← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Наслідки переривання вагітності ( абортів )

версія для друку

Безпечний аборт?


Комова О. А., лікар першої категорії

Після пологів нерідко молоді мами, орієнтуючись на відсутність менструації, помилково покладаючись на контрацептивний ефект грудного вигодовування, стикаються з проблемою чергової вагітності. У цій ситуації жінка вибирає аборт, думаючи, що це досить невинне захід, а якщо зробити аборт на ранньому терміні, то взагалі ні про яку небезпеку мови бути не може. Але чи так це насправді?

Аборт - це переривання вагітності на терміні до 22 тижнів. Аборти бувають мимовільними (викидні) і штучними (шляхом хірургічного або іншого втручання). Залежно від терміну переривання вагітності штучні аборти поділяють на ранні (переривання вагітності терміном до 12 тижнів) і пізні (терміном понад 12 тижнів). Аборти на терміні до 12 тижнів виконуються за бажанням жінки. На більш пізніх термінах рішення про аборт на підставі заяви вагітної приймає комісія, що враховує наявні свідчення - медичні (загроза здоров'ю жінки, важкі пороки розвитку і нежиттєздатність плода) і соціальні (смерть або інвалідність 1--2 групи чоловіка, багатодітність, відсутність житла, статус біженця, безробіття, зґвалтування, незамужество).Медикаментозний аборт

Найбільш часто для медикаментозного аборту використовується МЕФИПРИСТОН (МІФЕГІН, RU486). Цей препарат перешкоджає дії на матку основного гормону вагітності - прогестерону, тим самим сприяючи її переривання. Зазвичай МЕФИПРИСТОН застосовують на тлі невеликих доз препаратів, що підсилюють скорочення матки і відторгнення плодового яйця з організму - простагландиов.

Медикаментозний аборт проводиться на термінах вагітності до 8 тижнів та у випадках неускладненого перебігу не вимагає хірургічного втручання та анестезії. Перед проведенням медикаментозного аборту жінці проводять ультразвукове дослідження. Далі після підписання інформованої згоди вагітна в присутності лікаря приймає 3 таблетки препарату, після чого може покинути клініку. Зазвичай через 1-2 дня починається кровотеча, подібне менструальному і свідчить про переривання вагітності і відторгнення плідного яйця. Після медикаментозного аборту рекомендується провести повторне УЗД, щоб переконатися в тому, що в порожнині матки не виявляється залишків плідного яйця, які можуть інфікуватися, викликати сильне кровотеча та інші післяабортні ускладнення.

При появі тривожних скарг (різких болях, підвищенні температури, лихоманці, дуже сильній кровотечі з появою різкої слабкості, запаморочення, нездужання тощо) слід негайно звернутися до лікаря або викликати бригаду швидкої медичної допомоги. В таких випадках часто потрібне хірургічне втручання - вишкрібання порожнини матки, тобто, по суті справи, проведення звичайного аборту. Як і для інших лікарських методів, існує ряд протипоказань до проведення медикаментозного аборту:

  • Позаматкова вагітність - вона вимагає тільки хірургічного лікування.
  • Хронічна надниркова недостатність і важка форма бронхіальної астми, так як МЕФИПРИСТОН порушує дію гормонів надниркових залоз, які використовуються для лікування астми.
  • Інфекційно-запальні процеси статевих шляхів (щоб уникнути поширення інфекції).
  • Геморагічні порушення (порушення згортання крові) - через можливість тяжких кровотеч. Переривання вагітності у таких випадках необхідно проводити тільки в клінічних умовах під постійним лікарським контролем і контролем за показниками згортання крові.

У 2% випадків медикаментозний аборт неефективний - препарат не викликає абортивного дії і вагітність не переривається.Міні-аборт (вакуум-аспірація)

Цей спосіб переривання вагітності застосовується лише на ранніх термінах (до 5--6 тижнів вагітності), коли діаметр плодового яйця дозволяє йому пройти у вакуум-аспіратор. Вакуум-аспіратор являє собою великий шприц зі спеціальною насадкою, яка вводиться в порожнину матки до плодному яйцю. Створюється вакуум сприяє відшарування плідного яйця від стінки матки. Проте ймовірність неповного відриву тканин ембріона при такому способі переривання вагітності досить велика. Тому після міні-аборту (втім, як і при інших видах аборту) необхідний УЗ-контроль вагінальним датчиком. При виявленні неповного абортування плодового яйця потрібно додаткове вишкрібання, подібне до того, що проводиться при звичайному інструментальному аборті. Міні-аборт проводять на тлі загального знеболювання: внутрішньовенно вводиться ліки, жінка спить.

На дуже малих термінах можливе застосування магнитофорного (магнітного) ковпачка, який одягається на шийку матки. Ковпачок випромінює постійне магнітне поле, яке спотворює всі сигнали, які потрапляють в його полі. Зв'язок між маткою і головним мозком порушується. Вагітність перестає розвиватися, відбувається викидень. Магнітний надівається ковпачок гінекологом на 9 днів. Після закінчення цього терміну лікар виймає ковпачок, вводить у піхву таблетки, сприяють відкриттю шийки матки. Після цього, вже поза стінами клініки, відбувається аборт. Цей метод небезпечний невиявленими ускладненнями. Ковпачок, який вводять у шийку матки, сприяє порушенню кровообігу в шийці, розвитку запальних процесів у матці. Після переривання вагітності обов'язково потрібно ультразвуковий контроль.Інструментальний аборт (вишкрібання порожнини матки)

Це найпоширеніший спосіб переривання вагітності на терміні до 12 тижнів. В даний час інструментальний аборт проводиться під наркозом: частіше - з використанням внутрішньовенного наркозу (у вену вводиться препарат, на тлі якого настає моментальний - «на кінці голки» - сон), рідше - епідуральної анестезії або загального ендотрахеальної наркозу (інгаляційне наркотичний засіб вводиться через трубку в трахею).

Спосіб знеболювання визначається лікарем-анестезіологом залежно від індивідуальних показань і протипоказань у пацієнтки. Шийка матки розкривається спеціальними розширювачами (трубками різного діаметру), потім в порожнину матки вводиться кюретка (металева петля), якою і проводиться вишкрібання порожнини матки. Ризик ускладнень інструментального аборту зменшується, якщо до і після процедури проводиться ультразвуковий контроль вагінальним датчиком і огляд порожнини матки за допомогою гістероскопа (спеціального оптичного приладу). Однак інструментальний аборт є хірургічною процедурою, при якій використовується наркоз, тому повністю виключити ймовірність ускладнень неможливо.

Рідкісним, але самим небезпечним ускладненням вискоблювання порожнини матки є прорив стінки матки з проникненням у черевну порожнину. Важкі кровотечі, перитоніт (запалення очеревини), травма органів черевної порожнини можуть стати причиною смертельного результату.

До ранніх ускладнень після аборту відносяться кровотечі, порушення згортаючої системи крові. Іноді в порожнині матки з-за спазму шийки матки скупчуються згустки крові, що може зажадати повторного вискоблювання.Наслідки абортів

Навіть якщо залишити осторонь питання про етичність абортів, то проблема наслідків абортів і шкоди, що завдається жіночому здоров'ю при штучному перериванні вагітності, очевидна і актуальна.

Аборт - найбільш часта причина гінекологічних захворювань. Ускладнення виникають як мінімум у кожної п'ятої жінки, майже у половини загострюються хронічні запальні процеси статевої сфери. Небезпеку становить і те, що аборти, проведені «в день звернення», не передбачають ніякої підготовки - обстеження мінімальне, якщо воно взагалі є. При цьому сама процедура переривання вагітності будь-яким з перерахованих методів сприяє розвитку інфекційно-запальних ускладнень. Якщо при інструментальному аборті, що проводиться в стаціонарі, антибіотики призначають, то при медикаментозному перериванні вагітності, використання магнітних ковпачків антибіотикотерапія проводиться далеко не завжди. При поширенні інфекції можуть розвинутися запальні процеси матки і придатків, тазовий перитоніт, тромбофлебіт (запалення) вен матки або загальне зараження крові - сепсис.

Віддаленим наслідком перенесених після аборту запальних захворювань може бути утворення спайок, в тому числі і внутрішньоматкових (синехій), непрохідність маткових труб, що є однією з причин безпліддя; хронічні запальні процеси, що порушують нормальне функціонування органів жіночої статевої сфери.

Травматизація шийки матки при аборті в подальшому може стати причиною її нездатності «утримати» вагітність. Таким чином, можуть розвинутися невиношування вагітності, викидні або - за деформації шийки - порушення нормальної родової діяльності.

Одним з найбільш частих наслідків аборту є порушення менструального циклу (воно спостерігається приблизно у 12% жінок), цикли стають нерегулярними, можливі кровотечі між місячними. Причиною цих станів є, як правило, нейроендокринні порушення, розвивається аменорея , тобто відсутність менструації, яка виникає внаслідок порушення відновної здатності ендометрія - внутрішньої оболонки матки (при перериванні вагітності з вишкрібанням матки часто відбувається не тільки видалення плідного яйця, але і травматизація глибоких шарів ендометрія, а також м'язового шару матки) з подальшим пригніченням функції яєчників, що веде до порушення менструального циклу, а також до розвитку спайкового процесу в області внутрішнього зіву каналу шийки матки внаслідок його травматизації.

У разі, коли аборт зробила яка народжувала жінка, її цикл може відновитися через 3--4 місяця; якщо ж до операції жінка не народжувала, відновлення усіх функцій може затягтися до півроку і більше.Бувають безпечні аборти?

Чому перерване навіть на самих ранніх термінах вагітність може стати серйозним ударом по здоров'ю жінки? Справа в тому, що з самого початку вагітність викликає серйозні зміни, перебудову в багатьох системах органів жіночого організму, насамперед у центральних регуляторних системах - нервової і ендокринної (гормональної). Тісний функціональний зв'язок між материнським організмом і ембріоном з'являється з самого моменту запліднення. Ще до впровадження заплідненої яйцеклітини в стінку матки на розвиток зародка впливають гормони: естрогени, прогестерон, простагландини та інші біологічно активні речовини. Вони ж готують внутрішній шар матки - ендометрія до імплантації ембріона. Під впливом гормонів і біологічно активних речовин починається поступова перебудова у всьому організмі майбутньої мами, особливо виражена в так званих гормонально-залежних органах: молочних залозах, яєчниках, матці, зовнішніх статевих органах.

Будь-яке зовнішнє втручання, що приводить до переривання вагітності, є причиною різкого гормонального зриву в організмі жінки. Цим пояснюється небезпека аборту, проведеного навіть на самому маленькому терміні. Значна неузгодженість в роботі центральної нервової і ендокринної систем, викликане втручанням ззовні, порушує нормальне функціонування ендокринних залоз: гіпофіза, щитовидної залози, яєчників, надниркових залоз і сприяє виникненню нервових розладів різного ступеня вираженості: загострення вегетативної дисфункції, психічних порушень, іноді з розвитком депресії, неврозів і т.д.

Не можна вважати абсолютно безпечним і медикаментозний аборт - таких методів немає, так як будь-який аборт порушує протягом нормального процесу вагітності і грубо перериває почалася гормональну перебудову підготовлюваного до виношування дитини організму жінки. Звичайно, чим менше термін вагітності, тим менш виражені зміни, проте не варто забувати, що гормональна перебудова починається безпосередньо з самого початку вагітності - запліднення яйцеклітини.

Тому і після медикаментозного аборту ризик розвитку захворювань гормонально залежних органів (молочних залоз, яєчників, матки) підвищується, збільшується ймовірність утворення доброякісних і злоякісних пухлин цих органів. Крім того, будучи антигормональным препаратом, МЕФИПРИСТОН може викликати серйозний збій в роботі ендокринної системи, що в подальшому може стати причиною ендокринного безпліддя.

Серед віддалених наслідків абортів - різні гормональні порушення, в тому числі захворювання щитовидної залози, гіпофіза - центрального регулятора ендокринної системи; гінекологічна патологія: ендометріоз, дисфункція яєчників, хронічний ендометрит, сальпінгоофорит (запальний процес у маткових трубах і яєчника), безпліддя. При наступних вагітностях раніше зроблений аборт може спровокувати резус-конфлікт - стан, при якому в організмі резус-негативної матері утворюються антитіла до еритроцитів резус-позитивного плода.

Справа в тому, що якщо під час вагітності, що закінчилася абортом, вже встигла виробитися певна порція антитіл, то ці антитіла починають свій згубний вплив на організм плоду і при наступній вагітності резус-позитивним плодом, до них додаються інші, тобто накопичуються антитіла. Чим більше антитіл, тим більш серйозне дію вони можуть чинити на організм плоду.

Отже, якщо незабаром після пологів настала вагітність, пам'ятайте, що безпечного аборту не буває. Аборт - це серйозний удар по здоров'ю жінки і плата за недбале ставлення до контрацепції та попередження небажаної вагітності. Навіть при хорошій суб'єктивної переносимості аборт може викликати серйозні віддалені наслідки, аж до пухлинних процесів, невиліковного безпліддя. Між тим повторна вагітність принесе вам нове щастя - другого (третього) дитини.

Наслідки абортуНаслідки аборту

Аборт і його наслідки


на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua