← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Діагностика, причини і лікування ерозії шийки матки ( ектопії )

версія для друку

Діагностика ерозії шийки маткиНа прийомі гінеколог фіксує в історії хвороби всі скарги і оглядає жінку на гінекологічному кріслі з застосуванням спеціальних дзеркал. При цьому можна виявити наявність яких-небудь змін шийки матки, виділень з цервікального каналу, стан піхви та ін.

Для детального огляду застосовується кольпоскопія - метод огляду шийки матки з лупою і пучком світла, об'єднаний в спеціальний прилад - кольпоскоп. Це дослідження роблять усім жінкам при профілактичних оглядах - 2 рази на рік.

Розрізняють просту кольпоскопію - простий огляд слизових - і розширену кольпоскопію - огляд слизових оболонок до і після проведення діагностичних проб з 3%-ною оцтовою кислотою і розчином Люголя ( при обробці шийки матки цими розчинами ділянки ектопії ясно видно ).

Через 2-3 дні після кольпоскопії або до неї можливий забір матеріалу для цитологічного дослідження ( для вивчення клітинного складу шийки матки ). Таке дослідження називають РАР - тест. У всіх випадках мова йде про одне - дослідженні окремих клітин з шийки матки для дослідження передракових процесів та раку.

Враховуючи значимість статевих інфекцій у розвитку злоякісних захворювань, що всі жінки, які живуть статевим життям, повинні проходити це дослідження 1 раз на рік та обов'язково - в ході підготовки до вагітності. Цитологічне дослідження мазка проводиться всім без винятку, навіть за відсутності видимих змін на шийці.

Для постановки остаточного діагнозу повинна бути проведена біопсія шийки матки. При щипковой біопсії відрізається маленький шматочок патологічного вогнища спеціальним інструментом - конхотомом. Шви при такій біопсії не накладаються. Її можна проводити в умовах поліклініки.

При ножовий біопсії скальпелем вирізується шматочок шийки матки і потім накладаються шви на шийку матки - як правило, операція проводиться в стаціонарі під загальним наркозом. Частіше при діагностиці ерозії використовуються біопсія конхотомом.

Надзвичайно важливим для встановлення правильного діагнозу і визначення прогнозу захворювання є повноцінне бактеріологічне дослідження статевого тракту. Воно повинно включати мазок на флору ( звичайне дослідження, яке дозволяє виключити наявність запального процесу ) з піхви і шийки матки, ДНК-діагностику ( ПЛР ) на більшість генітальних інфекцій, включаючи віруси герпесу і папіломи людини, а також посів ( виділення з піхви, шийки матки поміщають на поживні середовища, спостерігають, чи є ріст хвороботворних мікроорганізмів: якщо вони є, то на мікроорганізми впливають за допомогою антибіотиків, щоб визначити, який препарат має кращий ефект ).Чому виникають захворювання шийки матки?

На формування захворювання шийки матки можуть впливати:

 • порушення гормонального балансу організму, що приводить до порушення нормальної функції і, іноді, нормального, анатомічної будови органа ( більш ранній або пізній, ніж у однолітків, прихід першої менструації, нерегулярність менструального циклу );
 • куріння і зловживання алкоголем, які приводять до зниження вироблення жіночих статевих гормонів яєчниками і порушення нормальної роботи печінки, що, в свою чергу, викликає порушення гормонального балансу жіночого організму і розвиток гінекологічних захворювань;
 • ранній початок статевого життя, наявність багатьох статевих партнерів обумовлює високий ризик зараження численними інфекції і розвитку запалення в генітальному тракті, що в деяких випадках може призводити до розвитку онкологічних захворювань шийки матки;
 • стан репродуктивної функції - кількість пологів та абортів, які можуть призводити до травматизації шийки матки, запальні ускладнення післяпологового та післяабортного періоду;
 • несприятлива спадковість - наявність у кровних родичів захворювань або раку шийки матки;
 • національність - в країнах, де у чоловіків традиційно прийнято обрізання, захворювань шийки матки значно менше, тому смегма - білуватий жировидный секрет, яке утворюється у чоловіка під крайньою плоттю, - несприятливо впливає на здоров'я шийки матки;
 • культурний рівень жінки і її партнера - прихильність моногамії, дотримання правил особистої гігієни в сексуальних відносинах зменшують ризик;
 • екологічна обстановка - життя в промисловій зоні фабрик і заводів, життя в зоні екологічних катастроф.


Лікування

Ектопії в більшості випадків піддаються повному лікуванню. Методи їх лікування поділяють на:

 • консервативні ( не хірургічні ):
 • фармакотерапевтичні ( застосування ліків );
 • фізіотерапевтичні;
 • нетрадиційні;
 • хірургічні.

У деяких випадках доводиться використовувати комбінацію цих методів. До початку лікування повинні бути виключені вагітність, дисплазія або рак шийки матки. Знеболювання зазвичай не потрібно, тому що на піхвової частини шийки матки, де проводиться втручання, немає чутливих рецепторів, вони присутні лише в області внутрішнього зіву, куди прижигающий агент не доходить.

Вплив на осередок ектопії проводиться на 5-7-й день циклу, відразу після менструації. При недостатній ефективності одноразового впливу проводять процедуру повторно через 3 місяці. Наявність запалення на шийці матки або в піхву веде до збільшення строків загоєння, тому необхідно проведення повноцінного протизапального лікування до маніпуляції.

У родили жінок не рекомендується використання хірургічних методів для виключення навіть мінімального ризику порушення еластичності шийки матки. Під час вагітності лікування ектопії не проводиться.

Фармакотерапія може стати єдиним методом лікування ектопії шийки матки, наприклад, при виявленні супутніх статевих інфекцій, що викликають запалення. Це може бути як системне застосування антибіотиків, так і місцеве використання ліків у формі свічок, мазей, ванночок. Будь-яке медикаментозне лікування прийнято починати з перших днів чергової менструації для виключення можливої вагітності.

Частіше фармакотерапія є компонентом комплексного лікування, як попередній етап, до лікування хірургічними методами. Тривалість лікарського лікування повинна бути 1-3 тижня для зняття запальних явищ і 1-3 місяці для вирішення питання про виконання більш радикальних втручань.

Методи хімічного впливу на шийку матки також відносяться до фармакотерапії, оскільки використовуються лікарські препарати. Їх застосовують при невеликому розмірі ектопії. Аплікації проводить лікар.

Солковагин - препарат місцевого прижигающего дії - являє собою суміш концентрованих кислот. Період виділень із статевих шляхів після процедури короткий ( 2-3 дня ) або відсутня. Результати лікування оцінюють через 4-6 тижнів після останньої аплікації препарату. Оскільки за допомогою цього методу, як правило, лікують ерозії невеликих розмірів, то в більшості випадків буває достатньо однієї аплікації, але допустимо проведення 2-3 аплікацій з інтервалом 4-6 днів.

Фізіотерапія і нетрадиційні методи рідко використовуються як самостійний вид лікування, частіше - в комбінації з іншими видами. При поєднанні з хронічним запаленням можна застосовувати апаратну фізіотерапію ( магнітотерапію, бальнеолікування ( лікування ваннами і грязями ), нетрадиційні методи - голкорефлексотерапію, фізіотерапію ( трави ). Останню використовують у вигляді спринцювання, ванн, мазевых аплікацій. Фітотерапію проводять на підготовчому етапі лікування або після видалення вогнища ектопії для додаткового протизапального ефекту.

Для стимуляції регенерації після всіх методів лікування можна використовувати лазеротерапію. Проводять таке лікування до повного загоєння ектопії. Хірургічні методи лікування забезпечують руйнування патологічного вогнища в межах здорових тканин.

Діатермокоагуляція ( ДЕК ) передбачає значне нагрівання тканин під впливом електричного струму ( на електроді температура досягає 80-100С ), що призводить до згортання білкових речовин у тканинах. Зруйнований, коагульований вогнище ектопії поступово відривається, а нові клітини з часом закривають утворився дефект. На 10-12-й день після процедури можуть з'явитися рясні рідкі виділення з статевих шляхів, а потім з невеликою домішкою крові.

Загоєння раневої поверхні відбувається повільніше у порівнянні з іншими видами лікування. Повна регенерація закінчується тільки через 1,5-3 місяці. Ефект досягається у 75-98% пацієнток. При необхідності ДЕК повторюють не раніше ніж через 3 місяці. Одужання констатують за даними кольпоскопії, цитології та нормалізації піхвової мікрофлори.

Після ДЕК може виникнути необоротне звуження цервікального каналу. Основна причина цього - глибока травматизація підлягають тканин, що призводить до пошкодження еластичною м'язової тканини і заміщення її на рубцеву, яка не має здатність розтягуватися, що так важливо в пологах. Це може призводити до розривів шийки матки. У важких випадках може відбуватися повне зрощення цервікального каналу і, як наслідок, наступати безпліддя.

При використанні ДЕК можуть спостерігатися кровотеча різної інтенсивності, опіки стінок піхви, а після - загострення хронічного запалення придатків. Проводять ДЕК частіше в умовах поліклініки. Вагітність після ДЕК настає і протікає без помітних ускладнень. Нерідкі порушення відкриття шийки матки в пологах. Даний вид лікування бажано не використовувати для жінок, які планують пологи, навіть повторні.

Кріодеструкція є більш сучасним методом. Проводиться вона частіше амбулаторно. Її можливо застосовувати при великих процеси на шийці матки. Заснований цей метод на використанні з метою деструкції тканин, низьких температур. Найчастіше застосовують рідкий азот, створює температуру до - 196С. При впливі низьких температур у тканинах відбувається утворення льоду, механічне пошкодження клітин і денатурація ( пошкодження, згортання ) білків.

Глибина впливу на тканини значно менше, ніж при ДЕК. Вся процедура займає 4-6 хвилин. Таке лікування носить безкровний характер у зв'язку зі звуженням судин при дії охолодження, відсутній ризик утворення рубцевого зміни цервікального каналу. Безпосередньо після кріодеструкції виникає набряк шийки, рясні водянисті виділення, продовжуються до 3-4 тижнів.

Переноситься цей вид лікування добре, рідко у деяких жінок можуть з'явитися легке запаморочення, загальна слабкість, нудота, почервоніння обличчя. Тривалість цих проявів до 2 годин. Можуть виникнути болі внизу живота при супутньому хронічному сальпингоофорит ( запаленні придатків ), тривають зазвичай до 2 днів.

Повне загоєння настає через 4-6 тижнів. У разі необхідності кріодеструкцію можна повторити через 3 місяці. Одужання, також як і при ДЕК, констатують за даними кольпоскопії, цитології та нормалізації піхвової мікрофлори.

До недоліків методу можна віднести необхідність проведення повторних впливів для досягнення 100%-го ефекту, недостатню глибину проникнення, що робить даний метод лікування неприйнятним у разі папіломавірусної інфекції, так як в цьому випадку необхідно більш глибоке вплив. Після кріодеструкції шийка не втрачає своєї еластичності, що істотно для жінок, які планують вагітність і пологи, нормалізується менструальний цикл.

Лазерна деструкція проводиться за допомогою високоенергетичних лазерів ( вуглекислотний, рубіновий, аргоновий та ін ), які дозволяють впливати на тканини за рахунок поглинання ними лазерного випромінювання. Процедура безболісна і не відбивається на загальному стані жінки. Лікування можуть піддаватися як пацієнтки, вперше звернулися до лікаря для лікування шийки матки, так і жінки після інших методів лікування.

Метод заснований на переході променистої енергії в теплову при поглинанні лазерного випромінювання водою, що знаходиться у великій кількості в тканинах. При цьому в точці впливу відбувається миттєве закипання усередині - і позаклітинної рідини, що призводить до утворення пари, яка, розширюючись, розриває клітини.

Так відбувається деструкція патологічного вогнища на шийці матки. При лазерному впливі обробляється патологічно змінена піхвова частина шийки матки з обов'язковою обробкою нижньої третини цервікального каналу. Глибина термічного впливу в 10 разів менше, ніж при ДЕК, що визначає строки загоєння - в 2-3 рази швидше, ніж при ДЕК.

Дана маніпуляція бескровна, тому що в процесі впливу лазером просвіт судин також коагулюються. Звуження цервікального каналу, утворення рубців, порушень менструального циклу немає. Немає впливу на наступ, виношування вагітності і пологи. Метод високоефективний при одноразовому використанні. Загоєння закінчується до 3-4 тижні, до моменту чергової менструації - це найменші строки.

Радіохвильовий спосіб лікування - це унікальний безконтактний метод впливу на м'які тканини за допомогою радіохвиль високої частоти ( 3,8-4,0 МГц ). Ефект досягається за рахунок тепла, що виділяється при опорі тканин проникненню в них спрямованих високочастотних хвиль. Високочастотна енергія концентрується на кінчику електрода і впливає на тканину, яка чинить опір проникненню високочастотних хвиль.

При цьому тканина сильно нагрівається і під впливом цього тепла клітини, що знаходяться на шляху хвилі, піддаються випаровуванню. При цьому безпосередній контакт електрода з клітинами відсутня, а сам електрод не нагрівається. Тканинні руйнування при дії радіохвилею в кілька разів менше, ніж при використанні будь-якого іншого методу.

Оскільки відсутня травма, загоєння відбувається без утворення рубця і в 2-2,5 рази швидше, ніж після ДЕК. Значною перевагою є також потужний антимікробний ефект радіохвильового лікування.

Тут перераховані основні методи лікування ектопії шийки матки. Але не завжди є можливість, час і засоби для їх застосування. Тому ніколи не можна забувати про профілактичні заходи, що попереджають виникнення захворювань шийки матки, несприятливий перебіг цих захворювань і розвитку ускладнень.

На першому місці за значимістю стоїть боротьба з інфекціями, що передаються статевим шляхом. Жінці необхідно ретельно дотримуватися гігієни статевого життя, використовувати презервативи, мати не більше одного статевого партнера, регулярно ( 2 рази на рік ) проводити лабораторне обстеження на інфекції і лікувати їх на ранніх стадіях. Завдяки виконанню цих заходів, можливо, збереження свого репродуктивного здоров'я на довгі роки.на головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua