← повернутись на головну
Вас цікавить схуднення після вагітності?
Ви хочете знати, як швидко схуднути, позбутися живота, позбавитися від целюліту, зменшити стегна? 
На сторінках інтернет-журнал для жінок MissFit, ви дізнаєтеся все про правильне харчування, про засоби і тренажерах для схуднення!

Причини й лікування чоловічої безплідності

версія для друку

Чоловіче безпліддя: причини, діагностика, лікування

За даними світової статистики, в даний час в 50--60% випадків причиною безпліддя у подружніх парах є чоловік. Тим не менше в нашому суспільстві досі поширена думка про те, що якщо чоловік практично здоровий і має, що називається, "чоловічою силою", - то він, само собою, здатний до зачаття дитини. На жаль, так буває не завжди.

В більшості випадків чоловік дізнається про свою плодючості? В основному - за дошлюбних відносин у зв'язку з вагітністю партнерки.

А про безпліддя? При таких відносно рідкісних порушення, як імпотенція, крипторхізм (неопущеніе яєчок в мошонку), гипостадиаз (уретра розташована в підставі пеніса, і сперма не потрапляє в піхву), є достовірні ознаки безпліддя, але це, повторюю, трапляється досить рідко.

У переважній більшості випадків чоловіче безпліддя пов'язане з поганою якістю сперми, а це можна дізнатися тільки за результатами спеціального аналізу - спермограми, який робиться у медичних установах, що займаються проблемами репродукції людини. Цей аналіз являє собою дослідження під мікроскопом сперми, отриманої чоловіком методом мастурбації. Таким чином лікар отримує важливу інформацію про обсяг дози сперми (нормальним вважається обсяг від 2 до 6 мл), її концентрації (мінімальним, за даними Всесвітньої Організації охорони Здоров'я, вважається більше 20 сперматозоїдів в 1 мл), кількості рухливих сперматозоїдів (норма - більше 50% від всієї кількості), а також відсоток так званих нормальних сперматозоїдів з непорушеними будовою, яких повинно бути не менше 60% від кількості рухливих сперматозоїдів.

Неприємним сюрпризом для чоловіка може стати, наприклад, звістка про те,що секрет його яєчок і додаткових статевих залоз сперматозоїдів практично не містить.

Які ж порушення можуть бути виявлені в спермообразовании?

  • олігоспермія - знижений вміст в еякуляті сперматозоїдів,
  •  астеноспремия - їх низька рухливість,
  •  некроспермия - велика кількість мертвих (нерухомих, не здатні запліднити яйцеклітину) сперматозоїдів,
  • тератоспермия - порушення морфології (структури і форми) сперматозоїдів,
  •  азоспермия - майже повна їх відсутність.

Що можна сказати про причини подібних порушень? Це можуть бути перенесені операції з приводу усунення крипторхизма, а також варикоцеле (варикозне розширення вен сім'яного канатика), особливо в дорослому віці. Хронічний простатит (запалення передміхурової залози) також веде до зниження якості сперми; як правило, це її низька концентрація і рухливість, а також надмірний вміст у спермі лейкоцитів і епітеліальних клітин. Величезну роль у порушенні сперматогенезу відіграють стреси і порушення в харчуванні. Нерідкі випадки, коли у чоловіків при гарній концентрації та рухливості сперматозоїдів низький обсяг сперми (менше 1 мл), що також веде до низької ймовірності запліднення.

Випадки олігоспермія, астеноспермии, некроспермии і тератоспермии вимагають ретельного дослідження причин цих порушень. Це можуть бути сильне розбавлення сперми секретів додаткових статевих залоз, перегрів мошонки, сильне на неї тиск, порушення в транспортуванні сперматозоїдів при еякуляції, недолік ФСГ (фолікулостимулюючого гормону), отруєння ліками, хромосомні порушення.

В даний час фахівцями, що займаються цією проблемою, накопичений багатий науковий і практичний досвід, що дозволяє встановити причини захворювання і призначати потрібні лікувальні заходи, які допоможуть багатьом чоловікам повернути втрачене.

На самому початку лікування складається анамнез (історія хвороби), далі робляться урогенітальні обстеження і аналіз сперми. Потім перевіряють, чи немає порушень у транспортуванні сперматозоїдів, що може бути пов'язано із запальними процесами в семяпроводах і їх закупоркою. Після цього досліджуються насінники.

Пацієнтам призначають спеціальний режим, що включає дієту, багату тваринами і рослинними білками, вітамінами А, С, Е, 12, мікроелементами (цинк, селен). Індивідуально підбираються Бади (біоактивні добавки), а також релаксаційний тренінг і масаж. В особливо важких випадках, коли нормальний спермообразование так і не вдається забезпечити, є методи, що дозволяють накопичувати і "вирощувати" сперму в особливих середовищах, очищаючи її від непотрібних домішок. Отриманий таким чином концентрат сперми можна використовувати для штучної інсемінації1 жінки (без необхідності екстракорпорального запліднення). Таким чином, чоловік все одно може стати батьком.

Здоровий спосіб життя - основний метод профілактики чоловічого безпліддя. Але якщо ви все-таки зіткнулися з цією проблемою, не впадайте у відчай: у більшості випадків своєчасно розпочате лікування допомагає чоловікові знайти повноцінну сім'ю.

[1] Інсемінація - метод допоміжних репродуктивних технологій, при якому сперму вводять прямо в матку, минаючи піхву і цервікальний канал.

Микола Мешканців

Консультант з сперматогенезу мед. центру "Шлюб і сім'я", д. біол. н., професорна головну

Обговорити тему на форумі
наверх


Користувальницький пошук
missfit.com.ua © Copyright 2007 МиссФит - інтернет-журнал для жінок info@missfit.com.ua
передрук матеріалів з сайту дозволяється з обов'язковим зазначенням активного гіперпосилання на сайт www.missfit.com.ua