← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!
Сексуальність

версія для друку

ЧОЛОВІЧА ТА ЖІНОЧА СЕКСУАЛЬНІСТЬсекуальностьТаємна радість Венери міла і молодикові і дівиці, тільки скромніше - вона і відвертіше - він. Овідій, Мистецтво любові

СЕКСУАЛЬНІСТЬ: подібності та відмінності чоловічої і жіночої сексуальності - один з найважчих питань сексології. У ньому зливається безліч вельми різнорідних проблем: анатомо-фізіологічні особливості, сексуальні реакції, сексуальну поведінку і, нарешті, сексуальні сценарії (мотивація, еротичну уяву, морально-естетичні цінності тощо).

З одного боку, ці розходження кореняться в законах репродуктивної біології. З іншого боку, вони нерозривно пов'язані зі статевими ролями і стереотипами маскулінності і фемининности, які в різних суспільствах можуть не збігатися.

Як уже не раз підкреслювалося, людська сексуальність не зводиться до окремих фізіологічних реакцій і автоматизмам. Більше того, вони самі переживаються по-різному в залежності від наших уявлень і установок. Треба прямо сказати, що в повсякденній свідомості існує на цей рахунок безліч міфів.

Здавалося б, що може бути простіше чоловічої сексуальності? На відміну від жінок, у яких все заховане в глибині тіла, чоловічі статеві органи розташовані відкрито, а найважливіші сексуальні реакції - ерекції і сім'явивергання - можна спостерігати візуально.

Особливої сором'язливістю чоловіки теж начебто не відрізняються, секс - улюблена тема чоловічих розмов. Які вже тут таємниці!

Однак багато властивості людської природи погано відомі саме тому, що лежать на поверхні, здаються самоочевидними і не привертають належної уваги. До недавнього часу наука взагалі, а сексологія - тим більше, було виключно чоловічим заняттям. А інтереси чоловіків більше спрямовані на жінок, ніж на самих себе. Книжок і досліджень про жіночої сексуальності набагато більше, ніж чоловічий. Якщо гінекологія майже так само стара, як медицина, то андрологія - дітище другої половини XX століття, багато людей навіть не знають цього терміна.

Чоловіча сексуальність - предмет дуже делікатний. В суспільній свідомості і особливо в самосвідомості самих чоловіків маскулінність і сексуальність - майже синоніми. Жінка може сказати про себе: "Мужики мене мало цікавлять!" І ніхто її за це не засудить. А якщо у відсутності сексуальних інтересів зізнається чоловік? Ми відразу ж заподозрим його в тому, що він імпотент або, ще того гірше, гомосексуал. "Справжній чоловік", у звичному розумінні цього слова,- перш за все хороший самець, його статева ідентичність невіддільна від його сексуальності, сила чоловіка - насамперед його чоловіча сила.

Чоловіча сексуальність завжди була і залишається предметом своєрідного культу. А де культ - там і міфи. А де міфи і страхи, тривоги і занепокоєння: чи все у мене в порядку, справжній я чоловік?

Американський сексолог Берні Зилбергелд у своїй книзі "Чоловіча сексуальність" перераховує цілу дюжину поширених чоловічих міфів:

Ми круті хлопці, у сексі для нас немає ніяких труднощів. Справжній мужик не займається такими бабскими речами як почуття і розмови.

Всяке дотик сексуально або повинно вести до сексу. Чоловік завжди зацікавлений в сексі і завжди готовий до нього. Справжній мужик перевіряється насамперед у сексі. Секс - це твердий член і те,що з ним роблять. Секс і статевий акт - одне і те ж.

Чоловік повинен бути здатний змусити свою партнерку випробувати як би землетрус або, принаймні, приголомшити її.

Хороший секс обов'язково передбачає оргазм. Займаючись сексом, мужики не повинні слухатися жінок. Хороший секс відбувається сам собою, без підготовки і розмов.

У справжніх чоловіків немає сексуальних проблем. При найближчому розгляді всі ці твердження виявляються односторонніми і навіть зовсім помилковими.

Непорозуміння починаються з анатомії. "Справжній чоловік" з легенди обов'язково володіє довгим, як штик або спис, і таким же твердим, непохитним статевим членом. Член - головна ознака чоловічої гідності і сили. Це властивість і сьогодні викликає заздрість, асоціюючись з високою сексуальною потенцією і здатністю задовольнити жінку.

З приводу розмірів члена існує безліч найрізноманітніших міфів. Деякі люди переконані, що розміри члена пов'язані з високим зростанням і взагалі більш маскулінним статурою. Інші думають, що довжина члена корелює з розміром ніг, або довжиною носа, або величиною вух. Деякі пов'язують її з расовою приналежністю, особливу заздрість викликають негри. Щасливим володарям могутніх приладів приписують особливу фізичну силу, сміливість, спортивні досягнення. Запевняють, що у них більше сперми і вище дітородні потенції. Що вони більш сексуально збудливі, володіють кращою ерекцією і ведуть більш інтенсивне статеве життя. Нарешті, що розміри дуже важливі для жінок. Коротше кажучи, для одних чоловіків це предмет гордості, а для інших - приниження та заздрості.

Насправді тут все індивідуально. У спокійному стані середня довжина члена близько 9 сантиметрів. Однак в стані ерекції більш короткі члени збільшуються сильніше довгих, так що середня довжина ерегированного члена становить 16 сантиметрів. Сексологи жартують, що ерекція - велика уравнительница. Втім, це взагалі не так вже важливо. Жіночі статеві органи досить пластичні, після короткого періоду проби вони легко "підлаштовуються" під потрібний розмір, так що сексуальне задоволення жінки залежить від розміру члена набагато менше, ніж прийнято думати, а часто і зовсім не залежить.

При опитуванні групи молодих американців, які властивості зовнішності, на їхню думку, подобаються жінкам у чоловіках, "великий член" згадали 15 відсотків, а серед жінок цей ознака вказали лише 2 відсотки; набагато привабливіше для них виявилася форма сідниць (39 відсотків), стрункість (15 відсотків), плаский живіт (13 відсотків), очі (11 відсотків) і багато іншого.

Тим не менш багато чоловіків, не кажучи вже про хлопчиків-підлітків, дуже тривожаться на цей рахунок. У книзі "Свято, яке завжди з тобою" Ернест Хемінгуей розповідає, що одного разу його друг письменник Скотт Фітцджеральд попросив його правдиво відповісти на життєво важливе питання. Його дружина Зельда сказала Скотту, що у нього є анатомічний недолік, з-за якого він не зможе задовольнити жодну жінку, що справа в розмірах. "Ну, що ж, - сказав Хемінгуей,- пішли в контору". - "В яку контору?" - "В туалет". Після того, як друзі повернулися в ресторан, Хемінгуей сказав: "У тебе все в повному порядку. Піди в Лувр, подивися статуї, і ти сам у цьому пересвідчишся. Тільки врахуй, що себе ти бачиш згори, а статуї - знизу і збоку, тому їх розміри збільшуються".- "А може бути, статуї неточні?" - сказав Скотт. "Ні, - сказав Хемінгуей,- вони абсолютно правдиві, багато людей були б раді мати такі пропорції". - "Чому ж Зельда так сказала?" - "Дуже просто - вона позбавилася від конкуренції, вивела тебе з гри, щоб ти навіть не пробував мати справу з іншими жінками. Ось і все, я сказав тобі всю правду. Ти мені віриш?" - "Не знаю",- відповів Скотт.

З боку це виглядає комічно. Але ірраціональні страхи і тривоги, зумовлені вибором нереалистического еталону, нерідко мають довгостроковий психологічний ефект, викликаючи у чоловіка невпевненість у собі, яка цілком реально підриває його сексуальні можливості.

У секс-шопах продаються спеціальні прилади, маленькі вакуумні пристрої, які нібито "розвивають" і "подовжують" член. Це чистісінький обман. З допомогою таких приладів можна тільки мастурбувати, але і це шкідливо. Збільшити ж довжину члена не можна ніякими засобами, так як це не м'яз, що в ньому зовсім немає м'язової тканини. Як каже герой китайського роману "Підстилка із плоті", "ніяке зілля не здатне збільшити потужність зброї, хоча і допомагає продовжити сутичку".

Пригадується такий випадок. В клініку неврозів поступив 20-річний хлопець, який надмірної мастурбацією довів себе до нервового і статевого виснаження. Коли його запитали, навіщо ж він так старався, молодий чоловік відповів, що як спортсмен, він вважав, що, якщо хочеш розвинути якийсь орган, треба її зміцнювати. Йому дуже хотілося стати сексуальним атлетом...

Як і розміри статевих органів, чоловіча потенція дуже індивідуальна. Рівень сексуальної збудливості і активності, нормальний для одного чоловіка, буде абсолютно недостатнім для іншого і надмірним, непосильним для третього. Відмінності ці надзвичайно великі, і рівнятися у цій справі на якісь середньостатистичні норми - те ж саме, що намагатися взути всіх людей у взуття одного і того ж, найчастіше - свого власного розміру. Житейські міркування про "поміркованості" або "надмірності", не враховують індивідуальних відмінностей, наївні і смішні.

Та й чи тільки в фізіології справа? Сексологи жартують, що чоловічий "прилад" - самий ледачий (порівняйте, скільки часу він працює в порівнянні з серцем, печінкою або легкими!) і до того ж самий примхливий орган нашого тіла. Як часто він хоче того, чого не хоче його господар, і навпаки! Недарма він часто персоніфікується, наділяється власним ім'ям і т,д. Уявлення, ніби він "завжди стоїть", вірно тільки для періоду підліткової гіперсексуальності, десь між 14 і 18 роками, коли хлопчиків охоплюють і нерідко вганяють у фарбу, так як відбуваються в самих невідповідних для цього обставин, сильні, мимовільні і тривалі ерекції. У дорослих чоловіків ерекції стають більш вибірковими. До того ж ерекція, статеве збудження і сексуальне бажання - зовсім не одне і те ж.

Чоловічі сексуальні реакції прості та елементарні тільки на перший погляд. У дослідах Мастерса і Джонсон у чоловіків "осічки" - відсутність ерекції або сім'явипорскування - спостерігалися значно частіше, ніж у жінок.

Чоловік не тільки не завжди може, але не завжди хоче. На відміну від хлопчика-підлітка, якого мучить, з одного боку, гіперсексуальність, а з іншого - сумнів у своїй маскулінності, дорослому чоловікові не потрібні рекорди, але він боїться бути неправильно зрозумілим. Жінка, отказывающая чоловікові, тільки здобуває повагу. Відмова з боку чоловіка сприймається як знак його неспроможності або як особисту образу. Чоловік - бранець стереотипних уявлень про власну силу, причому це не обмежується його сексуальними можливостями, але поширюється на всю сферу взаємовідносин між статями.

Хлопчик з раннього дитинства знає, що він повинен бути сильним. Але найкращий спосіб здаватися сильним - приховувати свої слабкості або те, що здається такими. Чоловічий стиль життя у всіх віках відрізняється високою змагальністю; страх здатися слабким змушує хлопчиків прикидатися більш сміливими і грубими, ніж вони є. Частково цей натиск допомагає формуванню чоловічого характеру, але одночасно він його спотворює, позбавляючи чоловіка тепла і ніжності.

По всіх психологічних тестів чоловіки у всіх віках поступаються жінкам у здатності до саморозкриття, так і до співпереживання. Одна з найпоширеніших проблем підліткового і юнацького віку - сором'язливість. Однак юнаки переживають її набагато болючіше, ніж дівчата - адже це "нечоловіча" якість. А чим більше доводиться приховувати, тим важче жити. В хлоп'ячих компаніях прояви ніжності суворо табуируются, потім це нерідко переноситься і на відносини з жінками.

Це стосується і власне сексуальної сфери. Хоча чоловіки багато говорять про секс, вони набагато більш потайливі, ніж жінки. В одному американському дослідженні (було опитано 52 тисячі осіб) молоді чоловіки припустили, що незайманих серед них - лише 1 відсоток. Фактично таких виявилося 22 відсотки. Яка вже тут щирість!

Але якщо потрібно бути сильним з друзями, ще стыднее постати слабким перед дівчиною! Хлопчики-підлітки симулюють силу, замінюючи сміливість бравадою, суворість - грубістю, рішучість жорстокістю, а потім це закріплюється зі всіма витікаючими звідси наслідками.

Комунікативні труднощі існують у чоловіків не тільки в сфері вербального (словесного) спілкування, але й тілесних контактів. Дотик, тілесна ласка - найважливіший спосіб передачі будь-яких емоційних станів. Але в хлоп'ячих компаніях "телячі ніжності" заборонені, допускаються тільки грубі поштовхи і силова метушня. Тим більше що в період підліткової гіперсексуальності будь-які тілесні контакти здатні викликати ерекцію і сприйматися як сексуально-еротичні, гомосексуальні.

Дівчатка-підлітки ретельно і всебічно вивчають власне тіло. Хлопчики цього соромляться, тому вони набагато гірше знають його можливості. Виняток становлять спортсмени, але вони досліджують своє тіло не з точки зору емоційних реакцій, а швидше функціонально. Зведення тілесного самопізнання до мастурбації сприяє формуванню уявлення, що будь-який тілесний контакт має тільки сексуально-еротичний зміст, як підготовка статевого акту. Це звужує межі чоловічих емоційних переживань і заважає чоловікові оцінити набагато більш багатий діапазон у жінок.

Як вже зазначалося, при всіх міжкультурних відмінностей чоловічий стиль життя виглядає скоріше предметно-інструментальним, тоді як жінка втілює емоційно-експресивне початок. Чоловіка оцінюють переважно за результатами його трудової та громадської діяльності, як воїна, добувача, організатора, жінки ж більше цінуються ніжність, дбайливість, емоційні якості, що допомагають долати і залагоджувати конфлікти. Ці критерії визначають і їх самооцінки, в тому числі - у сфері сексуальності.

У чоловічому сексуальному сценарії "секс" - не стільки задоволення, часом заборонене і соромливе (наприклад, при мастурбації), скільки робота, яка обов'язково потребує успіху, завершення, досягнення чого-то (наприклад, оргазму). Чоловіче тіло - свого роду "сексуальна машина", яка оцінюється за її працездатності та ефективності.

На перший план при цьому висуваються кількісні показники, горезвісний "вал" - число жінок і кількість зносин. Як вже говорилося, підвищена екстенсивність чоловічої сексуальності почасти обумовлена біологічно. Але, як і у сфері матеріального виробництва, в сексуальному житті "більше" - необов'язково "краще". Кількість сексуальних партнерів і контактів далеко не завжди переходить в якість і приносить високу сексуальну задоволеність. Іноді спостерігається навіть протилежне.

Навіть на чисто фізіологічному, репродуктивному рівні чоловіча сила нерідко обертається слабкістю. Оскільки самець виробляє значно більше сперми, ніж самка - яєць, його статеві клітини діляться швидше і частіше. Але кожне нове ділення клітини породжує можливість якихось незначних порушень, мутацій. З віком цей ризик збільшується, тому діти старших батьків частіше страждають генетичними порушеннями. Так що краще зачинати дітей, поки ви молоді, хоча старший чоловік психологічно краще підготовлений до виконання ролі батька.

Кількість, консистенція, колір, смак, запах та інші властивості сперми неоднакові не тільки у різних чоловіків, але і у одного і того ж чоловіка вони варіюються в залежності від безлічі умов, включаючи раціон харчування.

Між іншим, якість сперми погіршується в умовах стресу. Зниження рівня тестостерону і погіршення якості насіння часто спостерігається в бойовій обстановці, при напруженій ділової активності, засуджених до смерті і тривалий час очікують страти. Італійські ендокринологи, які вивчали протягом року десятьох чоловіків із неплідних пар, де партнерка піддавалася лікуванню, знайшли, що хоча пов'язаний із цим стрес не впливає на сексуальну поведінку чоловіків (еротична уява, суб'єктивну оцінку якості ерекції, частоту ранкових ерекцій, щотижневу частоту зносин, сексуальну задоволеність, тривалість і якість сім'явиверження), він зменшує кількість, щільність і рухливість сперми. Це означає, що при лікуванні безпліддя у жінки, не можна забувати і про стан чоловіка. Не помічений вчасно стрес може, навіть при повному фізичному здоров'ї, зробити чоловіка нездатною до запліднення.

Внаслідок инструментальности і змагальності свого стилю життя багато чоловіків не довіряють власним переживанням, їм потрібні об'єктивні підтвердження своєї сексуальної "ефективності".

Саме вагоме підтвердження своєї маскулінності чоловік отримує від жінки. Саме тому так важливий для хлопчика його перший сексуальний досвід. Та й дорослі чоловіки зраджують дружинам і заводять випадкові зв'язки не тільки і не стільки сексуальних потреб і прагнення до різноманітності, скільки заради самоствердження: я не гірше інших, я ще не старий, я можу...

Але чоловік, який прагне насамперед довести свою силу, мимоволі перетворює інтимну близькість в свого роду іспит. І часто він "провалюється" на цьому іспиті саме тому, що не відчуває себе досить вільно і розкуто. Одне з найпоширеніших чоловічих сексуальних розладів - так звана "виконавська тривожність", сумнів у своєму "майстерності". В останні десятиліття цей синдром, схожий на ті труднощі, які переживає актори, зустрічається значно частіше. Чому?

Традиційна модель сексуальної поведінки схильна приписувати всю активність у цій справі, починаючи з залицяння і закінчуючи технікою статевого акту, чоловікові, залишаючи жінці пасивну роль об'єкта. Чоловік - скрипаль, а жінка - скрипка, з якої він завдяки своєму таланту і майстерності, з допомогою свого довгого й могутнього смичка отримує чарівні звуки.

Строго кажучи, ця модель ніколи не відповідала дійсності - відносини підлог в ліжку, як і в інших сферах життя, завжди були швидше партнерськими, хоча часто нерівноправними. Але в суспільствах, де неподільно панував подвійний стандарт і жіноча невинність до шлюбу ретельно оберігалася, в цій моделі усе-таки був певний сенс. Свій перший сексуальний досвід хлопчики зазвичай купували з повіями або з жінками значно старше себе; положення "учня" в подібних ситуаціях не роняло їх чоловічої гідності. А своїх цнотливих жінок вони всьому вчили самі, не побоюючись конкуренції і небажаних порівнянь з кимось іншим.

Сьогодні перший сексуальний досвід переважна більшість юнаків здобувають з однолітками (частка повій у цій справі становить у США і в Західній Європі менше 3 відсотків). При опитуванні в 1995 р. 16-19-річних юнаків і дівчат у Москві, Новгороді, Борисоглібськ і Єльці, з'ясувалося, що у юнаків першим сексуальним партнером здебільшого буває однолітка або дівчина на рік старше або молодше, дівчата ж частіше починають з більш старшими партнерами. У трьох чвертей дівчат і у половини юнаків перший сексуальний партнер вже мав якийсь сексуальний досвід.

Але якщо партнери однаково недосвідчені, у них нерідко виникають труднощі, причому далеко не всі молоді подружжя здогадуються відразу ж звернутися за допомогою до лікаря. Крім того, молодому чоловікові соромно зізнатися у своїй неискушенности. Це робить його, з одного боку, агресивним, а з іншого - невпевненим у собі. Лібералізація статевої моралі полегшує положення юнаків в тому сенсі, що їм легше досягти сексуальної близькості з дівчиною. Але партнерські відносини психологічно набагато складніше суб'єктно-об'єктних. Вони часто стають відверто змагальними.

Для сором'язливих чоловіків і для чоловіків, вихованих в дусі ідеології чоловічого панування, це нестерпно. Думка про можливу сексуальної досвідченості жінки викликає у них панічний жах: "Я не можу спати з жінкою, яка сексуально досвідченіші за мене", "Я хочу одружитися на дівчині не тому, що вона чиста, а тому, що вона не має досвіду".

Чоловіча турбота про жіночу цнотливість насправді досить егоїстична, вирішальну роль у ній завжди відігравали мотиви підтримки влади, в тому числі сексуального панування над жінкою. Послаблення і втрати цієї влади багато чоловіки переживають як демаскулинизацию, відображенням чого є збільшення числа скарг на психічну імпотенцію.

Примітивна модель "справжнього чоловіка" мовчазно припускає послідовний ряд спрощень і вульгаризації: маскулінність зводиться до сексу, секс - до статевого акту, а статевий акт - до сім'явиверження. Навіть у спеціальній сексологічній літературі чоловічий оргазм дуже часто ототожнюється з сім'явипорскуванням.

У своєму повсякденному досвіді кожен дорослий чоловік прекрасно знає різницю між а) простим чуттєвим задоволенням, приносимым сім'явипорскуванням і локалізованим виключно в статевих органах; б) екстатичним станом, коли слідом за крайнім напругою всього організму слід загальне блаженне розслаблення, піт і т. д. і в) психологічним ^відчуттям польоту, зникнення кордонів простору і часу, яке можна описати і висловити тільки засобами мистецтва або до релігійно-філософських термінах. Однак чоловічий словник для опису якісної сторони сексуальних переживань, як правило, бідніші жіночого.

Загальна інструментальність чоловічого стилю життя породжує і техніцизм сексуального мислення, занепокоєння насамперед тим, як продовжити ерекцію, посилити відчуття, пов'язані з сім'явипорскуванням, і т.д.

Чоловіче сексуальне мислення у вищій ступеня эгоцентрично. Природна кульмінація інтимної близькості для чоловіка - интромиссия, введення члена в піхву і сім'явивергання. Всі "інше" - попередні ласки, ніжності, наступна за зляганням,- здається необов'язковим, факультативним, без чого можна обійтися. В основі уявлення про секс як про безперервне наростання статевого збудження, яке неодмінно повинно завершитися сім'явипорскуванням, лежить, по суті, досвід підліткової мастурбації - швидше, швидше! Любовні радості такого чоловіка обмежуються його фізіологічними можливостями, які з віком неминуче зменшуються. А разом з ними знижується не тільки частота, але і тривалість подружніх пестощів. За словами американського сексотерапевта Гаррі Голдберга, чоловіки старше 40 років витрачають на секс менше часу, ніж на гоління.

Жіноча сексуальність

Так, може бути, жінкам легше? Немає. Ми бачили вище, що і жіночі образи, і жіноча сексуальність описуються в різних культурах суперечливо. З одного боку, їм приписується асексуальність, байдужість і навіть відраза до статевого життя, а з іншого - безмежна хіть, спокуса і невірність. За дотепним висловом одного письменника, жіноча цнотливість - найбільший винахід чоловіки.

Жіноча сексуальність "відкрита", по суті, тільки в XX столітті. Зробили це відкриття самі жінки. Зростання соціальної активності і самосвідомості жінок необхідно включає в себе їх ресексуализацию, визнання права на сексуальність і здатність насолоджуватися нею. Мова йде не просто про феміністських гаслах, а про реальних масових зрушення в жіночому сексуальному поведінці.

Хоча дівчатка завжди дозрівали раніше хлопчиків, вони починали статеве життя значно, на 5-6 років, пізніше своїх ровесників. Сьогодні ці відмінності сильно зменшилися, подекуди вирівнялися, так що середній вік початку статевого життя у юнаків і дівчат один і той же, а нерідко дівчата випереджають у цьому юнаків. У Росії хлопчики, як і раніше випереджають дівчаток. Істотно зблизилися установки обох статей щодо допустимості дошлюбних зв'язків і длительньгх небрачных сожительств. Зростає жіноча сексуальна активність та ініціатива в подружніх відносинах, сучасні жінки проявляють більше інтересу до еротичних матеріалів.

Багато відмінності чоловічої та жіночої сексуальності, які раніше вважалися природно-біологічними, універсальними, виявилися наслідком виховання і культурних установок. У XIX столітті фригідність і аноргазмія були масовими і вважалися нормальним явищем. Нині відсоток таких жінок зменшується з кожним наступним поколінням. Серед чеських жінок, народжених між 1911 і 1920 роками, більш або менш регулярно переживали оргазм 31 відсоток, а серед жінок, що народилися в 1950-1958 роках,- 79 відсотків. Серед молодих жінок НДР, опитаних в 1981 році, майже завжди або більшою частиною відчували оргазм 85 відсотків, а в 1960-х роках - лише 55 відсотків.

Може бути, жіноча сексуальність просто переорієнтовується на чоловічі зразки і норми? Така тенденція реально існує, але її не варто переоцінювати. Деякі відмінності в цій справі зберігаються і сьогодні.

Яку б культурну середу ми не взяли, чоловіча сексуальність виглядає в загальному більш агресивною, наполегливою, збудливою і нестриманій, ніж жіноча. Сексуальне життя більшості чоловіків екстенсивніше, ніж жінок; у них більше число і вище змінюваність сексуальних партнерів (хоча в останні десятиліття ця різниця помітно зменшилася).

Велика екстенсивність чоловічої сексуальності означає меншу емоційну залученість і психологічну інтимність. Перераховуючи можливі і реальні мотиви вуступления в статевий зв'язок, чоловіки значно частіше називають безособові, не пов'язані з конкретним партнером, "сексуальні потреби". Наприклад, відповідаючи на питання анкети С. В. Голоду, що їх утримує від вступу в дошлюбний зв'язок, молоді ленінградки в 1960-х роках ставили на перше місце (34,5 відсотка) моральні міркування, на друге (34,1 відсотка) - відсутність статевої потреби, на третє - (11,6 відсотка) - страх перед наслідками; у чоловіків на першому місці (48,5 відсотка) було відсутність випадку, на другому (24,4 відсотка) - моральні міркування, на третьому (8,1 відсотка) - боязнь зараження.

Раніше відмінності чоловічої і жіночої сексуальності описували головним чином кількісно і пояснювали біологічно. Наприклад, тим, що сексуальне бажання і активність залежать від тестостерону, вміст якого в крові чоловіків в кілька разів вище, ніж у жінок. Зараз увагу вчених привертають більш тонкі якісні відмінності.

Візьмемо, наприклад, еротичні стимули й образи. Давно відомо, що чоловіків більше збуджують зорові образи, тоді як у жінок краще розвинений нюх. Запахи чоловічого тіла не тільки сексуально збуджують жінок, але і сприяють нормальному функціонуванню жіночого організму. Деякі порушення жіночого менструального циклу усуваються в результаті вдихання через ніс запаху чоловічих пахвових виділень.

Проте уявлення, ніби жінки взагалі не реагують на візуальні стимули, не відповідає істині. Правда, жіночі реакції слабкіше чоловічих: вид оголеного людини протилежної статі викликає сексуальне збудження у чотирьох п'ятих чоловіків і лише у чверті жінок. Але різниця ця є скоріше якісної, а не кількісної: збудження жінок частково залежить від наявності у них сексуального досвіду, а також від характеру еротичних матеріалів: груба, примітивна порнографія, яка імпонує чоловікам, у багатьох жінок викликає моральний та естетичний протест.

Жінки, як і чоловіки, бачать еротичні сновидіння (з 500 жінок, опитаних 3. Ст. Рожановской, їх наявність визнали 240, причому у 111 вони супроводжувалися оргазмом) і мають еротичні фантазії. Але зміст чоловічих і жіночих фантазій різному, оскільки еротична уява тісно пов'язане з диференціацією статевих і сексуальних ролей. Наприклад, у сексуальних фантазіях студентів - чоловіків Мічиганського університету переважали брутальні сцени з надзвичайно сексуальними, але не особливо емоційними персонажами; еротичні фантазії студенток були більш різноманітні і емоційно забарвлені.

В іншій серії експериментів студенти прослуховували звукозапис кількох оповідань, з яких одні були грубо-еротичними, інші - романтичними (пояснення в любові, без тілесної близькості), а треті - еротико-романтичними, включавшими як сексуальні, так і любовні компоненти. Крім того, що випробовувані розповідали про свою реакції, їх статеве збудження фіксувалося об'єктивно, з допомогою спеціальних приладів. Найбільш збудливими як для чоловіків, так і для жінок виявилися еротичні та еротико-романти-історичні сюжети; еротичні сцени порушували жінок навіть сильніше, ніж чоловіків, а суто романтичні любовні не було нікого.

Найбільш збудливими для обох статей були сцени, в яких активна роль приписувалася жінки (мабуть, тому що це порушує звичний порядок речей). Однак багато жінок недооцінювали ступінь свого реального фізіологічного збудження (чоловікам оцінити рівень своєї ерекції набагато простіше).

У природно-науковій літературі жіноча сексуальність часто малюється як щось суто біологічне. Це відповідає старому культурного стереотипу, що жінка втілює переважно природне початок на відміну від чоловіка - початку культурного. Звідси - численні дослідження, простежують зв'язок жіночої сексуальної активності з менструальним циклом, і т. д.

Відомо, що сексуальна активність жінок неоднакова на різних стадіях менструального циклу, причому це ймовірно пов'язано з рівнем секреції естрогенів. Однак експериментальні дані про це суперечливі. Крім того підвищення або зниження сексуальної активності жінки може залежати не тільки від її гормональних процесів, а й від багатьох інших обставин, наприклад, від бажання чоловіка або наявності умов.

Щоб перевірити це, американські вчені (Дольф Зіммерман та ін) обстежили, на якій стадії менструального циклу молоді жінки більше цікавляться і сильніше реагують на перегляд еротичних фільмів. Виявилося, що найбільший еротичний інтерес жінки виявили в постменструальный період. Помітно підвищується він також безпосередньо перед і під час місячних. Навпаки, в перші 7 днів другої половини циклу інтерес до еротики знижується. Так що жіноче лібідо, як і чоловіча, залежить від гормональних процесів.

Гінекологи і ендокринологи з 1930-х років інтенсивно вивчають так званий передменструальний синдром (або предменструальное напруга), що складається в тому, що в другій половині менструального циклу у багатьох жінок спостерігаються головні болі, нудота, серцебиття, поганий настрій, дратівливість, плаксивість і т. п. Гормональні причини цього явища жодних сумнівів не викликають. Однак його психологічні і поведінкові слідства не універсальні. По-перше, вони спостерігаються не у всіх, а лише в половини жінок. По-друге, коливання настроїв залежить не тільки від біологічного (менструальний цикл), але і від соціального (співвідношення робочих і вихідних днів) ритму; несприятлива фаза менструального циклу значно легше переживається, якщо вона припадає на вихідний день, коли гормонально зумовлені, пов'язані з передменструальним напругою негативні емоції врівноважуються, компенсуються позитивними переживаннями. По-третє, зіставлення коливань настрою у 24 подружніх пар протягом тривалого часу показало, що чоловічі настрої майже так само мінливі, як і жіночі, хоча у чоловіків немає менструального циклу.

Не настільки вже "травматичні" і перші менструації (менархе). Хоча більшість дівчаток відчуває в цей час якісь неприємні переживання, це залежить не лише від фізіологічних процесів, але і від їх сприйняття та оцінки. Дівчатка-підлітки, які заздалегідь психологічно підготовлені до цієї події, сприймають його лише як тимчасову неприємність, яка цілком компенсується відчуттям задоволення від вступу в новий, багатообіцяючий етап розвитку. Потрібно тільки своєчасне і правильне статеве просвітництво.

Перебіг вагітності також багато в чому залежить від соціальних умов.

Общепсихологические, особистісні фактори вирішальним чином впливають і на природу жіночого оргазму.

ЧОЛОВІЧА ТА ЖІНОЧА СЕКСУАЛЬНІСТЬ © І.С. Кон,1998-2000на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua