються навіть у дівчат.

Зволоження піхви відбувається за рахунок судин слизової оболонки і маткових виділень і шийкових залоз. Піхвове вміст має кислу реакцію за рахунок молочної кислоти. Кислотність піхви змінюється протягом менструального циклу. Найбільша кислотність - перед менструацією, найменша - в середині циклу. Під час менструації реакція лужна. Лужна реакція піхви буває у дівчаток, при інфантилізмі статевих органів і у дуже старих жінок.

За слизовою оболонкою лежить м'язова оболонка піхви, що складається з трьох шарів м'язових волокон. Переплетення м'язових волокон нагадує будову кошики. Це забезпечує піхви можливість пристосовуватися і до статевого члена під час коїтусу, і до пологів. М'язи можуть розтягуватися, розширюватися і напружуватися. Зовнішній шар - сполучнотканинна оболонка піхви, багато забезпечена еластичними волокнами і нервами.

На зовнішньому кінці вагіни знаходиться вхід у піхву закритий дівочої плівою (у дівчат) або її залишками (у жінок, що живуть статевим життям). Вхід у піхву у родили жінок, а особливо у дівчат, являє собою пружне еластичне кільце з м'язів і еластичних волокон. Ці м'язи певною мірою підпорядковані волі. Жінки, які тренують ці м'язи, можуть їх довільно напружувати і розслабляти під час статевого акту, що дає можливість щільно охоплювати статевий член і як би стискати його, сильно звужуючи просвіт входу в піхву, що викликає додаткову стимуляцію пеніса чоловіка і викликає сильні хтиві відчуття. Ці м'язи можуть судорожно скорочуватися, наприклад, при страху жінки перед статевим актом або перед дефлорацией, і тоді чоловік не може ввести статевий член у піхву. Це розлад називається вагинизмом.

Спереду від піхви розташовані сечовий міхур і сечівник, ззаду - пряма кишка.

Функціями піхви є:

  1. Разом з вульвой (зовнішніми статевими органами) воно є копулятивным (совокупительным) органом жінки.
  2. Є вмістилищем для сперми, яка виливається під час статевого акту в задній звід піхви, а потім по шеечному каналу потрапляє в матку.
  3. Приймає участь в процесі пологів.
  4. Є видільних органом - виділяється менструальна кров, секрет маткових і шийкових залоз.
  5. Служить бар'єром для проникнення в матку хвороботворних мікробів за рахунок його кислого середовища.

Кордоном між внутрішніми та зовнішніми статевими органами є дівоча пліва (гімен) - перетинка, що закриває у дівчат вхід у піхву. Вона має різну форму - кольцевидную, полумісячну, воронкоподібну, губовидную, пелюсткову, зубчасту. Має два або більше отворів або ж взагалі не має отвори. Дівоча пліва багата нервами, тому дуже чутлива, і при дефлорації (розірвання) може бути хворобливість - від помірної до сильної.

При першому статевому акті гімен розривається, зазвичай ззаду справа і зліва від середньої лінії. В залежності від еластичності дівочої пліви можуть бути глибокі розриви, що супроводжуються рясною кровотечею, або поверхневі, з незначними кров'янистими виділеннями. Іноді, якщо пліва дуже еластична, то вона не розривається не тільки після першого статевого зносини, але і при наступних. Іноді вона розтягується настільки, що не розривається навіть при пологах. Після дефлорації залишаються так звані гименальные сосочки, а після пологів - миртовидные сосочки.

Переддень піхви - площадка, обмежена зверху дівочої плівою, з боків - малими статевими губами, спереду клітором і ззаду - задньою спайкою статевих губ. Поверхня присінка піхви зволожується за рахунок секрету малих залоз передодня, розкиданих по всій поверхні, і великих залоз передодня (бартолінових залоз), що знаходяться в задній третини передодня в товщі великих статевих губ і відкриваються в борозенці між малими статевими губами та дівочою плівою, на кордоні між задньою і середньою третиною передодня. На середині відстані між клітором і входом у піхву (1-3 см від клітора) знаходиться отвір сечовипускального каналу (уретри).

Клітор (або похотник) є рудиментарним аналогом чоловічого статевого члена. У період статевого дозрівання клітор збільшується під дією андрогенів (чоловічих статевих гормонів), що виробляються яєчниками, і досягає максимального розвитку після 25 років. Його розміри різні - від сірникової головки до великого пальця в залежності від насиченості андрогенами.

Розташований клітор між ніжками малих губ так, що видно тільки його головка, виступаюча у вигляді горбка. Клітор складається з двох печеристих тіл (за типом печеристих тим чоловічого статевого члена), які у вигляді ніжок клітора довжиною 4 см і шириною 1 см починаються від лонної кістки, сходяться під лоном і утворюють тіло клітора, що має вигнуту циліндричну форму і закінчується зовні головкою. Головка клітора зверху і з боків, покрите шкірястою складкою - крайньою плоттю. Внизу під клітором розташована його вуздечка. Зовні клітор покритий ніжною шкіркою, багатій сальними залозами, секрет яких скупчується навколо клітора і у борозенці між великими і малими статевими губами. Клітор, як і головка статевого члена, має багато нервів і нервових закінчень (тільця Пачіно, Мейснера, Краузе, Догеля), тому вважається головною ерогенною зоною у більшості жінок.

Малі статеві губи (німфи) - парні шкірні складки, що обмежують з боків переддень піхви. У більшості жінок малі губи ззаду досягають лише входу в піхву. У передній частині кожна мала статева губа поділяється на дві ніжки - передню і задню. Передні, зливаючись між собою, утворюють крайню плоть клітора, а задні - його вуздечку. Передній, найбільш розвинений ділянку малих губ виступає з статевої щілини і видно між великими статевими губами навіть у дівчат.

У дівчаток малі статеві губи відсутні до вступу в період статевого дозрівання. Розвиток малих губ відбувається під впливом гормонів гіпофіза і яєчників, ступінь їх розвитку залежить від рівня гормонів. У незайманих статеві губи мають рожевий колір, у жінок, що живуть статевим життям всього кілька разів - слабо рожевий, у жінок з великим статевим стажем - з коричневою пігментацією, у вагітних - синюшний. У блондинок малі губи слабо пігментовані. Після настання клімаксу малі статеві губи зменшуються в розмірах і втрачають пігментацію.

Величина малих статевих губ різна. Їх нерівномірний або надмірний розвиток може бути у дівчат і жінок, інтенсивно мастурбирующих, але це не строго обов'язково. Як і головка клітора, малі статеві губи містять печеристих тканину, багату нервовими закінченнями, тому є ерогенною зоною у багатьох жінок. При статевому збудженні малі губи збільшуються в розмірах.

Великі статеві губи являють собою дві поздовжні паралельні складки шкіри довжиною 7-8 см, що лежать зовні від малих статевих губ і обмежують статеву щілину. У дівчаток вони ще нерозвинені. У періоді статевого дозрівання під дією естрогенів великі статеві губи починають розвиватися, під шкірою з'являються відкладення жирової тканини, пигментируются шкірні покриви. При статевому інфантилізмі великі статеві губи нерозвинені. Зовнішня поверхня великих соромітних губ вкрита шкірою з волоссям, сальними і потовими залозами. Внутрішня поверхня містить сальні і потові залози. Ззаду великі статеві губи звужуються й утворюють задню спайку. Спереду вони переходять у шкіру лобка, утворюючи передню спайку.

Лобок, лобовий горбок, венерин горбок - покрите волоссям, багата жиром освіта. Волосяний покрив лобка у жінки являє собою трикутник з вершиною, спрямованою вниз. При достатній продукції гормонів яєчників і надниркових залоз оволосіння за жіночим типом - з верхньою горизонтальною лінією на лобку. При переважання чоловічих статевих гормонів (андрогенів) може бути чоловічий тип оволосіння - волосся росте по середній лінії живота, волосяний покрив має ромбоподібну форму, одна з вершин звернена до пупка. При недостатності жіночих статевих гормонів, статевому інфантилізмі волосся можуть бути пушковими або взагалі відсутній волосяний покрив.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua